Akademia Street Artu to projekt artystyczno-edukacyjny Galerii Bielskiej BWA, realizowany w ramach programu Bielsko-Biała – Polska Stolica Kultury 2026. Inicjatywa wychodzi poza przestrzeń galerii, wprowadzając sztukę uliczną w tkankę miasta. W programie Akademii znajduje się m.in. cykl ośmiu wykładów o sztuce ulicy, przygotowanych przez dr Justynę Weronikę Łabądź, kuratorkę projektu. W każde dwa wybrane wtorki miesiąca – od kwietnia do września 2026 roku – zapraszamy do Galerii Bielskiej BWA – Willi Sixta na wykłady.
Wykłady
prelegentka: Justyna Weronika Łabądź, kuratorka projektu
W programie akademii znajduje się cykl wykładów o współczesnej sztuce ulicy.
W czerwcu zapraszamy na dwa wykłady:
Wtorek, 9 czerwca, godz. 17.00
Papier na murach: Poster art i wheatpasting
Sztuka plakatu i wklejki. Jak papierowa grafika zmieniła estetykę ulicy? Przegląd twórców, którzy zamiast sprayu używają kleju i papieru (np. Shepard Fairey/OBEY czy Swoon).
Wtorek, 23 czerwca, godz. 17.00
Mikrointerwencje: Kultura vlepki i biżuterii miejskiej
Najmniejsza forma street artu. O kolekcjonerstwie, wymianie vlep i o tym, jak mały kwadrat papieru potrafi zdominować infrastrukturę miejską (znaki drogowe, rynny, latarnie).
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24, wstęp wolny
Wykładowczyni: dr Justyna Weronika Łabądź
Wydarzenia towarzyszące
Wtorek, 9 czerwca, godz. 21.00
Teatr Świat – spektakl plenerowy Więzi
wstęp wolny
Plac za Galerią Bielską BWA, ul. Mickiewicza
Spektakl Więzi w łączy język teatru, sztuk wizualnych i tkanki miejskiej, zachęcając widzów do bezpośredniej refleksji nad relacjami międzyludzkimi i solidarnością. Odegrane w przestrzeni publicznej widowisko zamienia codzienność w opowieść o relacjach – od przypadkowego kontaktu, przez bliskość i współpracę, aż po manipulację, rozpad i samotność. Symboliczny sznur, który pojawia się między bohaterkami, staje się widzialnym znakiem więzi – delikatnej, kruchej, ale też zdolnej do zniewolenia. Więzi to spektakl o tym, jak łatwo budujemy relacje, ale też o tym, jak łatwo je niszczymy i jak ciężko jest je odbudować.
Reżyseria: Katarzyna Michna
Obsada: Olga Kozik, Klaudia Olearczyk, Katarzyna Michna
Muzyka: Michał Michos Kubica
Kostiumy: Magdalena Zwięczak-Szpyra