Do piachu, fot. Dorota Koperska Na zdjęciu jedna ze scen
Teatr

Do piachu

  •  Teatr Polski
    ul. 1 Maja 1
  •  Wstęp: 90, 80, 70 zł

Jan Kott nazwał Do piachu jednym z trzech najważniejszych dramatów, jakie powstały w powojennej Polsce. Dramat, w którym Tadeusz Różewicz opisał znane mu z osobistego doświadczenia partyzanckie życie bez patriotycznego upojenia, za to nie kryjąc jego przemilczanych, mrocznych stron, do dziś wystawiano zaledwie trzy razy - Teatr na Woli, 1979, reż. Tadeusz Łomnicki; Teatr Telewizji, 1990, reż. Kazimierz Kutz, wreszcie lubelski Teatr Provisorium we współpracy Kompanią Teatr, 2003, wspólna reżyseria Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego.

Jan Kott nazwał Do piachu jednym z trzech najważniejszych dramatów, jakie powstały w powojennej Polsce. Dramat, w którym Tadeusz Różewicz opisał znane mu z osobistego doświadczenia partyzanckie życie bez patriotycznego upojenia, za to nie kryjąc jego przemilczanych, mrocznych stron, do dziś wystawiano zaledwie trzy razy - Teatr na Woli, 1979, reż. Tadeusz Łomnicki; Teatr Telewizji, 1990, reż.  Kazimierz Kutz, wreszcie lubelski Teatr Provisorium we współpracy Kompanią Teatr, 2003, wspólna reżyseria Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego. 
Już po realizacji Kazimierza Kutza autor zabronił kolejnych wystawień, po tym,jak skrajne emocje spektakl wywoływał w  środowisku byłych partyzantów i żołnierzy AK.  Dlatego zgoda udzielona wyjątkowo na tę trzecią, lubelską premierę, na raport z lasu, z czasów Apokalipsy - była olbrzymim wyzwaniem dla jej twórców.

Ośmieleni tamtym sukcesem i aprobatą autora dziś, po 20 latach od lubelskiej premiery, jej realizatorzy Witold Mazurkiewicz i Janusz Opryński postanowili znów sięgnąć po arcydramat, prosząc o kolejny kredyt zaufania Julię Różewicz, wnuczkę poety i spadkobierczynię praw autorskich.

Czwarta realizacja Do piachu - swoisty remake spektaklu z 2003, będzie miała miejsce na scenie TP z udziałem aktorów - Sławomira Miski, Tomasza Lorka, Grzegorza Sikory, Piotra Gajosa, Michała Czaderny, Adama Myrczka i Grzegorza Margasa. 
Świat płonie cały czas, Apokalipsa dzieje się w rożnych jego zakątkach każdego dnia, wylewa się na nas z mediów, poraża tym samym okrucieństwem, tylko w „nowych dekoracjach”. Od dwóch lat jest bardzo blisko nas. 
premiera: 23 marca o godz. 19.00

organizator
Teatr Polski
ul. 1 Maja 1, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338293160, 338228453
mail: rezerwacja@teatr.bielsko.pl   strona internetowa: www.teatr.bielsko.pl

bilety dostępne on-line za pośrednictwem strony internetowej teatru
kasa czynna: wtorek-piątek 10.00-14.00 i 15.00-18.00 oraz na godzinę przed każdym spektaklem, w weekendy i święta na trzy godziny przed każdym spektaklem

Spektakle    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała