Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki Baner festiwalu
Rozmaitości

Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki

  •  Akademia Techniczno-Humanistyczna
    ul. Willowa 2
  •  Wstęp: on-line

Już 21 stycznia 2021 roku odbędzie się XXI Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki – tym razem w internetowej formule on-line.

Organizatorem tego cyklicznego wydarzenia jest Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej. Podczas festiwalu będzie można wziąć udział w wielu interesujących warsztatach i wykładach, w spektakularnych pokazach naukowych oraz znaleźć wiele cennych informacji, które przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży szkolnej oraz dla licznego grona pasjonatów nauki i zaawansowanych nowoczesnych technologii. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną festiwal jest także interesującą propozycją spędzenia wspólnego czasu w ramach szkolnych zajęć zdalnych. 

W festiwalowym programie będzie można zobaczyć między innymi liczne pokazy eksperymentów z fizyki i chemii, które przeprowadzą znani naukowcy z bielskiej ATH. Na chętnych czekają ciekawe wykłady i pogadanki tematyczne, na przykład o tym, jak przenieś dużą fabrykę w mury uczelni wyższej albo co to jest tak zwana Wstęga Möbiusa – ktoś wie??? Zobaczymy podczerwień i dowiemy się, czego nie wiemy o zwykłej codziennej wodzie. Inną ciekawą atrakcją będzie możliwość zobaczenia, co tak naprawdę słyszymy, gdy w filmie animowanym skrzypi śnieg pod stopami? Zajrzymy także do bielskich przedsiębiorstw, by zapytać o innowacyjne rozwiązania z dziedzin technologicznych. Odbędzie się również pokaz ratownictwa medycznego i dowiemy się od medyków, jak bezpiecznie przetrwać pandemię.

Niecodzienną atrakcją będzie możliwość spotkania się z Renatą Piątkowska, współczesną autorką popularnych książek dla dzieci, która w barwny sposób opowie wszystkim, dlaczego w ogóle warto czytać książki. Festiwalową tradycją jest, że ciekawe zagadnienia naukowe przeplatają się z humanistyczną wizją sztuki – i tak będzie i tym razem, gdy w laboratoriach namalujemy obraz i zobaczymy później, co z tego mariażu wyniknie i jaki będzie efekt wspólnego wysiłku, gdy sztuka przeplata się z nauką. Na gości Festiwalu czeka także premiera spektaklu teatralnego w reżyserii Carlosa Fernando Dimeo Álvareza, a także wykład o twórczości znanego i cenionego malarza, Edwarda Dwurnika. To ostatnie wydarzenie będzie częścią aktywności Galerii Akademickiej ATH, gdzie obrazy artysty są aktualnie wystawiane. Nie zabraknie także tradycyjnego ortograficznego dyktanda z profesorem Jerzym Bralczykiem na czele, bez którego Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki nie może się odbyć!

Te i wiele innych atrakcji będzie można obejrzeć już wkrótce na stronie XXI Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Udział w festiwalu jest  bezpłatny, natomiast udział w dyktandzie wymaga rejestracji.

organizator
Akademia Techniczno-Humanistyczna
ul. Willowa 2, 43-300 Bielsko-Biała strona internetowa: www.ath.bielsko.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała