Sacrum in Musica Na zdjęciu plakat imprezy
Muzyka

Sacrum in Musica

  •  Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
    ul. Słowackiego 27
  •  Wstęp: 40 zł

21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu

Koncert inauguracyjny

Po spowodowanej pandemią przerwie powraca lubiany przez bielską publiczność festiwal muzyki sakralnej. Koncert inauguracyjny festiwalu odbędzie się 4 kwietnia o godz. 18.00 w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim przy ul. Giewont 2. Wystąpią Bielska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Yaroslava Shemeta oraz soliści sopranistka Natalia Kawałek-Plewniak oraz kontratenor Rafał Tomkiewicz. W programie koncertu usłyszymy Arcangelo Corellego Concerto Grosso D-dur, op. 6, nr 4 oraz Giovanniego Battisty Pergolesiego Stabat Mater.

Inaugurację XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Sacrum in Musica wypełnią muzyczne perły, które zachwycą wytrawnych melomanów, jak i tych, którzy dopiero odkrywają piękno muzyki instrumentalnej. Utwory Arcangela Corellego i Giovanniego Battisty Pergolesiego mają prawdziwą zdolność do przenoszenia w czasie i dystansowania od problemów codzienności. Ich utwory zabrzmią w wykonaniu znakomitych solistów występujących na scenach całej Europy: sopranistki Natalii Kawałek-Plewniak i kontratenora Rafała Tomkiewicza. Naszą Bielską Orkiestrę Kameralną poprowadzi ukraińsko-polski dyrygent Yaroslav Shemet. Zaledwie 25-letni artysta pełni funkcję kierownika artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej.

Koncert pasyjny

Głos ludzki ma swoje wyjątkowe miejsce w muzyce jako dźwięk o głębokiej sile przekazu. Okazją, by się o tym przekonać, będzie Koncert pasyjny 5 kwietnia o godz. 18.00 w kościele ewangelicko-augsburskim Jana Chrzciciela w Starym Bielsku przy ul. Jana Sobieskiego 110. Wystąpi w nim Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Jest to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, prowadzona przez charyzmatyczną dyrygentkę Annę Szostak. Przestrzeń kościoła w Starym Bielsku wypełnią m.in. takie arcydzieła, jak Agnus Dei Samuela Barbera czy przepiękne Miserere Gregoria Allegriego. Zespołowi śpiewaków towarzyszyć będą soliści - na organach Daniel Strządała, na saksofonie Paweł Gusnar oraz na wiolonczeli Michał Koziński.

Koncert muzyki klezmerskiej

Energetyzujące spojrzenie na muzykę reprezentuje grupa NeoKlez. Ich autorskie kompozycje charakteryzuje nieregularne metrum, przesunięcia rytmiczne oraz łączenie tradycyjnego brzmienia world music z elementami współczesnej muzyki popularnej: drum'n'bass, electro, jazz, funk, rock. Każdy ich koncert to potężna dawka klezmersko-bałkańskich dźwięków. 

Podczas koncertu bielskiego festiwalu 6 kwietnia o godz. 18.00 w sali ceremonii przy cmentarzu żydowskim przy ul. Cieszyńskiej 92 usłyszymy materiał z wydanego w 2020 r. albumu Votum Separatum. Znana z poprzednich albumów folkowa baza w dalszym ciągu jest mocno wyczuwalna, choć została urozmaicona wieloma współczesnymi akcentami oraz głosami takich wokalistów, jak Czesław Mozil, Włodek Paprodziad Dembowski czy Jarecki. 

Koncert muzyki gospel

Finałowym wydarzeniem festiwalu będzie koncert muzyki gospel, w którym 7 kwietnia o godz. 18.00 w BCK wystąpią Bielski Chór Gospel oraz Brian Fentress.

Bielski Chór Gospel to zespół Domu Kultury w Olszówce, który na co dzień pracuje pod okiem dyrygenta Michała Czulaka. Tym razem poprowadzi go Brian Fentress - światowej klasy dyrygent, wokalista i propagator muzyki gospel. Chórzystom towarzyszyć będzie zespół muzyczny pod kierownictwem Jacka Obstarczyka.

W programie koncertu znajdą się energetyczne i porywające utwory zachęcające publiczność do śpiewania, klaskania i wspólnego przeżywania ewangelii, której słowa zawarte są w tekstach piosenek. Koncert ten na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń, nie tylko artystycznych, ale również duchowych, gdyż gospel pozwala każdemu przeżywać Słowo Boże po swojemu, jednocześnie niosąc ze sobą ogrom pozytywnej energii, dającej siłę, aby z optymizmem i pogodą ducha patrzeć w przyszłość.

Bilety na każdy z koncertów po 40 zł.

organizator
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655, 512265535
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, od 1 grudnia 2020 roku kasa w pokoju nr 12, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl

Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała