Jakub Józef Orliński, fot. Jiyang Chen  Na zdjęciu Jakub Józef Orliński
Muzyka

Jakub Józef Orliński, Aphrodite Patoulidou, Il Giardino d’Amore

  •  Cavatina Hall
    ul. Dworkowa 2
  •  Wstęp: 299-199 zł

Światowej sławy kontratenor i breakdancer Jakub Józef Orliński oraz sopranistka występująca w filharmoniach i z zespołem metalowym Aphrodite Patoulidou wystąpią w Cavatinie 27 i 29 lutego o godz. 19.00. Podczas koncertu z udziałem orkiestry Il Giardino d’Amore usłyszymy utwory Pergolesiego, Vivaldiego i Händla.

Orliński to prawdziwy kontratenor, jeden z najlepszych, jakich słyszałem na scenie operowej (czy jakiejkolwiek innej): wyjątkowe legato, brak utraty mocy w dolnych partiach, uważna dykcja, znakomity talent. Krótko mówiąc, zdecydowanie podniósł poprzeczkę dla tego, czego możemy oczekiwać od tego typu głosu w tym repertuarze. Roger Parker, Opera, październik 2019 r.

Polski kontratenor Jakub Józef Orliński ugruntował swoją pozycję jako jeden z czołowych artystów światowego formatu, triumfując na scenie, podczas koncertów i w nagraniach. Jako wyłączny artysta wytwórni Warner/Erato, jego pierwsze nagranie, zatytułowane Anima Sacra, zdobyło prestiżową nagrodę Opus Klassik dla solowego nagrania wokalnego, podczas gdy drugie, Facce d’amore, przyniosło mu nagrodę za Nagranie Roku (Solo Recital) podczas 2021 International Opera Awards.

Jego wyprzedane koncerty i recitale w całej Europie i Stanach Zjednoczonych przyciągnęły nowych zwolenników tej formy sztuki, a jego wykonanie Vedrò con mio diletto Vivaldiego, sfilmowane na festiwalu w Aix-en-Provence, zgromadziło ponad siedem milionów wyświetleń online. Występy telewizyjne, w tym Concert de Paris na wieży Eiffla i Rebâtir Notre Dame de Paris, oba z Orchestre National de France i koncertem nagród Les Victoires de la Musique Classique z towarzyszeniem Orchestre de l’Opéra National de Lyon, były transmitowane do milionów na całym świecie.

W 2019 roku był tematem obszernego profilu w The New Yorker i pojawił się w polskim Vogue. Jego trzecia płyta – zatytułowana Anima Aeterna, zawierająca sakralne arie i motety z epoki baroku ukazała się w październiku 2021 roku.

Il Giardino d’Amore pochodzi od włoskiej nazwy, która dosłownie oznacza Ogród Miłości. Inspiracją do jej powstania była filozofia członków orkiestry, by spotykać się w kręgu przyjaciół i dzielić się muzyką w poczuciu głębokiej, radosnej i ekspresyjnej wrażliwości, porównywalnej do tajemniczego ogrodu, kierującego się swoimi prawami miłości do sztuki i miłości do siebie nawzajem.

Il Giardino d’Amore zostało założone w 2012 roku. W roku 2022 orkiestra obchodziła 10-lecie swojego istnienia i twórczego rozwoju. Il Giardino d’Amore zostało założone przez skrzypka i dyrygenta Stefana Plewniaka podczas Festiwalu Bachowskiego w Krakowie. W tym czasie współpracował z Jordi Savallem i Le Concert des Nations w Barcelonie, co było bardzo inspirujące w procesie tworzenia nowej własnej orkiestry.

W 2023 roku orkiestra nagrała płytę Orfeo ed Euridice Glucka z Jakubem Józefem Orlińskim, Fatmą Said i Elsą Dreisig, dla wytwórni Warner i wykonała to dzieło w Filharmonii Narodowej oraz Filharmonii Szczecińskiej.

organizator
Cavatina Hall
ul. Dworkowa 2, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 790 551 588
mail: kasy@cavatinahall.pl   strona internetowa: https://cavatinahall.pl/

Bilety dostępne na stronie www.cavatinahall.pl
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała