Marcin Rząsa, bez tytułu, rzeźba w drewnie Marcin Rząsa, bez tytułu, rzeźba w drewnie Na zdjęciu rzeźba - pięć sylwetek ludzkich
Galerie

Drzewo. Drewno. Materiał czy świętość?

  •  Galeria Bielska BWA
    ul. 3 Maja 11
  •  Wstęp: wg cennika

Projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi na drewno, traktowane przez artystów jako materiał z duszą, tworzą dwie wystawy - Marcina Rząsy pt. Cisza oraz Józka Nowaka pt. Artyści.

Marcin Rząsa: CISZA
2 czerwca – 27 sierpnia 2023, Galeria Bielska BWA
kurator: Krzysztof Kokoryn

Krzysztof Kokoryn, kurator wystawy: Figury ludzkie stojące, kroczące, siedzące, kucające, czasem krzesło czy stołek. Jedne olbrzymie, a obok nich zaskakująco malutkie, mieszczące się w dłoni. Postaci o zmyślnie wymodelowanych kształtach, delikatnie ciosanej siekierką fakturze. Zrobione z drewna, wielkich pni ciętych motorową piłą i niewielkich pieńków ciosanych siekierą, szczapek, które jeszcze niedawno były gruszą czy czereśnią. (…) Marcin Rząsa nie robi portretów, rzeźbami nie moralizuje, niczego nowego nie odkrywa, nie walczy, nie krzyczy…, postaci są ciche. (…) Marcin wychował się w Zakopanem w otoczeniu twórców. (…) Tworzenie było dla niego tak naturalne jak górskie spacery. Marcin wychodzi z domu i po 15 minutach zanurza się w Dolinie Strążyskiej. Marcin schodzi do swojej pracowni, bierze do ręki siekierę i zagłębia się w kawałek drewna. Naturalnie. Bez wysiłku, robi kolejne postaci. Postaci, które wydają się słuchać. Postaci, którym możesz opowiedzieć swoją historię.
 

Józek Nowak: ARTYŚCI
2 czerwca – 27 sierpnia 2023, Galeria Bielska BWA
kuratorka: Agata Smalcerz

Agata Smalcerz, kuratorka wystawy i projektu: Józek Nowak jest artystą, który posiadł niezwykły dar: potrafi z pnia drzewa wydobyć postać ludzką, stworzyć rzeźbę doskonale oddającą podobieństwo do modela.
Tworzenie portretu drugiego człowieka ma w sobie magię. Z jednej strony wzbudza podziw dla zręcznej dłoni i dobrego oka twórcy – malarza, rysownika czy rzeźbiarza, z drugiej – jakiś pierwotny strach przed zawłaszczeniem duszy modela. Podobne obawy mają ludzie wobec fotografii, nie tylko ludy pierwotne, ale współcześnie, związane choćby z ochroną wizerunku.
Józek Nowak rzeźbi od dziecka. Łatwo przychodzi mu odzwierciedlenie cech osoby, którą chce utrwalić. Nie tylko podobieństwo twarzy, ale całej sylwetki, ruchu ciała uchwyconego w charakterystycznym momencie. Artysta używa narzędzi, które przyspieszają proces twórczy: duże pnie drzew obrabia piłą łańcuchową, a szczegóły rzeźbi siekierą.

wydarzenia towarzyszące:

Dialog materii. Bliskie czytanie wystawy Józka Nowaka / wstęp wolny
3 sierpnia 2023, godz. 17.00 -  Katarzyna Kobro i Alina Szapocznikow
24 sierpnia 2023, godz. 17.00 - Mirosław Bałka i Antoni Rząsa
Spotkanie w scenerii wystawy Józka Nowaka Artyści jest okazją do zatrzymania się przy wybranych i uwiecznionych przez artystę wybitnych postaciach świata sztuki. Podczas wydarzenia, które odbędzie się 3 sierpnia wspólnie przyjrzymy się wątkom w twórczości wyjątkowych artystek – Aliny Szapocznikow i Katarzyny Kobro, natomiast 24 sierpnia przybliżone zostaną sylwetki znakomitych rzeźbiarzy – Mirosława Bałki i Antoniego Rząsy.
prowadzenie: Paulina Darłak i Ala Gocka, historyczki sztuki, edukatorki Galerii Bielskiej BWA.
 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawach / wstęp wolny
16 sierpnia 2023, godz. 17.00, Galeria Bielska BWA
Jak artyści wykorzystują strukturę drewna aby stworzyć zamierzony efekt? Czy po śladzie w drewnie można rozpoznać narzędzie, jakie go uczyniło? Czy można połączyć abstrakcję z realizmem?
Do rozmowy przy rzeźbach zapraszają Agata Smalcerz, kuratorka wystawy Józka Nowaka Artyści i Krzysztof Kokoryn, kurator wystawy Marcina Rząsy Cisza. 

 

Finisaż wystaw z udziałem artystów – Marcina Rząsy i Józka Nowaka / wstęp wolny
27 sierpnia 2023, godz. 17.00
W ostatnim dniu wystaw, kończących projekt poświęcony drzewom, widzowie będą mieli możliwość spotkać artystów i kuratorów, porozmawiać o twórczości rzeźbiarzy, dowiedzieć się o inspiracjach i zastanowić nad znaczeniem użytych znaków. Finałem wystawy będzie prezentacja nowej rzeźby Józka Nowaka, która zostanie podarowana do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, przedstawiająca anonimową pracownicę instytucji kultury.

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

galeria czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 18.00,
bilety: 2-9 zł, w środy wstęp wolny
na wystawy Foto Art Festivalu w dniach 13-29 października ceny ustala organizator

Wydarzenia    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała