Michał Slezkin, Jacek Świdziński – POKÓJ, fragment ekspozycji, fot. Krzysztof Morcinek na zdjęciu fragment ekspozycji - makieta z samolotem, na ścianach kadry z komiksu
Galerie

Michał Slezkin, Jacek Świdziński: Pokój

  •  Galeria Bielska BWA
    ul. 3 Maja 11
  •  Wstęp: wg cennika, w soboty w maju wstęp wolny

Wystawa prezentuje dwa projekty: grę Państwo Michała Slezkina i komiks Festiwal Jacka Świdzińskiego, opowiadający o V Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów o Pokój i Przyjaźń 1955.

Agata Smalcerz, kuratorka wystawy:

Państwo to rozgrywająca się na wielu płaszczyznach i w różnych kontekstach czasowych gra, rozpoczęta w 1947 roku przez 15-letniego Bohdana Slezkina, ojca artysty, i grupę jego kolegów z Liceum Batorego w Warszawie, kontynuowana w latach 70. XX wieku z synem Michałem oraz Jerzym Siewierskim i jego synem Wojciechem. Zabawa ta polegała na tworzeniu fikcyjnych bytów politycznych i rozgrywaniu oficjalnych oraz nieoficjalnych relacji między nimi. Świadectwem tej działalności jest zestaw figurek tworzących społeczeństwa wymyślonych Państw oraz zbiór dokumentów archiwalnych, będących uniwersalną parodią oficjalnej polityki.

Festiwal to najsłynniejszy ostatnio polski komiks autorstwa Jacka Świdzińskiego, nagrodzony w tym roku Paszportem Polityki w kategorii Książka. W przeciwieństwie do fikcyjnych bytów Państwa – Festiwal opiera się na faktycznie zorganizowanym w 1955 roku w Warszawie V Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży i Studentów, w którym wzięło udział ok. 30 tysięcy młodych ludzi ze 114 państw, w tym z krajów kapitalistycznych i krajów Trzeciego Świata oraz 140 tysięcy delegatów z Polski. Festiwal przyczynił się w znacznym stopniu do wydarzeń października 1956 roku. Autor komiksu oparł scenariusz Festiwalu na archiwach, wykorzystując w poszczególnych scenkach faktyczne wydarzenia festiwalowe.

Wystawa łączy trójwymiarowe kompozycje Michała Slezkina, prezentujące poszczególne rytuały dyplomatyczne oraz wybrane scenki komiksu Państwo z bogatym archiwum zebranym przez autora, dokumentującym jego inspiracje. Widzowie zostaną także zaproszeni do udziału w grze w Państwa, w której mogą wykorzystać postacie z jednego lub drugiego archiwum albo też stworzyć własne kompozycje.

Jacek Świdziński: Festiwal został na wystawie rozłożony na części pierwsze w komiksowo-kolażowej kompozycji ujawniającej jego źródła. Można przeczytać wybrane historie i zobaczyć zdjęcia oraz inne obrazy, które inspirowały mnie do konkretnych scen – zobaczyć co i jak pozmieniałem, co i jak opowiedziałem wiernie i z czego wynikają niektóre rozwiązania wizualne lub narracyjne.
Ale przede wszystkim Festiwal został zderzony z grą Państwo, którą 77 lat temu zaczął Bohdan Slezkin z kolegami z liceum. Zbuntowani nastolatkowie w 1947 roku wymyślili coś w rodzaju gry RPG polegającej na prowadzeniu stosunków dyplomatycznych między wymyślonymi krajami. (…)

Z Michałem zetknęła nas kuratorka wystawy, Agata Smalcerz, która chce pokazać nasze spojrzenia na historię, nasz warsztat i miniaturowe gry z polityką i historią, obecne zarówno w Państwie, jak i Festiwalu.

Wystawę uzupełniają filmy przybliżające twórczość obu artystów. Widzowie zostaną także zaproszeni do udziału w grze w Państwo, w której mogą wykorzystać postacie z jednego lub drugiego archiwum albo też stworzyć własne kompozycje.

oprowadzanie kuratorsko-autorskie i wernisaż: piątek, 12 kwietnia, godz. 18.00

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

Czy Wojciech Fangor namalował kopię Guerniki na Festiwal? – spotkanie z Jackiem Świdzińskim 13 kwietnia o godz. 12.00, wstęp wolny
Podczas spotkania laureat tegorocznego Paszportu Polityki w dziedzinie Książka opowie o Guernice Pabla Picassa, która była pierwszą inspiracją do powstania Festiwalu – najsłynniejszego obecnie polskiego komiksu – a także o archiwach, które autor spenetrował w ciągu dwóch lat przygotowań do wydania Festiwalu oraz o bielskich akcentach związanych z V Festiwalem Młodzieży i Studentów w 1955 roku. Spotkanie prowadzi Agata Smalcerz – kuratorka wystawy Pokój.

Rzeczpospolita XS
Gra strategiczna w scenerii wystawy Pokój, przygotowana przez mistrzów gry, we współpracy z Fundacją Zakątek Fantastyki.
W soboty: 4 i 11 maja godzinach 10.00–13.00 galeria zaprasza dzieci, a od 14.00 do 18.00 młodzież i dorosłych. Dodatkowo 18 maja (Noc muzeów) w godz. 18.00–20.00.
Szczegóły wkrótce na stronie internetowej galerii. Informacje i zapisy: edukacja@galeriabielska.pl
We wszystkie soboty wstęp na aktualne wystawy jest bezpłatny – zapraszamy do gry co tydzień, do 1 czerwca.

 

Oprowadzanie kuratorskie Agaty Smalcerz - 10 maja o godz. 16.00.
 

WYDARZENIA PRZENIESIONE Z 1O MAJA:
Dwutygodnik Współczesność. Twórcy i spadkobiercy - sesja naukowa w sobotę, 25 maja w godz. 16.00–18.00 w Willi Sixta.
Wernisaż wystawy rysunków i projektów Bohdana Slezkina - 25 maja o godz. 15.30 w Willi Sixta
wstęp wolny


Zaplanowane na sobotę 11 maja w godz. 13.00–14.00 Warsztaty z Michałem Slezkinem - ODWOŁANE!
Tego dnia można wziąć udział w grze Rzeczpospolita XS


Weekend z komiksem: Grupa Maszin – spotkanie z twórcami, prezentacja komiksów, warsztaty rysowania komiksu  1 i 2 czerwca w galerii.
wstęp wolny

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

w maju 2024 wystawy czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00 (z wyjątkiem Nocy Muzeów 18 maja: 15.00–23.00). Bilety 2–9 zł, w środy wstęp wolny, w soboty w maju wstęp wolny

Uwaga! Wystawy nieczynne 1, 3 i 30 maja

Wydarzenia    

sobota

1

czerwca

12:11

galeria
WEEKEND Z KOMIKSEM: Grupa Maszin – spotkanie z twórcami, prezentacja komiksów, warsztaty rysowania komiksu

Skontaktuj się

niedziela

2

czerwca

12:12

galeria
WEEKEND Z KOMIKSEM: Grupa Maszin – spotkanie z twórcami, prezentacja komiksów, warsztaty rysowania komiksu

Skontaktuj się

sobota

25

maja

13:00

Willa Sixta
Dwutygodnik Współczesność. Twórcy i spadkobiercy - sesja PRZENIESIONA Z 10 MAJA

Bilety

sobota

25

maja

15:30

Willa Sixta
Wernisaż wystawy rysunków i projektów Bohdana Slezkina - PRZENIESIONY Z 10 MAJA

Bilety

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała