Maria Peszek: Naku.wiam Zen na zdjęciu Marii Peszek
Książki

Maria Peszek: Naku.wiam Zen

  •  Książnica Beskidzka
    ul. Słowackiego 17a
  •  Wstęp: zapisy

Dni Bielska-Białej

Maria Peszek jest aktorką i jedną z najpopularniejszych wokalistek sceny alternatywnej. To autorka przejmujących i bezkompromisowych tekstów poruszających tematy religijności, polskości, tradycyjnych ról społecznych, niejednokrotnie wstrząsających polską opinią publiczną. Wywołuje skrajne emocje, jasno i otwarcie wyraża swoje poglądy i jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w przestrzeni publicznej.

Jest córką Jana Peszka. Ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w 1996 roku. Debiutowała w scenicznej adaptacji Sanatorium pod Klepsydrą Brunona Schulza według scenariusza i w reżyserii Jana Peszka na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie w 1995 roku. W 2005 r. Maria Peszek wydała swój debiutancki album Miasto Mania. Muzykę skomponował lider Voo Voo Wojciech Waglewski i jego synowie : Fisz i Emade. W 2008 r. artystka wydała swój drugi studyjny album Maria Awaria, którego producentem był Andrzej Smolik. W październiku 2012 roku ukazała się kolejna płyta Jezus Maria Peszek. W 2022 r. wydawnictwo Marginesy opublikowało książkę Naku.wiam Zen szczerą do bólu, porywającą książkę o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Rozmawiają o najważniejszych sprawach: miłości, śmierci, seksie, Bogu, sztuce i sensie, z bezpardonową otwartością, która może wzbudzić zazdrość. Że można tak ze sobą rozmawiać. Że taka relacja, przekraczająca wszystko, do czego nas przyzwyczajono, jest możliwa. Bo może to, co wydaje się ekstremalne, tak naprawdę jest po prostu prawdziwe? Przecież tak właśnie rozmawiamy. A jeśli nawet nie, to może byśmy chcieli.

organizator
Książnica Beskidzka
ul. Słowackiego 17a, Bielsko-Biała
tel. 338228221
mail: biblioteka@mail.um.bielsko.pl   strona internetowa: ksiaznica.bielsko.pl

KB proponuje udział w zajęciach licznych klubów czytelniczych, klubów dyskusyjnych, klubu filmowego i w cyklicznych zajęciach organizowanych w gmachu głównym książnicy i jej filiach. Wstęp na wszystkie imprezy organizowane przez Książnicę Beskidzką jest bezpłatny.
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała