Sacrum in Musica
Muzyka

Sacrum in Musica

  •  Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
    ul. Słowackiego 27
  •  Wstęp: wg cennika

23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu

Koncert inauguracyjny

The Naghash Ensemble – 15 kwietnia o godz. 18.00 podczas inauguracji festiwalu w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim usłyszymy ormiańskie pieśni ludowe oparte na tekstach religijnych średniowiecznego poety mistycznego i kapłana – Mkrticha Naghasha.
Zespół The Naghash Ensemble dysponuje bogatym repertuarem zróżnicowanym gatunkowo i stylistycznie. Najbardziej znanym projektem formacji są Pieśni wygnania skomponowane przez Johna Hodiana, będące głęboką refleksją nad relacją człowieka z Bogiem, postrzeganą z perspektywy mnicha zmuszonego do wieloletniego życia na wygnaniu. W swoim dorobku zespół ma albumy Songs of Exile, Vol. 1 (2014), Songs of Exile, Vol. II: Credos & Convictions (2016) i Songs of Exile, Vol. III: Lamentations & Benedictions (2019). Od 2014 r. The Naghash Ensemble regularnie koncertuje w wielu krajach europejskich (m.in. we Francji, Włoszech, w Belgii, Holandii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, na Łotwie i Litwie), występując w słynnych ośrodkach muzycznych oraz podczas różnorodnych festiwali jazzowych, rockowych i religijnych.

 

Muzyka renesansu

Jerycho: Muzyka renesansu z kręgu polskiej Reformacji zabrzmi 16 kwietnia o godz. 18.00 w kościele ewangelickim w Białej w wykonaniu zespołu wokalnego Jerycho.

Cyprian Bazylik z Sieradza i korzenie hymnodii ewangelickiej
Koncert przedstawia niemal całą zachowaną twórczość muzyczną Cypriana Bazylika z Sieradza (ok. 1535 - ok. 1600), czyli 10 kompozycji wielogłosowych (z 13 zachowanych) oraz 4 kompozycje jednogłosowe. Cyprian Bazylik większość życia spędził na Litwie w służbie Radziwiłła Czarnego, protektora kalwinizmu. Tworzył do tekstów w języku polskim, jego twórczość zachowała się w kancjonałach protestanckich (głównie zamojskim i puławskim). Jest to muzyka dworska, która łączy kontrapunktyczny kunszt motetu (m.in. zastosowanie techniki cantus firmus) i przejrzystość formy.

Ensemble Jerycho, dir. Bartosz Izbicki:
Alicja Sulkowska, Małgorzata Izbicka - cantus
Paweł Szczyciński, Barbara Sobolewska - altus
Mateusz Grzyb, Wawrzyniec Dąbrowski, Maciej Królikowski - tenor
Łukasz Kalisz, Stanisław Szczyciński, Rafał Kanowski - bassus

 

Muzyka żydowska

W Sali Ceremonii przy cmentarzu żydowskim mieszczącym się przy ul. Cieszyńskiej 92 17 kwietnia o godz. 18.00 wystąpi Symcha Keller z programem Sziru Szir Laszalom - Śpiewajcie pieśń dla pokoju ten program wypełni koncert w ramach projektu Muzyka ocalała.

Koncert jest swoistym misterium, muzyka przenosi nas w czasie do XIX w. Zabiera nas do mistycznego ruchu Chasydów który narodził się w społeczności żydowskiej na kresach wschodnich, aby w szybkim czasie dotrzeć do całej Galicji. Chasydzi mieszkali również w Białej.

W programie najbardziej autentyczna muzyka z tamtych czasów, z żydowskich miasteczek, siedzib rabinów, mistyków, kaznodziei. Jest to muzyka ekstatyczna, jak cały tamten świat, są pieśni i tańce radosne - weselne. Są też pieśni spokojne, medytacyjne zagrane w wykonaniu jak najbliższym rdzennej muzyce tamtych czasów i miejsc. 

Kto raz ujrzał światło bijące z muzycznego świata chasydów, już nigdy nie zapomni tego blasku - F. Langer.

Zespół wystąpi w składzie:

Symcha Keller - śpiew, flety

Piotr Bunzler - śpiew

Bartłomiej Stańczyk - akordeon

Robert Brzozowski - kontrabas

Krzysztof Pachla - klarnet

Paweł Stępnik - gitara

Tomasz Kozdraj - instr. perkusyjne.

 

Muzyka klasyczna

Bielska Orkiestra Cavatina oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia – pod dyrekcją Jacka Obstarczyka i Anny Szostak wystąpią 18 kwietnia o godz. 19.00 w Cavatina Hall.

Antonio Vivaldi - Gloria RV 589

Josef Suk - Medytacja na staroczeskim chorale „Święty Wacław" Op. 35a

Pēteris Vasks - The Fruit of Silence

Arvo Pärt - The Deer's Cry

Ola Gjeilo - Song of the Universal

 

Koncert finałowy

Gabi Gąsior: Niebo – projekt wokalistki wypełni program finałowego koncertu Scarum in Musica 19 kwietnia o godz. 18.00 w BCK. To autorski projekt muzyczny wokalistki Gabrieli Gąsior, który przygotowała wspólnie ze swoim mężem basistą Wojciechem. Tworzy go 15 nowych utworów, które swoimi treściami inspirują̨ do patrzenia na rzeczywistość́ przez pryzmat życia wiecznego. 70-minutowa podróż muzyczna prowadzi słuchacza od utworów popowych, poprzez mocniejsze rockowe brzmienia, utwory z elementami muzyki etnicznej, soulowej i jazzowej aż do klimatycznych ballad.  

 

impreza towarzysząca:

W kościele św. Pawła Apostoła 14 kwietnia o godz. 11.00 odprawiona zostanie masz zakończona koncertem, w którym wystąpią flecistka Joanna Woszczyk-Garbacz i organista Jakub Garbacz.

organizator
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, kasa w pokoju nr 14, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl

Wydarzenia    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała