U sąsiadów - Adam Kwaśny: Kreska i punkt Na zdjęciu plakat wystawy
Galerie

U sąsiadów - Adam Kwaśny: Kreska i punkt

  •  Gminny Ośrodek Kultury Promyk w Bystrej
    ul. J. Fałata 2k, Bystra
  • Wstęp wolny

Gminny Ośrodek Kultury Promyk zaprasza na wystawę Adama Kwaśnego, grafika i malarza, który prezentuje zbiór wybranych grafik

Wernisaż odbędzie się 23 lutego o godz. 17.00 w dolnej sali ośrodka. Wysłuchamy muzyki na żywo w wykonaniu Macieja Gucika, który zagra na instrumentach klawiszowych.

Adam Kwaśny urodził się w Wilkowicach w 1953 r. Po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej rozpoczął studia na łódzkiej ASP. Uczelnię ukończył z tytułem magistra w 1979 r. w pracowni grafiki warsztatowej pod kierownictwem profesora Leszka Rózgi. Adam Kwaśny jest jednym z ważniejszych absolwentów ASP w Łodzi. Jego dorobek artystyczny jest duży zarówno w grafice, która wydaje się podstawą jego twórczości, jak i w malarstwie.

Artysta przez lata wypracował swój odrębny styl, który wyróżnia się charakterystycznym podejściem do koloru, tak w grafikach, jak i kompozycjach malarskich. Jego prace są rozpoznawalne: są realistyczne i jednocześnie odrealnione, ściśle związane z życiem i równocześnie poetyckie.

Jego oryginalny styl i doskonałe rzemiosło artysty zostało dostrzeżone na licznych wystawach i pokazach sztuki w Polsce i za granicą. Odnaleźć je można również w kolekcjach prywatnych w Austrii, Niemczech, we Francji, Finlandii, Dani, USA, Kanadzie, Japonii, Australii i w Polsce.

Świat materialny widzimy takim jakim on jest fizycznie. Artysta przenosząc na płótno czy papier widzianą rzeczywistość twórczo interpretuje ją i przez to dodaje widzianemu obrazowi duchowo poetycką warstwę. To twórcze działanie może, przy sprzyjających okolicznościach, stworzyć piękno. Tworzenie to powoływanie do istnienia czegoś nowego. Zinterpretowany przez artystę obraz przestaje być jedynie dokumentem, ale staje się czymś nowym i niepowtarzalnym. Jednak aby to twórcze działanie nie było jedynie banalną czynnością, artysta powinien dążyć do przekazywania prawdy i mieć ją za cel działania. W przeciwnym wypadku obraz może stać się jedynie estetycznie ładną, lecz martwą rzeczą. Autor, który bez uzasadnienia i potrzeby upiększa i uatrakcyjnia tworzony obraz świadomie pozbawia go czegoś najważniejszego a mianowicie siły przekazu.

 

organizator
Gminny Ośrodek Kultury Promyk w Bystrej
ul. J. Fałata 2k, 43-360 Bystra
tel. 338170773


Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała