Adam Kozicki, Kasper Lecnim, Irmina Rusicka – WIESZ CO CIĘ BOLI, fragment ekspozycji, fot. Krzysztof Morcinek Na zdjęciu widok ekspozycji, obiekt i obrazy
Galerie

Adam Kozicki, Kasper Lecnim, Irmina Rusicka: Wiesz, co cię boli

  •  Galeria Bielska BWA
    ul. 3 Maja 11
  •  Wstęp: wg cennika

Pokaz prac nowych, ale wciąż pozostających w ścisłym związku z wątkami już poruszanymi przez artystkę i artystów.

Na wystawie możemy oglądać malarstwo Adama Kozickiego (laureata Grand Prix 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023, ex aequo z Edytą Hul i Karoliną Jarzębak) oraz obiekty i fotografie Kaspra Lecnima i Irminy Rusickiej (znanych bielskiej widowni chociażby z wystawy Pole bitwy w Galerii Bielskiej BWA, 2020/2021, kuratorka: Ada Piekarska).

Wystawa jest kuratorowana przez Adę Piekarską i Aleksego Wójtowicza.

Ada Piekarska:
Wiesz co cię boli to wystawa prezentująca twórczość osób pozostających w bliskiej relacji przyjacielskiej, uwspólniających pewien zbiór doświadczeń, charakterystycznych dla pokolenia dorastającego w okresie transformacji. Wielowątkowa ekspozycja przenosi nas w przestrzeń, w której świadomość klęski kolejnych rozwiązań nie odwodzi od działania, ale zachęca do melancholijnego przekopywania gruzów i sklejania z nich nowych opowieści.

Aleksy Wójtowicz:
Jeżeli wiemy, co nas boli to znak, że: a) wciąż żyjemy; b) możemy starać się poprawić swoją jakość życia na tyle, aby nas nie bolało.
Wystawa pod roboczym tytułem Wiesz co cię boli jest wystawą prac Adama Kozickiego, Kaspra Lecnima i Irminy Rusickiej – wciąż żyjących osób artystycznych, które do poprawy jakości swojego życia i zrozumienia tego, co właściwie ich boli, używają sztuki. A do czego konkretnie służy sztuka nie wiadomo, jednak wiele wskazuje na to, że ma ona coś wspólnego z empatią i śmiercią. (…)

W wystawie Wiesz co cię boli zaprezentowane zostaną nowe prace wspomnianej trójki artystów, których łączy podobny background – zarówno urodzenia w okresie transformacji ustrojowej, jak i obecnego funkcjonowania w prekarnej kondycji, a także doświadczenie przeżywania żałoby, alienacji społecznej czy też traumy. Choć poruszają się w odmiennych mediach i wykorzystują inne środki artystyczne, dla Kozickiego, Lecnima i Rusickiej śmietnisko historii jest najlepszym materiałem do budowy nowych konstrukcji dla wciąż żyjących i nieheroicznych upamiętnień dla już zmarłych – zarówno osób, jak i idei. (…)

wernisaż i oprowadzanie kuratorsko-autorskie: piątek, 19 kwietnia, godz. 18.00

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
Oprowadzanie psychoanalityczne - 15 maja, godz. 17.00 po wystawie oprowadza Miłosz Wujek, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UJ, pracujący nad rozprawą o współczesnym zastosowaniu teorii psychoanalitycznych w myśleniu o seksualności.
wstęp wolny

Oprowadzanie kuratorskie - 25 maja o godz. 12.00 i 28 maja o godz. 18.00 oprowadza Ada Piekarska, współkuratorka wystawy, historyczka sztuki, aktywistka, na co dzień pracująca w Galerii Bielskiej BWA.
wstęp wolny

Oprowadzanie filozoficzne - ODWOŁANE
 

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

w maju 2024 wystawy czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00 (z wyjątkiem Nocy Muzeów 18 maja: 15.00–23.00). Bilety 2–9 zł, w środy wstęp wolny, w soboty w maju wstęp wolny

Uwaga! Wystawy nieczynne 1, 3 i 30 maja

Wydarzenia    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała