Cyrano de Bergerac
Teatr

Cyrano de Bergerac

  •  Teatr Polski
    ul. 1 Maja 1
  •  Wstęp: 90, 80, 70 zł

Komedia bohaterska w pięciu aktach Edmonda Rostanda to jeden z najbardziej charakterystycznych tekstów francuskiej komedii, balansująca na granicy gatunków: romansu, krotochwili i dramatu bohaterskiego. Oparty na życiorysie Saviniena de Cyrano (de Bergeraca), siedemnastowiecznego poety-zabijaki z groteskowo dużym nosem, który nie pozwala mu wyznać swych uczuć pięknej kuzynce Roksanie.

Prapremiera Cyrana de Bergerac odbyła się w 1897 roku. Sztukę przyjęto entuzjastycznie, podobnie jak tytułową kreację słynnego francuskiego aktora Konstantego Coquelina. W ciągu następnych lat tytuł zawojował cały świat. Nie tylko teatralny, również filmowy. Dumny i waleczny Gaskończyk, mistrz fechtunku, znany z ciętego słowa, utalentowany poeta i muzyk, Cyrano de Bergerac - dołączył do panteonu ról, które są marzeniem każdego aktora. W Polsce wcielali się weń m.in. Jerzy Leszczyński, Mieczysław Voit, Krzysztof Chamiec. Jednak największy rozgłos zdobyła kreacja Piotra Fronczewskiego w spektaklu Teatru Telewizji z 1980 roku.

Po inscenizacji, którą na scenie Teatru Polskiego przygotuje Paweł Aigner, mogą się Państwo spodziewać wszystkich atutów komedii bohaterskiej: zapierającej dech akcji, szalonych wyczynów, brawurowych pojedynków, wybuchowej mieszanki elementów komicznych i ściskających serce.

twórcy
autor: Edmond Rostand,
przekład: Joanna Walter,
reżyseria: Paweł Aigner,
scenografia: Magdalena Gajewska,
kostiumy: Zofia de Ines-Lewczuk,
muzyka: Piotr Klimek,
pojedynki i choreografia walk: Rafał Domagała

aktorzy: Michał Czaderna, Mateusz Wojtasiński, Tomasz Lorek, Grzegorz Sikora, Adam Myrczek, Piotr Gajos, Oriana Soika, Barbara Guzińska, Jagoda Krzywicka, Kazimierz Czapla, Grzegorz Margas, Maciej Kulig, Rafał Domagała, Sławomir Miska, Jerzy Dziedzic, Aleksander Pestyk

organizator
Teatr Polski
ul. 1 Maja 1, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338293160, 338228453
mail: rezerwacja@teatr.bielsko.pl   strona internetowa: www.teatr.bielsko.pl

bilety dostępne on-line za pośrednictwem strony internetowej teatru
kasa czynna: wtorek-piątek 10.00-14.00 i 15.00-18.00 oraz na godzinę przed każdym spektaklem, w weekendy i święta na trzy godziny przed każdym spektaklem

Spektakle    

sobota

1

czerwca

19:00

duża

Bilety

niedziela

2

czerwca

19:00

duża

Bilety

wtorek

4

czerwca

19:00

duża

Bilety

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała