Siena, 2012, Maciej Plewiński Na zdjęciu Macieja Plewiński
Galerie

Maciej Plewiński: Dookoła Polski 2006

  •  Galeria Fotografii B&B
    ul. 1 Maja 12
  •  Wstęp: on-line

Z wykształcenia Maciej Plewiński jest grafikiem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie pracował jako asystent prof. Andrzeja Pietscha na Wydziale Grafiki, specjalizując się w technice heliograwiury. W 1988 roku rozpoczął pracę jako niezależny fotograf, w latach 1985-86 był asystentem Ryszarda Horowitza w nowojorskim studio fotograficznym. 

Zajmuje się fotografią użytkową i autorską oraz projektowaniem graficznym. Fotografuje też otaczający świat – cykl Notatki z podróży w czasie, Ludzie są ludźmi. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i uczestnikiem wystaw grupowych w - Polsce, Francji, Kanadzie, Szwecji, Włoszech, USA, Szwajcarii oraz Niemczech.

Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2019 roku jest prezesem Okręgu Krakowskiego ZPAF. 

W maju 2006 r. dostałem propozycję towarzyszenia sztafecie obiegającej Polskę wzdłuż jej granic. Moją rolą była asekuracja i służenie pomocą biegaczom w razie problemów. Sztafeta biegła non-stop przez 12 dni. Starałem się być nie dalej niż godzina jazdy samochodem od biegaczy. Moim planem było fotografowanie przygranicznej Polski. Ruszyłem bez specjalnego przygotowania i czytania przewodników, zdając się na intuicję i los.

Wystawa pokazuje wybór zdjęć, który mam nadzieję przekazuje atmosferę tamtego czasu i miejsc. To raczej rzut oka, a nie dłuższe przyglądanie się. Sztafeta ciągle mi uciekała, a ja często zapuszczałem się w meandry wąskich przygranicznych dróg, ciekaw co kryje się za kolejnym zakrętem. Wyjątkiem jest Kłodzko, gdzie musiałem wymienić sprzęgło w samochodzie i spędziłem tam cały dzień.

Z perspektywy prawie 15 lat widzę jak bardzo warto się ruszyć z miejsca i ruszyć w świat, mając głowę i oczy otwarte na nieznane. Mam nadzieję Państwo podzielą mój pogląd...

Maciej Plewiński, 2021

Wernisaż wystawy odbył się 9 kwietnia o godz. 18.00 na Facebooku Galerii Fotografii B&B: https://www.facebook.com/galeriafotografiibielskobiala1992

strona artysty: https://plewinski.com/maciej/

organizator
Galeria Fotografii B&B
ul. 1 Maja 12, 43-300 Bielsko-Biała
mail: office.fcf@gmail.com   strona internetowa: fundacja-centrum-fotografii.org

https://www.facebook.com/galeriafotografiibielskobiala1992/
galeria czynna od wtorku do piątku w godz. 9.00-17.00, w soboty 9.00-15.00

Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała