Willa Sixta Na zdjęciu Willa Sixta
Galerie

Zwiedzanie Willi Sixta dla seniorów

  •  Galeria Bielska BWA - Willa Sixta
    ul. Adama Mickiewicza 24,
  • Wstęp wolny

Przewodnik oprowadzi po zabytkowej willi – perle XIX-wiecznej architektury – oraz po prezentowanej w jej wnętrzach wystawie dzieł sztuki z kolekcji Galerii Bielskiej BWA.

Galeria Bielska BWA wspólnie z Wydziałem Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zaprasza Seniorów do zwiedzania Willi Sixta. Przewodnik oprowadzi po zabytkowej zrewitalizowanej willi, będącej perłą XIX-wiecznej architektury, oraz po prezentowanej w jej wnętrzach wystawie dzieł sztuki. Opowie o historii, architekturze i sztuce. Dodatkową atrakcją Willi Sixta jest okalający ją niewielki ogród z ponadstuletnim miłorzębem japońskim oraz założonym przed rokiem ogrodem różanym.

Willa Teodora Sixta – bielskiego przedsiębiorcy, społecznika i filantropa, zaprojektowana w stylu neorenesansowym przez Karola Korna – jednego z najznakomitszych architektów ówczesnych czasów, powstała w 1883 roku. Zgodnie z wolą właściciela, budynek przekazany został po jego śmierci w 1897 roku miastu. Obecnie gospodarzem willi jest Galeria Bielska BWA.
W sali rautowej i w innych stylowych wnętrzach willi prezentowane są obrazy wybrane z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA – bogatego zbioru ponad 1000 dzieł sztuki współczesnej: obrazów, grafiki, fotografii i rzeźb, których gromadzenie trwa od lat 60. XX wieku. To pierwsza w zrewitalizowanej w 2020 roku willi wystawa sztuki. Jej pomysłodawczynią i kuratorką jest Agata Smalcerz, dyrektorka galerii.

Wystawa zatytułowana Dla Johanne i Anny nawiązuje do historii i życia Teodora Sixta, bezpotomnie zmarłego właściciela willi, a głównie do jego kolejnych żon, bielszczanek Johanne Weich i Anny Zipser. Obrazy współczesnych artystek i artystów są pretekstem do refleksji nad rolą i sytuacją społeczną kobiet przed wiekiem i dziś.

Atmosfera zwiedzania willi i ogrodu pozwoli poczuć ducha małego Wiednia, jak często określa się Bielsko-Białą ze względu na jego walory architektoniczne. Obcowanie z dziełami sztuki dostarczy wiele przeżyć estetycznych.

Prowadzenie: Alina Gocka, historyczka sztuki, przewodniczka po muzeach Amsterdamu, edukatorka w Galerii Bielskiej BWA.

Galeria Bielska BWA – Willa Sixta
Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
Willa i ogród czynne codziennie w godz. 10.00-18.00. Wstęp wolny.

Zwiedzanie zaplanowane jest w dniach 5, 10, 17, 19, 24, 26 listopada o godz. 10.30 dla grup 20-osobowych. Czas trwania ok. 2 godzin. Informacja pod numerem 334971492, odbiór darmowych zaproszeń w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego, plac Ratuszowy 6, II piętro, pokój 225

organizator
Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej
pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 334971499 strona internetowa: www.um.bielsko.pl


Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała