Sebastian Cichocki i Krzysztof Maniak, fot. Krzysztof Morcinek
Galerie

Znaki na ziemi. Finisaż wystawy Krzysztofa Maniaka

  •  Galeria Bielska BWA
    ul. 3 Maja 11
  •  Wstęp: zaproszenia

Jeszcze nigdy sztuka nie była tak blisko życia. Jak i śmierci. Kryzys klimatyczny, doświadczany na co dzień poprzez bolesną utratę bioróżnorodności, pór roku, jak i w ogóle deficyt nadziei na przyszłość, wymaga uruchomienia potężnych pokładów wyobraźni. Musimy zmierzyć się z nieodwracalnością, kryzysami natury gospodarczej i politycznej. Czego możemy więc nauczyć się od artystów?

Z okazji zakończenia wystawy Wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017–2020, Krzysztof Maniak nawiąże do tradycji sztuki ziemi (land artu) z lat 60. XX wieku. Pozostawi na sąsiadującym z Galerią Bielską BWA skwerze Esperanto rzeźbę-ślad na ziemi, który będzie podlegać naturalnym procesom: zarastania, butwienia i osadzania się.

Tego samego dnia kurator wystawy, Sebastian Cichocki wygłosi wykład połączony z odsłuchami nagrań terenowych, o relacjach pomiędzy sztuką a ochroną środowiska naturalnego. Artystki i artyści z pewnością nie ochronią nas przez katastrofą klimatyczną, ale pomagają nam uzbroić się w narzędzia służące pracy wyobraźni i budowaniu międzygatunkowej solidarności. Zwłaszcza w dziełach sztuki powstałych od przełomu lat 60. i 70. XX wieku odbijają się kolejne etapy budzenia się masowej świadomości ekologicznej, zmian prawnych, jak i prób formułowania propozycji na przyszłość.

 

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

galeria czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 18.00,
wstęp na wystawy za 1 zł
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała