Tworzymy Własne Wydawnictwo: Tajemnice biblioteki Na zdjęciu plakat imprezy
Książki

Tworzymy Własne Wydawnictwo: Tajemnice biblioteki

  •  Książnica Beskidzka
    ul. Słowackiego 17a
  • Wstęp wolny

Rusza 24. edycja międzynarodowego konkursu literacko-plastycznego na napisanie książki z cyklu Tworzymy Własne Wydawnictwo, tym razem pod hasłem Tajemnice biblioteki. Konkurs ogłaszają Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej we współpracy z bibliotekami: Mĕstská knihovna we FrýdkuMístku (Republika Czeska), Krajská knižnica w Žiline (Republika Słowacka).

Chodzi o stworzenie własnej książki w dowolnej formie literackiej, dowolną techniką i w dowolnym formacie. Książka ma zawierać tekst oraz ilustracje, okładkę, stronę tytułową.

Zapraszamy was do udziału w niezwykłej podróży w świat wyobraźni. Uzbrojeni w klawiatury komputerów, wieczne pióra, długopisy i czyste kartki papieru, wyruszcie na wyprawę, pełną zagadek, tajemnic, fantastycznych wydarzeń, które rozgrywają się w bibliotece – piszą organizatorzy konkursu.

- Celem konkursu jest rozbudzenie zapału do pisania, doskonalenie warsztatu literackiego młodych twórców i promowanie ich autorskich dzieł – informuje dyrektor Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej Katarzyna Ruchała. - Zadanie polega na samodzielnym napisaniu książki (dowolna forma literacka), której objętość powinna wynosić od 10 do 30 stron. Niech akcja waszych opowieści rozgrywa się w bibliotece. Stwórzcie historie, które pokażą niecodzienne, oryginalne, zaskakujące oblicze biblioteki. Wybór gatunku literackiego zależy od was, waszej wyobraźni i tego, co swoją historią chcielibyście przekazać. Wymagamy, aby okładka, ilustracje były wykonane samodzielnie (książki zawierające cliparty zdjęcia itp. będą zdyskwalifikowane). Książka musi mieć charakter trwały. Sposób łączenia w całość jest dowolny i musi być zakryty grzbietem (grzbiet książki łączy zewnętrzne karty okładki pomiędzy którymi znajdują się stronice książki) – daje dyrektor Książnicy Beskidzkiej.

Trzeba pamiętać, że książki oprawione przez introligatora czy też zespolone kartki wyłącznie za pomocą sznurka wstążki, tasiemki - brak okładki nie zostaną zakwalifikowane do konkursu. Wszelkie częściowe lub całkowite plagiaty zostaną zdyskwalifikowane. W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie lub grupy uczniów (maksymalnie 2 osoby) ze wszystkich typów szkół i kół zainteresowań, bibliotek, instytucji kultury oraz młodzież sprawna inaczej do lat 20.

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach:
I kategoria – dzieci od lat 10 do 12,
II kategoria – dzieci od lat 13 do 16,
III kategoria – kategoria specjalna.

Konkurs ma charakter otwarty, uczestnictwo w nim jest bezpłatne i dobrowolne. Warunkiem jest akceptacja i przestrzeganie regulaminu konkursu oraz dostarczenie utworu konkursowego zgodnego z wymaganiami.

Prace konkursowe należy dostarczyć osobiście bądź drogą pocztową na adres organizatora do 10 marca 2023 r. do Książnicy Beskidzkiej do Działu Animacji, Promocji i Marketingu przy ul. Juliusza Słowackiego 17a w Bielsku-Białej z dopiskiem Konkurs z cyklu Tworzymy Własne Wydawnictwo. Uwaga: do pracy winno zostać dołączone zgłoszenie (formularz dołączony do regulaminu). Laureaci konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez organizatorów.

Krajowe komisje konkursowe powołują dyrektorzy bibliotek w: Bielsku-Białej, Frydku-Místku i Żylinie. Prace oceniane będą w systemie punktowym (w sumie można zdobyć 16 pkt.): zgodność pracy z tematem (0-2 pkt.), kompozycja (0-2 pkt.), styl (0-2 pkt.), poprawność językowo-gramatyczna (0-2 pkt), samodzielność wykonania (0-2 pkt.), szczególne właściwości pracy – oryginalność, śmiałość ujęcia itp. (0-2 pkt.), estetyka pracy – oprawa, ilustracje, strona tytułowa (0-2 pkt), ortografia i interpunkcja (0-2 pkt.; gdy jest od 1-3 błędów – za każdy odejmuje się 0,5 pkt., powyżej 4 błędów – 0 punktów).

Decyzja komisji na każdym poziomie jest ostateczna.

Członkowie komisji konkursowej indywidualnie oceniają prace w danych kategoriach. Po dokonaniu oceny przez jury na poziomie etapu krajowego, 15 nagrodzonych oraz wyróżnionych książek kwalifikuje się do II międzynarodowego etapu. Organizatorem finału międzynarodowego, który odbędzie się 31 maja 2023 roku jest Mĕstská knihovna we Frýdku-Místku (Republika Czeska). Termin uroczystego rozdania nagród i wyróżnień w etapie krajowym i międzynarodowym będzie podany na stronie www.ksiaznica.bielsko.pl oraz Facebooku KB. Tam również można zapoznać się z całym regulaminem konkursu.

organizator
Książnica Beskidzka
ul. Słowackiego 17a, Bielsko-Biała
tel. 338228221
mail: biblioteka@mail.um.bielsko.pl   strona internetowa: ksiaznica.bielsko.pl

KB proponuje udział w zajęciach licznych klubów czytelniczych, klubów dyskusyjnych, klubu filmowego i w cyklicznych zajęciach organizowanych w gmachu głównym książnicy i jej filiach. Wstęp na wszystkie imprezy organizowane przez Książnicę Beskidzką jest bezpłatny.

Wydarzenia    

piątek

31

marca

11:00


rozstrzygnięcie konkursu

Bilety

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała