© Piotr Jaxa Dwóch rozmawiających mężczyzn
Galerie

Piotr Jaxa:

  •  Galeria na Płocie
    przy przystanku autobusowym Grodziec Zagóra, Grodziec
  • Wstęp wolny

U sąsiadów - kolejna wystawa w Galerii na Płocie w Grodźcu

Cinematographers to fragment historii kina opowiedzianej inaczej – tak o swojej kolekcji mowi Piotr Jaxa, PSC/SCS, autor fotografii, przedstawiających najznamienitszych operatorow świata. Kolekcja tworzona jest od 1995 roku i aktualnie składa się ze 140 zdjęć, przedstawiających twórców obrazu filmowego z całego świata, również uhonorowanych licznymi nagrodami, w tym Oscarami. Fotografie autorow zdjęć z bogatego portfolio sfotografowanych przez Piotra Jaxę zostaną zaprezentowane na wystawie Cinematographers w ( tu wpisz miejsce gdzie znajduje się płot???). Na wystawie będzie można obejrzeć zdjęcia takich operatorow jak: Dharjus Khondji, Henry Alekan, Hidimo Yamamoto, Conrad Hall, Sławomir Idziak, Andrea Lasmanis, Oswald Morris, Alberto Venzago, Walter Lassaly, K.K.Mahajan, Giora Bejach, Piotr i Witold Sobocińscy, Vittorio Storaro oraz Freddie Young.
Piotr Jaxa zaprezentuje też kolekcjonerski album pod tytułem Cinematographers w wersji polskiej i angielskiej.

CINEMATOGRAPHERS 
Zdjęcia i teksty – Piotr Jaxa
Redakcja i informacje encyklopedyczne – Krystyna Antoszkiewicz
Projekt graficzny – Adam Radziun
Wydane nakładem własnym. Druk – Artibo.com
Prawa autorskie zastrzeżone. Copyright Piotr Jaxa

Oto mój hołd dla artystów kina. Autorów zdjęć i, obok reżysera, głównych realizatorów filmu. Komponują obraz, dobierają oświetlenie, decydują o ruchu kamery. Operatorzy… Bez nich nie byłoby kina, przecież kino to obraz. A operatorzy, to Cinematographers.Ten projekt miał swój początek: moją fascynację filmem, doświadczenie na planie w roli operatora filmowego i fotografa, do tego chęć przedstawienia tych, których nazwisk bardzo często nie znamy.

Trudno je zresztą zapamiętać, odkąd napisy na końcu filmu przesuwają się coraz szybciej. Moim celem i pragnieniem jest wypełnienie tej luki, stworzenie galerii wizerunków Artystów, których twarze nie są, na ogół, powszechnie znane. To szczególnie ważne, bo bez udziału operatora nie powstałby żaden film. Żaden. Projekt miał swój początek w 1995 roku. Cinematographers to setki podróży i tysiące przebytych kilometrów. Kilogramy sprzętu, godziny spotkań i wiele rozmów. Dotąd sportretowałem ponad 140 operatorów z 30 krajów na 4 kontynentach. Ci artyści światowej klasy i sławy zapisali się w historii kina, wprowadzili nowe słownictwo i technikę zdjęciową zarówno do fabuły, jak i dokumentu. To ludzie zdolni wybitnie. Bohaterowie zdjęć włączyli się do realizacji swoich portretów Było to wręcz naturalne. Trzeba zrozumieć, że operator staje za kamerą. Ja z kolei postawiłem ich przed. Pierwsze zdjęcia były moim tłumaczeniem założeń. Za nimi powstawały kolejne, które nie tylko oddawały charakter pomysłu, ale i pokazywały, jak pracuję. Pokazywały, że można mi zaufać. Czasem to oni proponowali plany zdjęć, czasem szukaliśmy razem, czasem to ja proponowałem plan zdjęcia na podstawie rozmowy. Wprowadzali detale, które dla ich historii znaczyły bardzo wiele. Na wszystko to nałożyły się zmiany, które świat i technikę transformują nie do poznania. Ja sam zacząłem od analogowych zdjęć na kliszach, dzisiaj zaś robię zdjęcia cyfrowe. Wydanie tej książki planowałem latami. Robiłem kolejne portrety, organizowałem wystawy, album jednak nie powstawał. Ale, każdy projekt ma swój czas. W końcu wybuchła pandemia i rok 2020 zatrzymał moje podróże. Pozwolił mi wreszcie zasiąść do pisania. Spotkałem dwoje pasjonatów, zaczęliśmy współpracę. Ich doświadczenie życiowe i zawodowe, ich charaktery, to wszystko pomogło nam stworzyć zespół, by dziś móc przedstawić efekt wspólnej pracy. Bohaterów tej książki jest 31. Na małych fotografiach znajdziecie kilkudziesięciu kolejnych operatorów. To mniej więcej połowa zdjęć, które wykonałem – mamy więc nad czym pracować.Oto mój hołd dla artystów kina. Życzę ekscytującej przygody z jego historią.\

Piotr JaxaAutor przy grobie Akiro Kurosawy

Zdjęcie: Masa Kabayashi

organizator
Galeria na Płocie
przy przystanku autobusowym Grodziec Zagóra, Grodziec


Wydarzenia    

piątek

30

września

18:00


wernisaż

Bilety

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała