Maria Koterbska, fot. Paweł Sowa Na zdjęciu Maria Koterbska
Muzyka

I tak się trudno rozstać - koncert dla Marii Koterbskiej

  •  Bielskie Centrum Kultury
    ul. Słowackiego 27
  •  Wstęp: 30 zł

18 marca Rada Miejska Bielska-Białej nadała Bielskiemu Centrum Kultury imię Marii Koterbskiej. W hołdzie dla niezwykłej bielszczanki 18 marca o godz. 18.00 w BCK odbędzie się koncert pt. I tak się trudno rozstać.

Po śmierci Marii Koterbskiej w styczniu br. wielu bielszczan i środowisk twórczych oczekiwało wyjątkowego uhonorowania w przestrzeni miasta wielkiej artystki. Na wniosek prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, po uzyskaniu zgody syna artystki, do Rady Miejskiej trafił wniosek o nadanie Bielskiemu Centrum Kultury imienia Marii Koterbskiej. RM jednogłośnie przyjęła ten wniosek. Zmiana nazwy spowoduje również rozszerzenie działalności tej instytucji kultury o działania związane z upamiętnieniem życia i twórczości artystki - bielszczanki.

Na początku tego roku odeszła Maria Koterbska, niekwestionowana dama polskiej sceny muzycznej, legenda klasyki piosenki, artystka, której utwory weszły na stałe do kanonu muzyki i doczekały się wielu wspaniałych interpretacji. W hołdzie dla niezwykłej bielszczanki 18 marca o godz. 18.00 w Bielskim Centrum Kultury odbędzie się koncert pt. I tak się trudno rozstać.

Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to widowisko z wykorzystaniem multimediów, niezwykłych strojów z tamtych lat, w atmosferze kolorowych jarmarków, kawiarenek, liryki i dowcipu najlepszych polskich twórców. Przypomnienie czasów, w których żyła i śpiewała Maria Koterbska, będzie nie tylko symboliczne, gdyż patronatów temu wydarzeniu udzielili bliscy i przyjaciele artystki, potomkowie tych, którzy dla niej tworzyli, występowali na scenie, otaczali przyjaźnią i przesłali do Bielska-Białej swoje wsparcie dla tego fantastycznego pomysłu. Są to: Roman Frankl - syn Marii Koterbskiej, Agata Passent i jej Fundacja Okularnicy im. A. Osieckiej, Danuta Grechuta, Fundacja Ireny Kwiatkowskiej FiK, Piotr i Jaga Kofta z Fundacją Pamiętajcie o ogrodach, Fundacja Wasowscy oraz Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Wszystko odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego.

Na scenie pojawi się wiele niespodzianek, mnóstwo wspomnień i gości, w tym gość wyjątkowy, syn Marii Koterbskiej - Roman Frankl, aktor i piosenkarz.
Nie zabraknie oczywiście przebojów Marii Koterbskiej, wspaniałych polskich piosenek Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory. Będzie i zabawnie (Jesteśmy na wczasach) i lirycznie (List do matki) i wspominkowo (Augustowskie noce). 
Należy przypomnieć, że ta muzyczna podróż miała już swoją prapremierę 28 lutego br. w Klubie Metrum, przy aplauzie widowni, łzach wzruszenia, niekończących się bisach i na koniec owacji na stojąco
 – informują organizatorzy. 

Opracowaniem muzycznym wszystkich utworów zajął się bielski muzyk, pianista, związany z grupą Lizard Paweł Fabrowicz. Projekt widowiska stworzyła i wyreżyserowała je Agnieszka Szulakowska z Bielskiej Piwnicy Artystycznej im. M. Koterbskiej, kostiumy aranżuje Victor de Baumont. Na scenie BCK występują młodzi adepci sztuki wokalnej i aktorskiej, studenci szkół teatralnych, wokaliści, laureaci najważniejszych polskich konkursów piosenki, w tym wielu bielszczan.

Bilety na ten koncert w cenie 30 zł są do nabycia w Bielskim Centrum Kultury.

organizator
Bielskie Centrum Kultury
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655, 512265535
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, od 1 grudnia 2020 roku kasa czynna jest w poniedziałki, środy i piątki, w godzinach 10.00-13.00 w pokoju nr 12, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała