Siesta w drodze: Pedro Moutinho Na zdięciu Pedro Moutinho
Muzyka

Siesta w drodze: Pedro Moutinho

  •  Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
    ul. Słowackiego 27
  •  Bilety: 120 zł

Wieczór fado w BCK już 22 marca o godz. 19.00, wystąpi Pedro Moutinho. Artysta pochodzi artystycznej rodziny, rodzice związani są z fado, brat Carlos Manuel Camane jest obok Marizy największą gwiazdą portugalskiej muzyki, drugi brat Helder, także śpiewa fado i ma własną wytwórnię płytową HM Musica. Pedro Moutinho zaczął śpiewać już jako 11-latek w najważniejszych Casas de Fado Lizbony.

W 2003 r. Pedro Moutinho wydał pierwszy album - Primeiro Fado dla wytwórni Som Livre, gdzie tradycyjne pieśni przeplatał współczesnymi, sięgał po aranże orkiestrowe, śpiewał pieśni brazylijskich bardów, jak Caetano Veloso czy Jorge Mautner. Największa z żyjących legend Fado – Carlos do Carmo zaprosił go do wzięcia udziału w projekcie Novo Homem Na Cidade, gdzie najciekawsi młodzi artyści odtworzyli kultowy album Carlosa: Homem na Cidade z lat 70. Pedro Moutinho zaśpiewał tam Rosa da Noite. Chwilę później był już gościem w obsadzie filmu Carlosa Saury: Fados. Za kolejny album – Encontro (2008 – Som Livre) otrzymał Nagrodę Amalii Rodrigues za Najlepszy Album Fado Roku. Rok później pojawiła się płyta Um Copo De Sol, a wkrótce potem wybór najznakomitszych utworów, wzbogacony duetami z Mayrą Andrade i Tiago Bettencourtem. 

W książce: Lizbona. Muzyka moich ulic Marcin Kydryński pisze o Pedro Moutinho m.in. Głos o cudownie pełnym paśmie, wyrównany, jak koncertowy steinway. Fraza o długim łuku, poszczególne słowa dotykane miękko, z czułością. Ton lekko mechaty, jak kocia sierść i tęskny, jakby odrobinę nosowy, największej urody.

organizator
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, kasa w pokoju nr 14, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała