20. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko Na zdjęciu plakat festiwalu
Muzyka

20. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko

  •  Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
    ul. Słowackiego 27
  •  Wstęp: 300, 120, 100 zł

17 listopada, godz. 18.00
Tomasz Dąbrowski & Istnienia Poszczególne
Bobo Stenson
Trębacz, kompozytor, improwizator, wielokrotnie nagradzany artysta zarówno w Polsce, jak i za granicą, okrzyknięty przez  legendarny Downbeat Magazine jednym z najbardziej  różnorodnych i wnikliwych muzyków w Europie, bardzo zapracowany trębaczy w Europie - Tomasz Dąbrowski & Istnienia Poszczególne rozpoczną 17 listopada o godz. 18.00 20. Jazzową Jesień w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko. W 2015 roku Tomasz Dąbrowski był uczniem Tomasza Stańko podczas letnich warsztatów w Danii. Między mistrzem i uczniami (były to warsztaty dla  profesjonalnych muzyków) zawiązała się bliska relacja, która miała koncertową kontynuację w projekcie Tomasz Stańko Experience.
Tomasz Dąbrowski jest z pewnością jednym z ciekawszych  współczesnych europejskich trębaczy, który - jak Stańko - idzie drogą wolności i improwizacji.  W tym roku odbyła się premiera autorskiego albumu trębacza The Individual Beings, który jest dedykowany właśnie Tomaszowi Stańko. Amerykański magazyn Downbeat - najbardziej opiniotwórcze jazzowe wydawnictwo na świecie -  dało mu najwyższą notę - 5 gwiazdek
Tomasz Dąbrowski – trąbka, elektronika
Irek Wojtczak – saksofon tenorowy, elektronika
Fredrik Lundin – saksofon tenorowy
Knut Finsrud – perkusja, elektronika
Maxence Sibille – perkusja
Grzegorz Tarwid – fortepian, moog
Max Mucha – kontrabas

W drugiej części wieczoru wystąpi Bobo Stenson. Szwedzki pianista Bobo Stenson od lat współpracuje z wytwórnią ECM. gdzie w różnych konfiguracjach wydał ponad 20 albumów: jako lider oraz we współpracy m.in. z Janem Garbarkiem, Charlsem Lloydem oraz z Tomaszem Stańko, z którym przyjaźnił się blisko.
W Szwecji jego pozycja nie ma sobie równych. Wielokrotnie nagradzany jest tam przez różne gremia jako pianista i kompozytor. Za płyty Reflections (1996) oraz Goodbye (2005) otrzymał Gyllene Skivan, nagrodę przyznawaną przez krytyków i czytelników najstarszego periodyku jazzowego na świecie Orkester Journalen, najlepszej szwedzkiej płycie jazzowej. Jest laureatem Europejskiej Nagrody Jazzowej. W tym roku odbędzie się premiera jego najnowszego albumu dla ECM.


18 listopada, godz. 18.00
Masecki / Lutosławski Quartet / Lobedan / Tarwid: Arvo Pärt
Avishai Cohen Quartet
Najnowszy projekt Marcina Maseckiego z muzyką Arvo Pärta usłyszymy 18 października o godz. 18.00 w BCK Marcin Masecki jest absolwentem Berklee College of Music w Bostonie, pianistą, kompozytorem i aranżerem,  artystą poruszającym się pomiędzy jazzem, muzyką klasyczną i eksperymentalną. Jego drogi muzyczne przecięły się również z Tomaszem Stańko, który zaprosił go na serię koncertów w duecie. W ciągu ostatnich kilku lat Masecki stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i twórczych muzyków młodego pokolenia.
Arvo Part to jeden z piękniejszych kompozytorów wywodzących się tradycji europejskiej muzyki klasycznej. Urodził się w 1935 w Paide, Estonii. Ukończył studia kompozytorskie w Talinie i szybko znalazł się w tzw. sowieckiej awangardzie. W 1980 roku władze komunistyczne zmusiły Parta wraz z rodziną do opuszczenia kraju. Partowie udali się najpierw do Wiednia, a następnie do Berlina, gdzie Part poznał Manfreda Eichera, legendarnego dyrektora wytwórni ECM, który natychmiast podpisał z kompozytorem kontrakt i uczynił go sławnym. Od tego czasu Part został uhonorowany wielką liczbą nagród i doktoratów honorowych. Jest w czołówce żyjących kompozytorów klasycznych. W 2010 r. wrócił do Estonii, gdzie mieszka do dziś. Właśnie po repertuar tego genialnego kompozytora sięga w swoim najnowszym projekcie Marcin Masecki.
Marcin Masecki – fortepian
Lutosławski Quartet:
Roksana Kwaśnikowska – skrzypce
Marcin Markowicz – skrzypce
Artur Rozmysłowicz – altówka
Maciej Młodawski – wiolonczela
Anna Lobedan – głos
Grzegorz Tarwid – fortepian
Avishai Cohen, doskonały trębacz jazzowy młodego pokolenia wystąpi ze swoim we swoim autorskim projekcie w drugiej części wieczoru 18 listopada w BCK. Artysta urodził się i wychował w Izraelu, jednak od lat działa z powodzeniem w Nowym Jorku. Jest absolwent Berklee College of Music, okrzykniętym wschodzącą gwiazdą w rankingu DownBeat Critics Poll (2012), cieszy się reputacją muzyka o indywidualnym stylu i oryginalnym brzmieniu. Niezwykle kreatywny i aktywny zarówno jako lider, jak i sideman. Został również wyróżniony okładką prestiżowego DownBeat. New York Times opisał go następująco: asertywny, doświadczony trębacz o wysmakowanym modernistycznym stylu. Dla wytwórni ECM wydał do tej pory pięć autorskich albumów, w tym Naked Truth z zimy tego roku.
Avishai Cohen – trąbka
Yonathan Avishai – fortepian
Barak Mori – kontrabas
Ziv Ravitz – perkusja

19 listopada, godz. 18.00
Nik Bärtsch’s Mobile
Paweł Mykietyn / Royal String Quartet
19 listopada o godz. 18.00 festiwalowy wieczór w BCK rozpocznie Nik Bartsch, szwajcarski pianista, kompozytor i producent. Zaczął grać na perkusji i pianinie w wieku 8, w 1997 roku ukończył Musikhochschule Zürich. Od 1989 do 2001 studiował filozofię, lingwistykę i muzykologię na Uniwersytecie w Zurychu. Gdy w wieku 14 lat obejrzał film Akira Kurosawy Ran, zafascynowała go estetyka wschodu. Ta fascynacja silnie wpłynęła na jego życie i muzykę, a jej spełnieniem była podróż do Japonii. Tak zaczął rozwijać swój wyjątkowy styl muzyczny, który nazywa ritual groove music (w wolnym tłumaczeniu: muzyka rytualnego rytmu). Stale pracuje nad jego ewolucją - jako pianista, kompozytor i lider zespołu Mobile i w ramach Kwartetu Ronin. Między innymi w  tych formacjach wydał dla wytwórni ECM już 8 autorskich albumów.
Nik Bärtsch – fortepian
Nicolas Stocker – perkusja
Sha – saksofon altowy, klarnet basowy, klarnet kontrabasowy
 
W ramach festiwalu Jazzowa Jesień prezentowana jest muzyka, nie tylko jazzowa, którą Tomasz Stańko szanował, która go fascynowała, której słuchał. Taki właśnie będzie koncert muzyki  Pawła Mykietyna, niezwykłego kompozytora-wizjonera, który w ramach 20. Jazzowej Jesieni zrealizuje specjalnie napisany projekt na kameralny skład.
Urodzony w Oławie w 1971 roku Paweł Mykietyn rozpoczął swoją błyskotliwą karierę w bardzo młodym wieku i od początku znaczyły ją liczne sukcesy w kraju i za granicą. W 1993 roku zadebiutował utworem La strada na festiwalu Warszawska Jesień, będąc jeszcze studentem kompozycji u Włodzimierza Kotońskiego. Odniesiony na Warszawskiej Jesieni  sukces zaowocował zamówieniem kompozytorskim festiwalu - utwór Eine kleine Herbstmusik, wykonany w 1995 r., był dużym wydarzeniem. W tym samym roku kompozycja 3 for 13, napisana na zamówienie Polskiego Radia, zdobyła pierwszą lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Paryżu w kategorii twórczości młodych kompozytorów. Rok później rozpoczął współpracę z Krzysztofem Warlikowskim, która trwa do dziś, skomponował muzykę do większości jego spektakli, jest kierownikiem muzycznym niegdyś Studia, a obecnie Nowego Teatru. Oprócz muzyki teatralnej, napisał muzykę do filmów, był wielokrotnie nagradzany na Festiwalu Muzyki Filmowej w Gdyni. Jest laureatem Paszportu Polityki. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za ważny, indywidualny ślad w panoramie współczesnej muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieła operowego Czarodziejska góra otrzymał Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich na 2016 rok.
Równie ważnym elementem twórczości Pawła Mykietyna są utwory niezależne od teatru i filmu, ich lista jest imponująca, wymieniając tylko kilka z ostatnich lat: Pasja według św. Marka, na orkiestrę, sopran, chór i recytatora (2008), Symfonia Vivo XXX (2010), III Symfonia, na alt i orkiestrę (2011), Król Lear, musical w dwóch aktach (2012), Czarodziejska Góra, opera (2015). Jak mówi: komponowanie muzyki teatralnej i muzyki autonomicznej - pozostającej poza sferą jakiejkolwiek użytkowości i odniesień pozamuzycznych - to zupełnie inne formy twórczości.
- To są naprawdę dwie różne rzeczy – mówi. - W teatrze muzyka jest tylko jednym z elementów. Czasami bardziej, a czasami mniej istotnym. Kiedy natomiast piszę jakiś utwór autonomiczny, to wiem, że przez dwadzieścia minut muszę zająć słuchacza samym dźwiękiem, bez świateł i kostiumów. Ta muzyka jest dużo bardziej złożona. I dlatego czasem nad paroma taktami siedzi się tygodniami, miesiącami.
Muzyka Pawła Mykietyna
Kartka z albumu na wiolonczelę i elektronikę – Michał Pepol, wiolonczelista kwartetu
II Kwartet smyczkowy
III Kwartet smyczkowy
IV Kwartet smyczkowy

20 listopada, godz. 18.00
Stańko Na Głos
Envee  Michałowski i goście
20 listopada o godz. 18.00 usłyszymy słuchowisko Stańko Na Głos, które  powstało z selekcji fragmentów składających się na kilkadziesiąt godzin wywiadu z Tomaszem Stańko nagranych przez Tomasza Michałowskiego na przestrzeni kilkunastu miesięcy. Fragmenty wypowiedzi trębacza zostały zilustrowane jego kompozycjami oraz wykonaniami. W specjalnym wydaniu, przygotowanym do wykonania na żywo podczas 20. Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stanko dodatkową ilustrację rozszerzającą kontekst muzyczny i interpretującą często dość abstrakcyjną treść wybranych wywiadów zapewni skład młodych, utalentowanych muzyków. Wśród gości m.in. Kasia Pietrzko.

organizator
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655, 512265535
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, od 1 grudnia 2020 roku kasa w pokoju nr 12, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl

Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała