Teka Wilno Ignacego Pinkasa Plakat wystawy
Muzea

Teka Wilno Ignacego Pinkasa

  •  Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej - Fałatówka
    ul Fałata 34, Bystra
  •  Wstęp: wg cennika

Muzeum prowadzi projekt Magistrae Artis w Fałatówce, w ramach którego prezentowane są eksponaty związane z działalnością J. Fałata. Z jego spuścizny kolekcjonerskiej pochodzi teka litografii Wilno Ignacego Pinkasa, eksponowana na wystawie czasowej.

Julian Fałat był nie tylko mistrzem akwareli, wybitnym pedagogiem, zaangażowanym działaczem patriotycznym i społecznym czy troskliwym ojcem, ale także kolekcjonerem. W jednym z pokoi bystrzańskiej Fałatówki – willi, w której spędził dwie dekady swego życia, mieszczącej obecnie muzeum poświęcone jego twórczości – można zobaczyć zbiór różnorodnych przedmiotów: mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, drobnej rzeźby oraz grafik, świadczący o jego rozległych zainteresowaniach. Wśród nich jest jedna z kilku litografii z teki Wilno autorstwa Ignacego Pinkasa. Teka ta dotarła do rąk Fałata zapewne kilka tygodni przed śmiercią, ale na pewno ucieszyła oko sędziwego mistrza pędzla. Pozostałe prace ukazujące wspaniałe zabytki Wilna i jego zaułki można zobaczyć na czasowej ekspozycji w Bystrej.

Kuratorzy: Teresa Dudek Bujarek, Kinga Kawczak, Ewa Kubieniec.
Wystawa czynna od 1 sierpnia 2022 do 15 stycznia 2023 r.

Dodatkowo zapraszamy na wykład Architektura Wilna w twórczości Ignacego Pinkasa 4 września 2022 r., o godz. 10.00 w Fałatówce, prowadzenie Kinga Kawczak. Wstęp bezpłatny.

więcej na www.muzeum.bielsko.pl

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa wstęp na wystawę Teka Wilno Ignacego Pinkasa  10–11 oraz 17–18 września jest bezpłatny.

organizator
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej - Fałatówka
ul Fałata 34, 43-360 Bystra
tel. 338105325 strona internetowa: www.muzeum.bielsko.pl

godziny otwarcia: wt., sob. 9.00–15.00, śr.-pt. 9.00–16.00, niedz. 9.00–16.00, pon. nieczynne

Wydarzenia    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała