Wystawy w muzeach - Pełna Kultura Bielsko-Biała
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Sułkowskich
Edukacja w muzeum
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej oferuje szereg interesujących zajęć edukacyjnych przygotowanych zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Przybierają one różną formę: warsztatów, prelekcji, prezentacji multimedialnych czy wycieczek po mieście, a tematycznie obejmują zagadnienia z zakresu archeologii, etnografii, historii oraz historii sztuki.
Szczegóły na: www.muzeum.bielsko.pl w zakładce Edukacja lub pod numerem tel. 33 821 03 03.

Zamek Sułkowskich - wystawy stałe
Dzieje archeologiczno-historyczne Podbeskidzia
Galeria grafiki przełomu XIX i XX wieku
Galeria malarstwa portretowego XIX i 1. połowy XX wieku
Galeria współczesnej sztuki bielsko-bialskiego regionu
Biedermeier, czyli salon mieszczański drugiej połowy XIX wieku
Salon muzyczny
Etnografia Bielska-Białej i okolic
Galeria malarstwa europejskiego i polskiego XIX i XX wieku
Damski salonik i gabinet pana
Sala z rycerzem – lapidarium
Sala sztuki dawnej
Strzelnica

Niepodległa. Od Czytelni Polskiej do Rzeczpospolitej Polskiej
Wystawa wpisuje się w uroczystości rocznicowe związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Na ekspozycji prezentowane są polonika z czasów austriackich, eksponaty związane z burzliwymi dziejami wielkiej wojny oraz czasem przemian politycznych i oczekiwania na plebiscyt w 1920 roku. Zwiedzający będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć eksponaty ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, które na co dzień nie są prezentowane na stałej wystawie.
wystawę można oglądać do 23 czerwca

Rembrandt według Williama Ungera
Rembrandt według Williama Ungera, uznane dzieła malarskie ujęte w miedziorytach powstałych w latach 70. i 80. XIX w

Warsztat rodzinny: Zamek malowany światłem
3 lutego o godz. 11.00 poznawanie szlachetnych technik fotograficznych w programie zwiedzanie ekspozycji i poznawanie tradycji różnych atelier z naszego regionu, camera obscura, malowanie zamku światłem przy pomocy cyjanotypii.
wstęp 10 zł, liczba miejsc ograniczona, rezerwacja

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej - Stara Fabryka
Stara Fabryka - wystawy stałe
Od włókiennictwa do małego fiata.
Przemysł Bielska-Białej w XIX i XX wieku
Wilk, selfaktor, postrzygarka…
Zabytki techniki włókienniczej
Eksponaty zgromadzone są w czterech dużych salach, odpowiadających poszczególnym oddziałom dawnej fabryki. Są to kolejno: przędzalnia, oddział przygotowawczy tkalni, tkalnia i wykończalnia. W tej ostatniej ustawiono także zespół maszyn do produkcji kapeluszy. W mniejszych pomieszczeniach ulokowano ponadto laboratorium zakładowe i kantor mistrza. W latach 2011 i 2012 generalny remont przeszły pozostałe pomieszczenia wystawowe, dokonano wówczas m.in. daleko idącej przebudowy parteru w sąsiedztwie kasy z uwagi na całkowitą zmianę ekspozycji w tej części budynku. Nowa wystawa stała Z dziejów przemysłu w Bielsku-Białej wprowadza w świat, w jakim niegdyś funkcjonowały zgromadzone w Muzeum maszyny i urządzenia, a jednocześnie przypomina o znaczącej roli gospodarczej dwumiasta nad Białą. Podczas Industriady w czerwcu, udostępniono dla publiczności pierwszą część tej ekspozycji, obejmującą okres do końca II wojny światowej. Kolejna zostanie oddana do użytku w maju 2014 roku, jednak już dzisiaj można obejrzeć jeden z jej elementów: Polskiego Fiata 126 p, rocznik 1977, wyprodukowanego w bielskiej Fabryce Samochodów Małolitrażowych. Starannie odrestaurowany, popularny Maluch symbolizuje najmłodszą z branż miasta stu przemysłów – motoryzację.

Piotr Wisła: Osobna pora
Ekspozycja jest formą nagrody przyznanej przez dyrektora Muzeum Historycznego podczas 4. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018 dla bielskiego artysty za całokształt twórczości. Będzie można na niej zobaczyć niemal wszystkie najważniejsze dotychczasowe obrazy, rysunki oraz projekty graficzne z dziedziny plakatu, książki, ilustracji i całościowych wizualizacji m.in.: Bielskiej Zadymki Jazzowej czy Foto Art Festivalu.
wernisaż: 31 stycznia, godz. 18.30
termin otwarcia wystawy: 1 lutego

Sfera
Galeria Sfera: tablice historyczne
Galeria Sfera powstała na terenach dawnych fabryk i zakładów branży włókienniczej, założonych w XIX w. nad rzeką Białą. W miejscu obecnej Galerii I działała przędzalnia lnu A. Neumanna, po kilku latach przekształcona w przędzalnię juty C.B. Schneidera, a wreszcie w Spółkę Akcyjną dla Przemysłu Jutowego Unia. Po zaprzestaniu działalności produkcyjnej obiekty pofabryczne zostały wyburzone w 2000 r. Z kolei na terenach obecnej Galerii II funkcjonowały dwie fabryki sukna (K. Riesenfeld, Landesmann & Kornhaber) oraz farbiarnia wełny i tkanin (G. Molenda i Syn), rozebrane w 2007 r. Historię tych miejsc przedstawiono na dwóch tablicach historycznych, które znajdują się przy Punkcie Informacyjnym w Galerii I oraz we foyer Galerii II.
- Tablice powstały, aby zaprezentować bogatą historię naszego miasta oraz miejsca, w którym obecnie znajduje się Galeria Sfera. Do współpracy zaprosiliśmy pracowników Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, którzy swoją wiedzą i bogatym zasobem źródeł historycznych pomogli nam stworzyć wartościowy materiał. Tablice nie powstałyby bez zaangażowania historyków, za co serdecznie dziękujemy– mówi dyrektor Galerii Sfera Monika Magner. - Powstanie tablic jest kolejnym elementem prowadzonej przez nas strategii Sfera – Spleciona z Tobą, która podkreśla zarówno współczesny związek z miastem i jego mieszkańcami, jak i prezentuje historię miejsca, w którym powstała galeria.
Na obu tablicach, oprócz opisu dziejów, znajdują się m.in. zdjęcia fabryk i pracowników, portret jednego z właścicieli, a także ryciny i plany dawnych zabudowań. Materiały pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach Delegatura w Bielsku-Białej oraz Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej.
- Muzeum Historyczne, a w szczególności będąca jego oddziałem Stara Fabryka, od czterech dekad gromadzi pamiątki dotyczące industrialnej przeszłości Bielska-Białej i dokumentuje bogate tradycje największego po Łodzi ośrodka przemysłu włókienniczego Polski. Współpraca z Galerią Sfera była impulsem do szerzej zakrojonych badań nad dziejami zespołu fabryk, stojących niegdyś wzdłuż brzegu Białej. Kwerenda przeprowadzona w archiwach pozwoliła na odkrycie wielu cennych dokumentów, pozwalających na szczegółowe odtworzenie historii zabudowy tego terenu i poznanie jego dawnych właścicieli – mówi historyk Piotr Kenig,.
Tablice historyczne można obejrzeć również w niedziele niehandlowe.


Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej - Fałatówka
Julian Fałat – malarz i kolekcjoner
Muzeum – Willa Juliana Fałata w Bystrej to ekspozycja zewnętrzna Muzeum w Bielsku-Białej, o charakterze biograficzno-artystycznym. Mieści się w domu – zwanym popularnie Fałatówką – zamieszkiwanym przez artystę od 1910 roku (z niewielkimi przerwami) do śmierci w 1929 roku.
Docelowo ekspozycja zajmie osiem pomieszczeń na parterze i piętrze budynku. W tym roku, po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych - w związku z przypadającymi rocznicami 160. urodzin malarza oraz 40. inauguracji muzeum jemu poświęconego - udostępniono publiczności część ekspozycji ulokowaną na piętrze willi, przybliżającą artystę – malarza i grafika oraz kolekcjonera. Prezentacja ta składa się z dorobku malarskiego (olejnego i akwarelowego), rysunkowego, graficznego i kolekcjonerskiego Juliana Fałata.
Obecna prezentacja twórczości malarskiej Juliana Fałata przygotowana na piętrze jego willi w Bystrej obejmuje 55 dzieł mistrza pędzla. Są to: 32 kompozycje akwarelowe (także łączone z gwaszem) wykonane na podłożu papierowym lub tekturowym, 6 obrazów olejnych na płótnie lub dykcie (sklejce), 9 litografii – 2 monochromatyczne i 7 barwnych oraz 7 szkiców ołówkowych i 1 rysunek kredkami.
Julian Fałat – z paletą przez życie (od sierpnia 2015 r.)
Archiwalia i obiekty artystyczne dotyczące życia artysty.

Julian Fałat - z paletą przez życie
Druga część stałej ekspozycji w Fałatówce w nowej aranżacji, z multimediami. Wystawa o charakterze biograficzno-historycznym, prezentująca spuściznę po wielkim malarzu (archiwalia, prace malarskie i rzeźbiarskie).

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej - Dom Tkacza
Dom Tkacza
wystawy stałe:
Rekonstrukcja wnętrza domu i warsztatu sukienniczego należącego do mistrza cechowego.
Wystawa Od sukna po jedwab – stroje ludowe ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie
U sąsiadów: Memento Mori. Pochówki Panów Pszczyńskich
Wystawa Memento Mori. Pochówki Panów Pszczyńskich jest jedną z wystaw przygotowanych przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Ekspozycja składa się z dwóch części, pierwsza z nich prezentuje materiały dotyczące pochówków wszystkich panów Pszczyny. Zwiedzający mają niepowtarzalną okazję, aby zapoznać się z szczegółową dokumentacją, która obejmuje m.in. listy kondolencyjne i podziękowania, fotografie z pogrzebów i informacje prasowe, a także zarządzenia dotyczące sposobu odbywania żałoby. Wystawa została wzbogacona o opisy pogrzebów oficjalne i prywatne w tym np. relację księżnej Daisy von Pless z pogrzebu księcia Hansa Heinricha XI von Hochberga, którą zapisała na kartach swojego pamiętnika. Zachowane i wyeksponowane portrety niektórych panów pszczyńskich, ich skrócone biogramy oraz wskazanie miejsca pochówku dają możliwość zgłębienia historii ludzi, obyczajów, a także samego Zamku.
Druga część wystawy prezentuje osiem dekoracyjnych sarkofagów panów pszczyńskich z rodu Promnitzów. Zabytkowe obiekty pochodzą z tzw. Krypty Promnitzów, kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie. W ostatnich latach zostały one poddane skomplikowanym pracom konserwatorskim i restauratorskim, dzięki czemu stanowią bardzo cenne eksponaty prezentowane przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie.
Eksponaty ze zbiorów: Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wszystkich Świętych i Matki Boskiej Różańcowej w Pszczynie, Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Pszczynie, Muzeum Zamkowego w Pszczynie oraz zbiorów prywatnych.
Prace badawcze i konserwatorskie prowadzone są od 2007 r. przez Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich oraz Pracownię Konserwacji Zabytków w Tychach i finansowane są przez Śląskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. W skład zespołu wchodzą: dr hab. Henryk Głąb (antropolog, Uniwersytet Jagielloński, Zakład Antropologii), dr hab. Małgorzata Grupa prof. UMK ((archeolog, konserwator zabytków, specjalista ds. tkanin zabytkowych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Archeologii i Etnologii), dr Mirosław Furmanek (archeolog, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Archeologii), dr Małgorzata Kępa (antropolog, Uniwersytet Jagielloński, Zakład Antropologii), Sławomir Kulpa (archeolog, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim), dr Norbert Mika (historyk), Adrian Podgórski (archeolog, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim), Agnieszka i Tomasz Trzos (konserwatorzy dzieł sztuki, A.T. Pracownia Konserwacji Zabytków w Tychach), Agata Sady (archeobotanik, Muzeum Śląskie w Katowicach).

U sąsiadów: uRodziny Niepodległej na Ziemi Pszczyńskiej
W 2018 roku świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby uczcić to wydarzenie w regionie Stowarzyszenie Fotograficzne im. Mieczysława Wielomskiego Przeciw Nicości we współpracy z Powiatem Pszczyńskim, poszczególnymi jego gminami oraz mieszkańcami stworzyło wyjątkową wystawę fotografii rodzinnej i społecznej z lat 1918-1939.
Wystawa uRodziny Niepodległej na Ziemi Pszczyńskiej dla zwiedzających czynna będzie od 19 stycznia do 31 marca 2019 r. w Stajniach Książęcych w Pszczynie.

Muzeum Motoryzacji
Muzeum Motoryzacji
Prezentacja kolekcji zabytkowych samochodów.
MUZEUM MOTORYZACJI
Kolekcja zabytkowych pojazdów.
Bielsko-Biała, ul. Kazimierza Wielkiego 1, czynne so. w godz. 11.00-16.00, w pozostałe dni i grupy – po wcześniejszym umówieniu, tel. 602496389, 8122281


Skarby Ziemi
Skarby Ziemi
Muzeum posiada bogaty zbiór minerałów z całego świata, jedną z największych kolekcji w Polsce. Przedstawia różnorodność, piękno i najważniejsze zastosowanie minerałów. Odwiedzający pozna odpowiedzi na pytania: jak zbiera się i obrabia minerały, czym różni się minerał od skały; będzie mógł także zobaczyć świat minerałów pod mikroskopem.
550 rodzajów minerałów
minerały z całego świata
multimedialna prezentacja, efekty świetlne
sala mikroskopowa
minerały świecące w świetle UV
Sklep oferuje minerały, skamieniałości, biżuteria z naturalnych kamieni, kamienie stosowane w litoterapii, literatura geologiczna.

Muzeum Fiata 126p im. Ryszarda Dziopaka
Muzeum Fiata 126p im. Ryszarda Dziopaka
Jedyne na świecie oficjalne Muzeum Fiata 126p im. Ryszarda Dziopaka w Bielsku-Białej. Od sierpnia 2016 muzeum jest zarejestrowane w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od tego momentu działa w oparciu o przepisy dotyczące Oddziałów Muzeum Narodowego. Aktualnie liczy 21 maluchów i 8 przyczep konstrukcyjnie dedykowanych dla malca. Każde auto i każda przyczepa są inne. Prezentowane są wyłącznie pojazdy fabryczne lub konstruowane w ośrodkach badawczo-rozwojowych cywilnych i mundurowych.
Twórcą muzeum jest Antoni Przychodzień.
