Blue Note Records, Horace Parlan, okładka płyty, fot. archiwum organizatora Na zdjęciu okładka płyty
Galerie

Okładki płytowe Blue Note Records

  •  Galeria Bielska BWA - Willa Sixta
    ul. Adama Mickiewicza 24,
  • Wstęp wolny

Wystawa w ramach International Jazz Fest - 26. Bielskiej Zadymki Jazzowej

Koncerty i wydarzenia tegorocznej Bielskiej Zadymki Jazzowej przebiegać będą pod znakiem jubileuszu 85-lecia legendarnej amerykańskiej wytwórni płytowej Blue Note Records, która wywarła olbrzymi wpływ na rozwój światowego jazzu.

W Galerii Bielskiej BWA – Willi Sixta zobaczymy wystawę okładek płytowych Blue Note Records, która nie tylko przypomni koncerty i wizerunki legend światowego jazzu, ale też zaprezentuje wyjątkowe walory graficzne wydawanych winyli. Ze względu na swoje wymiary (33 x 33 cm) okładka taka działa jak obraz – to wizualny komunikat inspirowany konkretną muzyką.

Kuratorem wystawy jest wybitny grafik prof. Marian Oslislo.

Marian Oslislo: Nowoczesna estetyka okładek płyt gramofonowych z Blue Note narodziła się z inspiracji muzyką, stała się na fonograficznym rynku wyróżnikiem artystycznego wyrafinowania. Znakiem firmowym wytwórni były genialne fotografie. Przedstawiały zespoły i solistów w czasie nagrań w studio i poza nim, wciągając bezbłędnie słuchacza w klimat otoczenia i muzyki jaką wspólnie tworzyli. To co równie silnie wyróżniało wizualny styl Blue Note, to układ typograficzny, dynamiczny i nowoczesny. Charakterystyczne kroje pisma, tytularia, teksty informacyjne, odważnie komponowane fotografie, wszystko to budowało oryginalny komunikat wizualny, w sposób kongenialny oddający ducha jazzu. Oglądając te okładki dzisiaj, po latach, odbieramy je z nie mniejszym zachwytem jak fani muzyki synkopowanej kilkadziesiąt lat wcześniej. Sztuka, która niesie w sobie prawdę zawsze jest aktualna.

Organizatorem wystawy okładek płyt Blue Note Records i sympozjum naukowego jest Stowarzyszenie Sztuka Teatr – główny organizator Bielskiej Zadymki Jazzowej. Galeria Bielska BWA jest współorganizatorem wystawy w Willi Sixta.

wernisaż: 8 marca, godz. 18.00

 

Program towarzyszący:

Zwiedzanie wystawy, projekcja filmu Blue Note Records Beyond The Notes
środa, 13 marca, godz. 19.00, Willa Sixta
wstęp wolny

Sympozjum naukowe – „Światy równoległe / Obrazy i dźwięki – muzyka i sztuka projektowania”
sobota, 16 marca, godz. 10.00–16.00, Willa Sixta
wstęp wolny
Kuratorem sympozjum jest Marian Oslislo. Uczestniczą: prof. dr hab. Irma Kozina, teoretyczka i krytyczka dizajnu, prof. Maciej Buszewicz i prof. Lech Majewski z ASP w Warszawie, wybitni twórcy polskiej szkoły grafiki, Leszek Możdżer, muzyk i kompozytor, Paweł Brodowski, krytyk i dziennikarz muzyczny, redaktor naczelny „Jazz Forum”, Krzysztof Płatek, miłośnik i znawca muzyki, kolekcjoner płyt, Piotr Rzeczycki – Director Classics & Jazz Universal Music Polska.

organizator
Stowarzyszenie Sztuka Teatr
ul. Mostowa 5, pokój 320, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 577348072
mail: biurofestiwalowe@zadymka.pl   strona internetowa: www.zadymka.pl


Wydarzenia    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała