DLA JOHANNE I ANNY, fragment ekspozycji, fot. Krzysztof Morcinek Na zdjęciu sala ekspozycyjna i obracy
Galerie

Dla Johanne i Anny

  •  Galeria Bielska BWA - Willa Sixta
    ulica Adama Mickiewicza 24
  • Wstęp wolny

Do sal ekspozycyjnych Willi Sixta, po kilkumiesięcznej przerwie, powraca wystawa z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA.

Agata Smalcerz, kuratorka wystawy:
Tytuł wystawy odnosi się do historii budynku i jego pierwszych mieszkanek: Johanne Emilie, pierwszej żony Teodora Sixta i Anny, jego drugiej żony. To dla Johanne Teodor Sixt zbudował imponującą willę z ogrodem, pragnąc wieść szczęśliwe życie rodzinne i spełnić marzenia o licznym potomstwie. Niestety, małżonkowie nie doczekali się dzieci, a Johanne zmarła, zapewne bardzo nieszczęśliwa. Podobne niespełnienie było udziałem drugiej żony Teodora, Anny: choć 30 lat od niego młodsza, również nie dała mu oczekiwanego potomka.

Po ponad stu latach od wspomnianych wydarzeń, dawne pokoje mieszkalne willi zostały przeznaczone na prezentację sztuki. Wybór prac na pierwszą wystawę – obrazów, grafiki, fotografii i instalacji – wiąże się ze współczesną perspektywą postrzegania roli kobiety: już nie tylko matki, co przez wieki nadawało jej status społeczny, ale autonomicznej, równorzędnej z mężczyzną, jednostki, o własnych marzeniach, priorytetach i osiągnięciach. Wystawa prezentuje sylwetki silnych kobiet, które dla nieszczęśliwych żon Teodora Sixta mogłyby być drogowskazem do wzmocnienia własnej osobowości i uzyskania niezależności. Wystawa przedstawia także prace, w których zawarta jest tęsknota i melancholia związana z upływem czasu i poczuciem nieuchronności przemijania.

 

Spotkania przy Kolekcji – Małgorzata Markiewicz
czwartek, 18 kwietnia, godz. 13.30
Kolejne spotkanie w cyklu rozmów z artystkami i artystami, których prace prezentowane są na wystawie z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA pt. DLA JOHANNE I ANNY. Tym razem kuratorka wystawy, Agata Smalcerz, zaprosi do rozmowy Małgorzatę Markiewicz, autorkę lightboxów pt. Kwiaty.  Kolorowe kompozycje, z daleka wyglądające jak rozkwitłe egzotyczne rośliny, okazują się być ubraniami, zdejmowanymi przez artystkę w trakcie performansu w plenerze, zrzuconymi na ziemię i sfotografowanymi.

wstęp wolny

organizator
Galeria Bielska BWA - Willa Sixta
ulica Adama Mickiewicza 24, 43-300 Bielsko-Biała strona internetowa: www.galeriabielska.pl

w maju 2024 wystawy czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00 (z wyjątkiem Nocy Muzeów 18 maja: 15.00–23.00). Od maja do października ogród dostępny od 10.00 do 21.00. Wstęp wolny

Wydarzenia    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała