Mała Czarna na zdjęciu kadr ze spektaklu o Barbarze Sadowskiej, fot. Magda Hueckel
Teatr

Mała Czarna

  •  Teatr Polski
    ul. 1 Maja 1
  •  Wstęp: 80, 70 zł

Festiwal Monodramów Kobiecych. Monodram, właśnie kobiecy, od wielu lat zajmuje znaczące miejsce w repertuarze TP. Powstały tu tak lubiane spektakle, jak: Singielka, Wanda, Wyspa Kalina, Milczenie. O Ewie Demarczyk. Ich bohaterkami są kobiety – charyzmatyczne, silne, walczące o należne im w świecie miejsce. Wcielają się w nie Anna Guzik-Tylka, Anita Jancia, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt i i Marta Gzowska-Sawicka. Pomysł na zorganizowanie w Bielsku-Białej przeglądu monodramów kobiecych był tylko kwestią czasu.

Pierwsza Mała Czarna, z programem złożonym z trzech rodzimych produkcji i jednego spektaklu gościnnego (Nie lubię pana, panie Fellini Małgorzaty Bogdańskiej), odbyła się wczesną wiosną 2020 roku. Druga – w roku 2023, po pandemicznej przerwie – miała odwrotne proporcje, wystąpiły wtedy Dorota Landowska (Stryjeńska. Let’s dance, Zofia), Agnieszka Przepiórska (Simona K. Wołająca na puszczy i Ginczanka. Przepis na prostotę życia), Sabina Drąg (Mamałyga) i Marta Gzowska-Sawicka (Milczenie. O Ewie Demarczyk).

W tym roku program zapowiada się bardzo ciekawie. Królową monodramu Agnieszkę Przepiórską, która ostatnio zachwyciła jako Ginczanka i Simona Kossak, również zobaczymy dwukrotnie – w mądrych, przejmujących i wprowadzających temat uwikłania kobiety w politykę spektaklach: Nazywam się Anna Walentynowicz oraz W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej

Monodram Jowity Budnik pt. Rachela Auerbach, pisma z Getta Warszawskiego to z kolei popis wybitnej aktorki (filmy: Papusza, Plac Zbawiciela, Ptaki śpiewają w Kigali, Jeziorak) zrealizowany na podstawie niezwykłego świadectwa z czasów Zagłady. 

Hamer Karoliny Hamer jest monodramem, stand-upem, a właściwie pierwszym w świecie sit-upem – sportsmenki, medalistki pływaczki, biseksualnej kobiety z niepełnosprawności. 

Julia Wyszyńska – jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia – w monodramie Fizyka kwantowa, czyli rozmowy nigdy nie przeprowadzone patrzy na świat dorosłych okiem dziecka, pokazując z różnych perspektyw, co i w jaki sposób kształtuje życie dorosłego człowieka. 

Charyzmatyczna, obdarzona potężnym głosem Katarzyna Chlebny w Byłam żoną Boba Marleya zaprosi na muzyczną opowieść w rytmie reggae o Ricie Marley, o blaskach i cieniach życia z wybitnym artystą.

Po każdym ze spektakli odbędą się spotkania z aktorkami i gośćmi. Do rozmowy po Nazywam się Anna Walentynowicz zaproszenie przyjęła Grażyna Staniszewska – kobieca ikona Solidarności, a po spektaklu Rachela... – Dorota Wiewióra – przewodnicząca bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

W sobotę 25 maja zaplanowano warsztaty dla kobiet, a w ich trakcie rozmowy na tematy, które przyniosą spektakle Małej Czarnej: traumy ich rodzaje, mechanizmy przemocy, wykluczenie.

Festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa prac fotograficznych i malarskich Doroty Koperskiej i Kariny Czernek pt. Są gorsety, ale nie ma skrzydeł! (Virginia Woolf). Artystki w swoich pracach poruszają tematy związane z kobiecością, z samoakceptacją, poczuciem wolności, ze stereotypami dotyczącymi pojęcia piękna i nieuchwytnym dążeniem do ideału.

 – Tegoroczną edycję ponownie wspierają kobiety, business women, Super Women: Dorota Korczyk, Agnieszka Miękińska, Aneta Magda-Zielecka, Agnieszka Nowak, Dorota Patora, Renata Samson i Anna Szczęśniak – informuje z dumą Irena Świtalska z Teatru Polskiego.

program:
20 maja, godz. 19.00, Mała Scena – Hamer
21 maja, godz. 19.00, Mała Scena – Byłam żoną Boba Marleya 
22 maja, godz. 19:00, Mała Scena – Rachela Auerbach, pisma z Getta Warszawskiego 
23 maja, godz. 20.00, Duża Scena – Nazywam się Anna Walentynowicz 
24 maja, godz. 19.00, Mała Scena – W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej 
26 maja, godz. 19.00, Mała Scena – Fizyka kwantowa. Czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone 
Bilety na pojedynczy spektakl: normalny 80 zł, ulgowy 70 zł, bilety i informacje w zakładce Mała Czarna na stronie teatr.bielsko.pl

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego. Jego współorganizatorem jest Instytucja Ars Cameralis, a partnerem Województwo Śląskie.

organizator
Teatr Polski
ul. 1 Maja 1, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338293160, 338228453
mail: rezerwacja@teatr.bielsko.pl   strona internetowa: www.teatr.bielsko.pl

bilety dostępne on-line za pośrednictwem strony internetowej teatru
kasa czynna: wtorek-piątek 10.00-14.00 i 15.00-18.00 oraz na godzinę przed każdym spektaklem, w weekendy i święta na trzy godziny przed każdym spektaklem

Spektakle    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała