21. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko Na zdjęciu plakat festiwalu
Muzyka

21. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko

  •  Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
    ul. Słowackiego 27
  •  Wstęp: 120, 80 zł

Kobieca odsłona Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko.

Marita Albán Juárez Quartet

Na początek festiwalu15 listopada o godz. 18.00 koncert z autorskim programem kwartetu, który tworzy polsko-peruwiańskie rodzeństwo - Marita i jej brat José Manuel - wraz z Dominikiem Wanią i Andrzejem Święsem.

Eksplorują tematy od tropicalismo i muzyki afroperuańskiej do swobodnych improwizowanych form wychodzących poza ramy latin jazzu. W ich pierwszym albumie Aguas Calientes (Youkali Music, 2015), dominuje intensywny groove sekcji, błyskotliwe brzmienie fortepianu w szerokich harmoniach i wrażliwa interpretacja świadomie dobranych tekstów, akcentujących kwestie równości i feminizmu.

Muzykę kwartetu nadają rozgłośnie w Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Muzycy występują regularnie w najciekawszych klubach i na festiwalach muzycznych.

bilety: 80 zł

 

Aleksandra Tomaszewska Jazz Orchestra

Projekt dla Jazzowej Jesieni 2023 zaprezentuje 16 listopada o godz. 18.00 w BCK Aleksandra Tomaszewska Jazz Orchestra. Liderka zespołu jest kompozytorką, dyrygentką, pianistką oraz doktorem sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach w klasie Kompozycji i Aranżacji, dwukrotną laureatka I Nagrody Konkursu Kompozytorskiego Komeda Jazz Festiwal, stypendystką polsko-niemieckiej Fundacji My Polish Heart, laureatką Nagrody Specjalnej – kontraktu nagraniowego z orkiestrą NDR Bigband, jednej z najlepszych orkiestr radiowych na świecie.

bilety: 80 zł

 

Jam session Jazzowej Jesieni
W czwartek 16 listopada o godz. 20.00 w Cafe Maria w BCK zaplanowano jam session Jazzowej Jesieni. Rozkręcą go - Olaf Węgier, Krzysztof Dziedzic, Kacper Baca, Piotr Matusik i Marcin Rak. BCK zaprasza muzyków i nie tylko.

Wstęp wolny!

 

Fred Frith & Susana Santos Silva
Teoniki Rożynek feat. Brodka Present: gömböc

Dwa koncerty wypełnią festiwalowy wieczór 17 listopada w BCK, początek o godz. 18.00. Na początek wystąpią Susana Santos Silva i Fred Frith. Ich koncert będzie intrygującym połączeniem i sprzężeniem sił muzyków z tak różnych gatunków, i czasu.

Portugalska trębaczka młodego pokolenia, improwizatorka i kompozytorka mieszkającą w Sztokholmie w Szwecji, jest jedną z najbardziej ekscytujących improwizatorek na świecie (Downbeat). Ma wyjątkowe podejście artystyczne, które wynika z szerokiego spektrum wpływów - od muzyki klasycznej, improwizowanej i współczesnej po jazz i tekstualną sztukę dźwięku.

Jeremy Webster Fred Frith – urodzony w latach 40. XX w. - to współczesny angielski multiinstrumentalista, kompozytor i lider grup muzycznych, związany z awangardą brytyjską (Canterbury sound – brzmienie Canterbury; także Canterbury scene – Scena Canterbury) i amerykańską (New York Downtown Jazz Scene – nowojorska śródmiejska scena jazzowa).

Teoniki Rożynek jest eksperymentatorką i niezwykle wolnym duchem. Jej wolność i bezkompromisowość są podobne do filozofii sztuki Tomasza Stańko. Na zaproszenie festiwalu w Bielsku-Białej stworzy specjalny projekt z udziałem wybitnych improwizatorek: z Żanetą Rydzewską na klarnecie i elektronice, Joanną Dudą na fortepianie, Morrisem Kliphuisem na waltorni, z gościnnym udziałem wokalistki Moniki Brodki.

Kompozytorka młodego pokolenia (urodzona w 1991 r. Krakowie), twórczyni muzyki instrumentalnej, elektroakustycznej, elektronicznej - Teoniki Rożynek - mówi, że tworzona przez nią muzyka jest trudna do sklasyfikowania. Jest laureatką Paszportów Polityki w kategorii muzyka poważna. Jej utwory wykonywano na wielu festiwalach, jest uznaną kompozytorką muzyki filmowej. W 2021 roku otrzymała nagroda za muzykę do filmu Prime Time na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku miała miejsce premiera świetnego debiutu Michała Chmielewskiego Roving Woman z muzyką jej autorstwa.

bilety: 120

 

Chelsea Carmichael z zespołem
Sun Mi Hong/Kasia Pietrzko Special Sextet Projekt dla Jazzowej Jesieni 2023

Wieczór 18 listopada w BCK rozpocznie o godz. 18.00 Chelsea Carmichael, brytyjska saksofonistka młodego pokolenia. Mimo młodego wieku ma już ogromne doświadczenie, można ją usłyszeć na znakomitych jazzowych wydawnictwach z Wielkiej Brytanii z ostatnich lat - u Seed Ensemble, Mosesa Boyda czy Emmy-Jean Thackray. Swój debiut płytowy miała w 2021 roku w nowo powstałym wydawnictwie Shabki Hutchingsa (zespoły: Sons of Kemet, The Comet Is Coming) - Native Rebel. Chelsea Carmichael była jedną z pierwszym osób, które postanowił zaprosić do współpracy skomponował większość utworów i samodzielnie całość wyprodukował. W recenzji na portalu AllMusic można przeczytać: The River Doesn't Like Strangers to pokaz umiejętności solistki i kompozytorki, która prezentuje się w pełni ukształtowanej formie.

Projekt specjalny dla Jazzowej Jesieni 2023 zaprezentuje 18 listopada Sun Mi Hong/Kasia Pietrzko Special Sextet.

Kasia Pietrzko to pochodząca z Bielska-Białej pianistka, kompozytorka, aranżerka. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie jest obecnie słuchaczką studiów doktoranckich.

Po uderzającym debiucie Kasi Pietrzko z jej triem pianistka i kompozytorka szybko stała się nie tylko czołową młodą artystką na polskim rynku fonograficznym, ale również wzbudziła duże zainteresowanie w całej Europie. W 2018 roku wystąpiła w kwartecie Tomasza Stańko w krakowskiej Alchemii. Wydarzenie to miało rozpocząć europejską trasę koncertową nowego kwartetu artysty, która została przerwana niespodziewaną śmiercią artysty. Po wielkim sukcesie pierwszej płyty Kasi Pietrzko Trio Forthright Stories (2017) nagrodzonej Mateuszem Trójki, Grand Prix Jazz Melomani oraz nominacją do Fryderyka młoda artystka rozpoczęła działalność koncertową na prestiżowych scenach muzycznych, festiwalach i showcasach na świecie. Koncertowała m.in w studiu NDR w Hamburgu, 12Points Jazz Festiwal, Jazz Forum Showcase, Jazz au Chellah w Maroko, Brno Jazz Festiwalu.

W 2020 r. Kasia Pietrzko Trio przedstawiło drugą autorską płytę zatytułowaną Ephemeral Pleasures. W maju 2021 roku trio jako jedyny zespół reprezentował Polskę na międzynarodowych targach Jazzahead w Bremie. W listopadzie 2021 r. na zamówienie festiwalu Jesień Jazzowa im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej artystka napisała dzieło o tytule Anxious Beauty na swoje trio z towarzyszeniem kwintetu jazzowego i chóru mieszanego. W 2022 roku na specjalne zamówienie festiwalu Chopin i Jego Europa stworzyła projekt Listy Norwida, w którym gra z ze swoim triem, Maciejem Kądzielą i Andrzejem Chyrą. Projekt spotkał się z ogromnym uznaniem publiczności.

bilety: 120 zł

 

Nicole Mitchell’s Black Earth SWAY
Myra Melford’s Fire and Water Quintet

19 listopada o godz. 18.00 na scenie BCK pojawi się Nicole M. Mitchell, wielokrotnie nagradzana kreatywna flecistka, kompozytorka, liderka zespołu i pedagog. Jako flecistka rozwinęła unikalny język improwizacji i była wielokrotnie nagradzana jako Top Flutist of the Year przez Downbeat Magazine Critics Poll i Jazz Journalists Association (2010-2022). Korzenie Mitchell to innowacyjna sceny muzyczna z Chicago z końca lat 90. Jej kompozycje były zamawiane przez wiele renomowanych instytucji, jak m.in francuskie Ministerstwo Kultury, Chicago Museum of Contemporary Art, Art Institute of Chicago, The Stone, French American Jazz Exchange, Chicago Sinfonietta. Jest laureatką Herb Alpert Award (2011), Chicago 3Arts Award (2011), Doris Duke Artist Award (2012) oraz United States Artist Award (2020). Mitchell jest profesorem muzyki na University of Virginia, a wcześniej wykładała na University of California Irvine i University of Pittsburgh. Magazyn New York Times nazwał ją prawdopodobnie najbardziej kreatywnych flecistów ostatnich 30 lat jazzu

Później wystąpi wizjonerska Myra Melford, amerykańska awangardowa pianistka jazzowa i kompozytorka. Melford - stypendystka Guggenheima z 2013 roku - została opisana przez San Francisco Chronicle jako wybuchowy gracz, wirtuoz, który szokuje i uspokaja, który potrafi sprawić, że fortepian wstanie i zrobi rzeczy, do których wydaje się, że nie został zaprojektowany.

Na Jazzowej Jesień zagra w ekscytującym nowym projekcie Fire and Water. Ten gwiazdorski zespół skupia pięć czołowych głosów współczesnej muzyki improwizowanej: Melford, gitarzystę Mary Halvorson, saksofonistkę Ingrid Laubrock, wiolonczelistę Tomekę Reid i perkusistę Lesleya Moka. Wszystkie pięć kobiet to innowacyjne kompozytorki i liderki zespołów, a także utalentowane i odważne improwizatorki, które zapewniają temu zespołowi niezliczone ścieżki do eksploracji.

bilety: 120 zł

www.jazzowajesien.pl

organizator
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, od 1 grudnia 2020 roku kasa w pokoju nr 12, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl

Wydarzenia    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała