Il Giardino d'amore G. Trzpil Na zdjęciu il Giardino d'amore
Muzyka

Sacrum in Musica

  •  Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
    ul. Słowackiego 27
  •  Wstęp: 50 zł

22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu

Koncert inauguracyjny

Festiwal Sacrum in Musica zainaugurowany zostanie 17 kwietnia o godz. 18.00 w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim. Wystąpią tam Bielska Orkiestra Kameralna oraz Chór Filharmoników Katowickich pod dyrekcją Radosława Dronia oraz solistka, sopranistka Ewa Tracz.

Bielsko-Biała może pochwalić się posiadaniem znakomitego zespołu kameralistów. Bielską Orkiestrę Kameralną tworzą wybitni instrumentaliści na co dzień pracujących w najlepszych zespołach orkiestrowych na południu Polski - w Orkiestrze Filharmonii Śląskiej, Narodowej Orkiestrze Polskiego Radia w Katowicach Filharmonii Krakowskiej. Dokonania i współpracę z muzykami BOK bardzo cenią sobie soliści i dyrygenci koncertujący z orkiestrą. Od 2019 r. zespołem kieruje Jacek Stolarczyk.

Radosława Droń asystent dyrygenta Filharmonii Śląskiej w Katowicach od sezonu artystycznego 2022/2023. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze w klasie skrzypie mgr. Jacka Marcinowa oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie dyrygentury prof. Marka Pijarowskiego. Swoje umiejętności kapelmistrzowskie doskonalił pod kierunkiem m.in. Marin Alsop, George Tchitchinadze, Gabriela Chmury, prof. Rafała Jacka Delekty i prof. Tadeusza Strugały. W maju 2016 r. poprowadził koncert dyplomowy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu z udziałem Orkiestry NFM Filharmonii Wrocławskiej, który był zwieńczeniem studiów dyrygenckich w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
W sezonie artystycznym 2017/2018 pełnił funkcję Dyrygenta-rezydenta oraz asystenta I dyrygenta Bartosza Żurakowskiego w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W czerwcu 2018 r. współpracował w charakterze asystenta z maestro Jerzym Maksymiukiem, z którym wystąpił na koncercie wieńczącym czterdziesty sezon artystyczny Filharmonii Sudeckiej. W czerwcu tego samego roku na zaproszenie Toruńskiej Orkiestry
Symfonicznej został wybrany do kolejnej edycji programu Dyrygent – rezydent obejmującego sezon artystyczny 2018/2019. Jako asystent i dyrygent współpracował m.in. z maestro: Jerzym Maksymiukiem, Markiem Pijarowskim, Adamem Klockiem, Pawłem Przytockim, Mariuszem Smolijem, Bartoszem Żurakowskim, Kaiem Bumannem, Leszkiem Kułakowskim, Janem Miłoszem Zarzyckim, Chritoph'em Titz'em, Piotrem Orzechowskim, Jarkiem Wistem, Aleksandrem Dębiczem, Adamem Makowiczem, Betsy Cook Weber oraz Danielem Abrahamem.
W roku 2019  r.wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica nagrał płytę autorskiego projektu Leszka Kułakowskiego Komeda Variations na kwitnet jazzowy i orkiestrę symfoniczną wydaną przez wytwórnię For Tune records..

Chór Filharmoników Katowickich tworzą artyści na co dzień śpiewający w Chórze Filharmonii Śląskiej, jednym z najstarszych zespołów filharmonicznych tego typu w Polsce, utworzonym w 1974 roku przez znakomitego chórmistrza, prof. Jana Wojtachę i prowadzonego przez niego przez 30 lat. Od 2009 roku dzieło profesora kontynuuje absolwent jego klasy dyrygentury chóralnej - Jarosław Wolanin.  
Artyści - śpiewacy tego zespołu występowali w najważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce, na Słowacji, w Belgii, Czechach, Francji, Grecji, Niemczech, Danii, Szwajcarii, we Włoszech i w Watykanie oraz brali udział w wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Europie. Artyści chóru koncertowali pod batutą największych mistrzów batuty, jak m.in. Karol Stryja, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Krenz, Antoni Wit, Gabriel Chmura, Jacek Kasprzyk, Marek Pijarowski, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Michael Zilm, Peter Tiboris, Paul McCreesh, Daniel Oren, Daniel Reuss.
Repertuar zespołu tworzą wielkie dzieła wokalno-instrumentalne oraz kilkaset pozycji a cappella, liczne pozycje polichóralne. Artyści zespołu mają w swym dorobku również nagrania płytowe oraz dokonanie prawykonań kilkudziesięciu pozycji najnowszej muzyki chóralnej.

Ewa Tracz to absolwentka Accademia Teatro alla Scala w Mediolanie oraz studiów doktoranckich Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. AM dr hab. Ewy Biegas. Uczestniczyła w Programie Kształcenia Młodych Talentów - Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.
Laureatka I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. I. Godina Iuventus Canti (Słowacja, 2011), II Nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie-Zdroju (2012), I Nagrody w III Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków, Częstochowa (2013), I Nagrody w kategorii głosów żeńskich w XV Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2013) II Nagrody w 9 Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im Klaudii Taev (Estonia, 2015) II Nagrody w V Konkursie Wokalnym im .I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2015) II Nagrody w 9 Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. St. Moniuszki (2016), I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2018).

program:

Henryk Mikołaj Górecki - Kyrie op.83

Wolfgang Amadeusz Mozart - Ave Verum Corpus K.618

Georg Friedrich Händel - Zadok the Priest (HWV 258)

Władimir Wawiłow - Ave Maria

Barber - Adagio na smyczki op.11

Georg Friedrich Händel - Alleluja z oratorium Mesjasz (HWV 56)

Henryk Mikołaj Górecki - Amen op. 35

César Franck - Panis Angelicus z mszy A-dur op.12

M.Zakrzewski - Ave Maria

 

 

Koncert muzyki cerkiewnej

18 kwietnia o godz. 18.00 w ewangelicko-augsburskim kościele Zbawiciela przy pl. Marcina Lutra 12 zaśpiewa Partes - Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego.

Partes to złożony z zawodowych wokalistów męski zespół śpiewu cerkiewnego. Powstał w Poznaniu w 2015 roku z inicjatywy Michała Łaszewicza. Unikalny repertuar zespołu to owoc wieloletnich poszukiwań i starannej selekcji zabytków prawosławnej sztuki wokalnej narodów I Rzeczypospolitej. Koncerty zespołu Partes to wyrafinowany śpiew, w który wpleciona jest opowieść o historii cerkiewnych śpiewów. Artyści występują odziani w specjalnie zaprojektowane stroje, inspirowane staroruskim stylem monastycznym. Kolejne albumy płytowe zyskały entuzjastyczne recenzje specjalistycznej krytyki. Partes ambitnie poszerza repertuar, dynamicznie powiększa dorobek fonograficzny. Dotychczas ukazały się cztery albumy: Partes, Anothen, Tropos i Sporos. Działalność zespołu została przez media okrzyknięta poznańskim fenomenem, co podkreśla jego wyjątkowość także w wymiarze geograficznym. Zainteresowanie mediów zaowocowało szeregiem nagrań telewizyjnych i radiowych. W 2019 TVP zarejestrowało koncert zespołu i jego gości - misterium wielkopostne Deesis.
Zespół bierze udział w licznych festiwalach oraz projektach specjalnych w Polsce i poza granicami, m. in. w Estonii, Ukrainie, Serbii, Słowacji. Współpracuje z instytucjami kultury i organizacjami pożytku publicznego. Partes jest laureatem III miejsca Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2018 w kategorii chórów profesjonalnych. W 2022 roku Zespół otrzymał nagrodę specjalną festiwalu za wieloletnie propagowanie muzyki cerkiewnej w Polsce i świecie.
Najnowszy album Zespołu - Sporos - został nominowany do prestiżowej muzycznej nagrody Fryderyka 2022 w kategorii album chóralny roku.

 

Koncert muzyki barokowej

W Sali Ceremonii przy cmentarzu żydowskim mieszczącym się przy ul. Cieszyńskiej 92 zaplanowano 19 kwietnia o godz. 18.00 koncert muzyki barokowej w wykonaniu zespołu Il Giardino d'Amore, skrzypka i dyrygenta Stefana Plewniaka oraz wokalistek sopranistki Sylwii Stępień i mezzosopranistki Natalii Kawałek-Plewniak.

Il Giardino d’Amore zostało założone w 2012 roku przez skrzypka i dyrygenta Stefana Plewniaka. Inspiracją dla nazwy zespołu – Ogród miłości - była filozofia członków orkiestry: spotykania się w kręgu przyjaciół i dzielenia się muzyka w klimacie radosnej i głębokiej wrażliwości oraz wzajemnej miłości i podziwiania sztuki. W zeszłym roku w ramach obchodów 10-lecia istnienia, orkiestra odbyła tournée po Europie z Jakubem Jozefem Orlińskim, prezentując program Eroe - dialogues między innymi w Galerie des Glaces w Wersalu, Paryzu, Lyonie, Froville, na Elbie oraz goszcząc ponownie na Festiwalu Sopot Classic. Z różnorodnymi programami zespół występował także podczas Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego oraz jako rezydent Julian Cochran Foundation w Warszawie.

W 2021 roku zespół koncertował we Francji i Polsce z JJ Orlińskim, m.in na festiwalu Young Arts Festival w Krośnie, a później już w instrumentalnym gronie, ze Stefanem Plewniakiem jako solistą, na festiwalu Actus Humanus, wykonując tam brawurowo cały opus 11 koncertów Antonio Vivaldiego.We współpracy z wytwórnią nagraniową przy Opera Royal w Wersalu, chór i orkiestra IGdA nagrali operę-balet Jeana-Marie Leclaira Scylla et Glauchus, zapraszając do współpracy znakomitych francuskich solistów, takich jak: Mathias Vidal, Chiara Skerath, Florie Valliquette, Victor Sicard, a także wykonali Vespers Claudio Monteverdiego podczas festiwalu w Tarnobrzegu.

Stefan Plewniak jest polskim dyrygentem i skrzypkiem, producentem muzycznym. Jest pierwszym dyrygentem Orchestre de l'Opera Royale Versailles i byłym kierownikiem muzycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. Założyciel i dyrektor muzyczny orkiestry Il Giardino d'Amore oraz Cappella dell'Ospedale della Pietà Venezia. W 2016 roku założył The FeelHarmony Symphony Orchestra. Stefan Plewniak jest również założycielem i dyrektorem ekskluzywnej wytwórni płytowej Ëvoe Records, która zyskała uznanie i nagrody międzynarodowych magazynów i stacji radiowych. W 2022 roku Plewniak zainaugurował Gstaad New Year Festival w Szwajcarii z Adele Charvet, Natalią Kawałek i Il Giardino d'Amore. Gościnnie dyrygował także Filharmonią Krakowską i Filharmonią Łódzką.

Sylwia Stępień - sopran młodego pokolenia. Z wyróżnieniem ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Bożeny Betley. Studia magisterskie kontynuowała w londyńskiej Guildhall School of Music and Drama w klasie śpiewu Susan Waters. Swoje umiejętności wokalno-aktorskie doskonaliła pod okiem prof. Heleny Łazarskiej w ramach International Summer Academy Mozarteum w Salzburgu oraz jako dwukrotna stypendystka programu PragWienBudapest Internationale Sommerakademie. Artystka brała również udział w kursach mistrzowskich prowadzonych między innymi przez: Barbarę Bonney, Ruby Philogene i Florence Daguerre de Hureaux w Londynie. Otrzymała Specjalną Nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Viva Calisia , II Nagrodę w konkursie wokalnym w ramach Spring Baroque Festival Competition w Cheltenham (2017) oraz dwie Nagrody Specjalne na II Międzynarodowym Konkursie im. Giulio Perottiego w Ueckermünde.

Natalia Kawałek-Plewniak - mezzosopran młodego pokolenia. Absolwentka warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w klasie profesor Izabelli Kłosińskiej, po ukończeniu którego kontynuowała naukę na wiedeńskim Universität für Musik und darstellende Kunst u Claudii Vischi. W ramach programu Erasmus kształciła się również w Conservatorio di Santa Cecilia w Rzymie u Rebecchi Berg i Sary Mingardo. Jest laureatką trzeciego miejsca i nagrody publiczności podczas International Singing Competition for Baroque Opera Pietro Antonio Cesti (2012); drugiego miejsca, nagrody publiczności i licznych wyróżnień na Hilde Zadek Gesangswettbewerb w Wiedniu (2013) jak również wyróżnienia podczas DEBUT Gesangswettbewerb w Niemczech (2016). Artystka regularnie współpracuje z prestiżowym Theater an der Wien w Wiedniu gdzie w ostatnim czasie miała okazję występować jako Hermia w Midsummer's Night Dream B. Brittena (reż. D. Micheletto, dyr. L. Hussain), Ann Kennedy w Marii Stuardzie G. Donizettiego (reż. Christoph Loy, dyr. P. Arrivabeni) oraz Dama di Lady Macbeth u boku Placido Domingo w roli Macebtha w Macbecie G. Verdiego (reż. R. Gayer, dyr. B. de Billy). W czerwcu 2017 zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Warszawie rolą Lucienne w Die tote Stadt E. Korngolda (reż. M. Treliński, dyr. L. König). Niezwykle ważnym wydarzeniem był jej udział w koncercie sylwestrowym w 2015 r. w Theater an der Wien zatytułowanym 3 mezzi, majacy formę gali trzech mezzosopranów, gdzie Natalia wystąpiła u boku Anne Sophie von Otter i Angeliki Kirschlager. W latach 2013-2016 śpiewaczka należała do Junges Ensemble des Theaters an der Wien, w ramach którego na deskach wiedeńskiej Kammeroper kreowała między innymi role Carmen w operze G. Bizeta, Armidy w Rinaldo G.F. Haendla, Concepcion w L'heure espagnole M. Ravel'a, Annio w La clemenza di Tito W. A . Mozarta.

Płyty, na których można usłyszeć Natalię Kawałek, ukazały sie dzięki wytwórni Evoe Records i należą do nich Amor Sacro Amor Profano z muzyką włoskiego i francuskiego baroku, Cantates et petits macarones zawierającą perły kameralnej muzyki francuskiej doby baroku (oba nagrania zrealizowane z Il Giardino d'Amore pod kierownictwem Stefana Plewniaka) oraz Venezia di Vivaldi z wirtuozowskimi ariami A. Vivaldiego (nagranie dokonane u boku mezzosopranu Miriam Albano oraz kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego z zespołem Cappella dell'Ospedale della Pietà).

program:

Settimana Santa Venezia

Antonio Vivaldi:

- Uwertura do opery L’Olimpiade

- Armatae Face - aria Judyty z oratorium Judith Triumphans

- In Furrore iustissime Irae

- Koncert skrzypcowy RV 222

- Alma oppressa da sorte crudele – aria Licorii z opery La fida ninfa

- Sinfonia a Santo Sepolcro RV 169 

- Veni Veni Aure me sequere fida - aria Judyty z oratorium Judith Triumphans

- Koncert skrzypcowy RV 242 - Stefan Plewniak

- Cerva che al monteivo – aria Elpiny z opery La fida ninfa

- Uwertura do opery Farnace 

- Dimmi pastore Ninfa ti spiega - duet Elpiny i Osmina z opery La fida ninfa

 

Koncert muzyki gospel

W Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej przy ul. Juliusza Słowackiego 27 zaplanowano 20 marca o godz. 18.00 koncert muzyki gospel z udziałem Colina Williamsa i Gospel Celebrate (Wielka Brytania).

Colin Williams jest wokalistą, autorem tekstów i aranżerem. Zaczął śpiewać w wieku 3 lat, a mając 18 lat kierował już swoim kościelnym chórem gospel. Był członkiem różnych chórów, grup, towarzyszył artystom solowym, wśród nich byli Graham Kendrick, Steve & Velveta Thompson, Avery Sunshine, Alexandra Burke, Harlem Gospel Choir, Jennifer Holliday, Jamelia, JP Cooper, Carlene Anderson, Heather Small oraz  Deronda K. Lewis, dr Richard Hartley, Vincent Bohanan, Dorinda Clark Cole i inni. Pracował również dla BBC, prowadząc programy telewizyjne i radiowe, takie jak: Songs of Praise BBC i Gospel Train BBC Radio 2. Artysta pracował ze społecznymi organizacjami zajmującymi się sztukami performatywnymi. Jest obdarzony energią, pasją do muzyki gospel i niesamowitym uchem do perfekcyjnego tonu.

imprezy towarzyszące:

16 kwietnia, godz. 17.00

kościół św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach

Otwarcie tygodnia festiwalowego – msza z muzyczną oprawą liturgii

W.A. Mozart: Msza G-dur Pastoralna

Radosław Droń - dyrygent

muzycy Bielskiej Orkiestry Kameralnej i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej

Chór Risonanza Continua

 

21 kwietnia, 18.00, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Zamek Sułkowskich, kaplica św. Anny

Kraków Cello Club

dr Grzegorz Madej: Kulturalne aspiracje książęcego rodu Sułkowskich

organizator
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, od 1 grudnia 2020 roku kasa w pokoju nr 12, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl

Wydarzenia    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała