Stokrotki Na zdjęciu Stokrotki
Muzyka

Stokrotki w dwóch odsłonach

  •  Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
    ul. Słowackiego 27,
  •  Wstęp: 25 zł

Koncert zespołu Stokrotki w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w pok. nr 16 w Domu Kultury Włókniarzy – 15 czerwca o godz. 18.00.

Zespół Stokrotki

Dziecięcy Zespół Ludowy Stokrotki powstał w 1961 r. przy Międzyzakładowym Domu Kultury Włókniarzy. Założycielką i choreografką była Barbara Wyrozębska-Kaczyńska. W niedługim czasie grupa taneczna wraz z swoją kapelą stworzyła program artystyczny na samodzielny koncert. Zespół dużo koncertował, zdobywał nagrody w Polsce i poza granicami. W późniejszych latach zespół przejęła Stanisława Grzybowska, a w roku 1977 młodzież ze Stokrotek została wcielona w szeregi Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Beskid.

Nazwa Stokrotki na chwilę zniknęła z włókniarskich kart historii, jednak wychowankowie zespołu byli zaangażowani w działalność innych form artystycznych istniejących w Domu Kultury Włókniarzy.

W 1982 roku Stokrotki powróciły w zupełnie innej formie, a to wszystko za sprawą Bożeny Bieńczyk, która stworzyła zespół piosenki i ruchu, gromadząc wokół siebie młode artystki, kochające taniec i śpiew. Zespołowi od zawsze towarzyszył śpiew. Grupy wokalne prowadzi Mirosława Chmiel-Ostrowska, z którą dzieci śpiewają piosenki znane i lubiane.

Grupa kontynuuje ten styl, zmieniając się wraz ze współczesną modą artystyczną. W 1995 roku choreografem została Alina Jureczko, która do dziś rozkochuje dzieci w tańcu. W 2016 roku asystentem, a z czasem samodzielnym twórcą zostaje wychowanka Stokrotek Joanna Herzyk.

Zespół obecnie pracuje w sześciu grupach wiekowych, do których należą dziewczynki w wieku od 4 do 16 lat. Podczas zajęć młode tancerki kształtują swoje ciała, poznają technikę tańca, zdobywają nowe umiejętności oraz świetnie się bawią, by później móc tworzyć różnorakie inscenizacje, etiudy i formy taneczne. Stokrotki są laureatami różnych konkursów i festiwali oraz wielokrotnie występowały podczas imprez w rodzinnym mieście - Bielsku-Białej.

instruktorzy:
Alina Jureczko – kierownik artystyczny, choreograf, instruktor tańca
Mirosława Chmiel-Ostrowska – akompaniator, instruktor muzyczny i wokalny
Joanna Herzyk – choreograf, instruktor tańca

organizator
Dom Kultury Włókniarzy
ul. 1 Maja 12, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125693 strona internetowa: www.mdk.bielsko.pl

https://www.facebook.com/domkulturywlokniarzy/
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała