fot. Łukasz Grygierczyk, Facebook organizatora Na zdjęciu Wojciech Trefon i Maria Gmyrek
Muzyka

Trefon Gmyrek Duo

  •  Zespół Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki
    ul. Wyspiańskiego 5a
  •  Wstęp: on-line

Wojciech Trefon - harfa, Maria Gmyrek - saksofon

Koncert na stronie: www.facebook.com/salakoncertowaZPSMwBielskuBialej

Wojciech Trefon - harfa
Maria Gmyrek - saksofon
...
Trefon Gmyrek Duo
Maria Gmyrek i Wojciech Trefon są studentami Akademii Muzycznej w Krakowie (Maria) i Akademii Muzycznej w Katowicach (Wojciech) oraz absolwentami Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Od 2012 roku tworzą duet saksofonowo-harfowy, który już w pierwszym roku wspólnej pracy zdobył prestiżowe Grand Prix na 22. Krajowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Bystrzycy Kłodzkiej oraz I nagrodę na 5. Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Harfą w Cieszynie. W roku 2014, będąc najmłodszymi uczestnikami, otrzymali I nagrodę na Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej.

Artyści są laureatami wielu polskich i międzynarodowych konkursów w tym I nagrody w kategorii zespołów na Międzynarodowym Konkursie Città di Massa we Włoszech (2021r.) A także: 36. Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II stopnia we Wrocławiu, VI Międzynarodowego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie, 7. Międzynarodowego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie (I miejsce i Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie kompozycji polskiego kompozytora współczesnego), Międzynarodowego Konkursu Harfowego we Lwowie (Grand Prix), 3. Ogólnopolskiego Konkursu CEA w specjalności zespoły kameralne (I miejsce).

Trefon Gmyrek Duo to zespół intensywnie koncertujący. Do niezapomnianych wydarzeń artyści zaliczają m.in. koncerty w ramach Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie, w Sali Koncertowej NOSPR oraz Akademii Muzycznej w Katowicach.

W 2014 roku zostali zaproszeni przez Telewizję Polską do udziału w filmie muzycznym Za strunami harfy w reżyserii Violetty Rotter-Kozery. W tym samym roku zrealizowali w katowickim Studiu Koncertowym Polskiego Radia swoje pierwsze profesjonalne nagrania, które reprezentowały Polskę na Konkursie Radiowym Concertino Praga Europejskiej Unii Nadawców.

W marcu 2017 r. duet wydał płytę Arabesque, na której znalazły się zarówno kompozycje autorskie, jak i utwory specjalnie zaaranżowane na zespół saksofonowo – harfowy.

W lipcu 2018 r. Duet uświetnił 18. Światowy Kongres Saksofonowy w Zagrzebiu (Chorwacja), prezentując utwory na saksofon i harfę podczas specjalnego koncertu polskiej muzyki współczesnej. W tym samym roku artyści wystąpili podczas 2.Polskiego Kongresu Saksofonowego w Warszawie na specjalne zaproszenie prof. Pawła Gusnara.

Maria Gmyrek i Wojciech Trefon są wielokrotnymi stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatami prestiżowego stypendium Młoda Polska.
w programie:
Arabesque - Claude Debussy
Sonata cz. I - Andy Scott
Dziewczyna o włosach jak len - Claude Debussy
Eolienne cz. II, IV - Ida Gotkovsky
Latawce - Andrzej Mozgała
La Califfa - Ennio Morricone
SaHarBAD - Anna Maria Huszcza
Nagrobek Couperina cz. I Preludium - Maurice Ravel
Oblivion - Astor Piazolla
Libertango - Astor Piazolla
Suite helenique - Pedro Itturalde

organizator
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki
ul. Wyspiańskiego 5a, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 334898410


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała