Wystawa Dzieje archeologiczno-historyczne Bielska-Białej i okolic, fot. Paweł Sowa Na zdjęciu wystawa stała w muzeum
Muzea

Dzieje archeologiczno-historyczne Bielska-Białej i okolic

  •  Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Sułkowskich
    ul. Wzgórze 16
  •  Wstęp: wg cennika

W Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej zmieniono po 15 latach ekspozycję stałą pt. Dzieje archeologiczno-historyczne Bielska-Białej i okolic.

Prace całego zespołu kuratorów nad nową wystawą trwały półtora roku. Na ekspozycji można podziwiać ponad 1.100 obiektów, prawie w całości pochodzących ze zbiorów muzeum. Wszystko rozlokowane jest w kilku salach na piętrze zamku. Wystawa archeologiczno-historyczna przedstawia historię regionu, miasta i zamku od czasów najdawniejszych po rok 1989. Ekspozycja jest podzielona na sześć tematów: zabytki prehistoryczne, średniowieczne i nowożytne z terenu Podbeskidzia, dzieje Bielska i Białej od XVI wieku do Wielkiej Wojny, historia miast i okolic do 1989 r., etnografia i wyznania, saloniki książąt Sułkowskich, sala z Rycerzem – rezerwat archeologiczno-architektoniczny.

Znajdziemy na niej m.in. kolekcje wyrobów kamiennych - toporów, siekier, naczyń glinianych, prehistorycznych wyrobów z brązu i z żelaza, paciorków szklanych i bursztynowych, oraz monet rzymskich.
W pierwszym dziale wszystko porządkuje oś czasu, czyli odniesienie historii tutejszych ziem do tego samego czasu na terenach Królestwa Polskiego i w Europie Środkowej.

Zobaczymy też późnogotyckie i renesansowe unikalne kafle z terenów miasta z przedstawieniami figuralnymi postaci królewskiej z rybami oraz dudziarza, czy pierścionek renesansowy z ok. 1600 roku.

Uzupełnieniem informacji zawartych w gablotach są teksty i materiały ilustracyjne oraz filmowe w pulpicie multimedialnym.

W jednej z sal znajduje się duża kolekcja monet od XIII do XVIII wieku, w innej zabytkowy mechanizm zegarowy z wieży ratusza w Białej, czy ogromne nożyce do postrzygania sukna, makiety rekonstrukcyjne bielskiego kasztelu w odsłonie gotyckiej i renesansowej, oraz unikalny, ekskluzywny zdobny puchar o charakterystycznej chropowatej powierzchni, wyprodukowany w słynnym ośrodku garncarskim w Lošticach w północnych Morawach w XV lub XVI wieku. Wystawa prezentuje również bogatą kolekcję eksponatów współczesnych ukazujących historię aż do 1989 roku – to wszystko warto zobaczyć już na własne oczy, kiedy tylko pojawi się taka możliwość.

więcej zdjęć: https://ms.bielsko-biala.pl/aktualnosci/3/kaplica-i-wystawa-gotowe

organizator
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Sułkowskich
ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338111035
mail: sekretariat@muzeum.bielsko.pl   strona internetowa: www.muzeum.bielsko.pl

godziny otwarcia: wt., sob. 9.00–15.00, śr., pt, 9.00–16.00, czw. 11.00–18.00, niedz. 10.00–17.00, pon. nieczynne
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała