Zbójnicy Klimczoka Na zdjęciu plakat filmu
Film

Zbójnicy Klimczoka

  •  Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich
    ul. Żywiecka 302
  •  Wstęp: zapisy

27 marca o godz. 16.00 w Mikrze, czyli Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich, odbędzie się projekcja filmu inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Mikuszowicach Krakowskich i gminie Wilkowice.

Zbójników Klimczoka opracował, jako reżyser i scenograf, Krzysztof Kufel - prezes Stowarzyszenia Zbójników Beskidnicy. Obsadę aktorską stanowią członkowie Stowarzyszenia Zbójników Beskidnicy oraz osoby zaprzyjaźnione. Film posiada wiele wątków: historyczny, miłosny, kultury dawnych Słowian oraz zbójników i górali. Zbójnicy Klimczoka to historia oparta na prawdziwych postaciach i wydarzeniach z okresu najazdu armii szwedzkiej na Polskę w 1656 r. Celem produkcji jest upamiętnienie heroizmu osób oraz czynów związanych z wydarzeniami tego czasu, jak również kultywowanie pamięci o regionalnych tradycjach i obrzędach.

Tytuł Zbójnicy Klimczoka nawiązuje do grupy zbójników działających w XVII w. na śląsko-żywieckim pograniczu pod zwierzchnictwem Jana Klimczoka. Król Jan Kazimierz odpuścił Klimczokowi zbójeckie przestępstwa za czynny udział w obronie ojczyzny w walce z najeźdźcą szwedzkim. Od imienia zbójnika pochodzi nazwa popularnego szczytu w Beskidzkie Śląskim – Klimczok (1117 m n.p.m.). Zarówno charakteryzacja aktorów, dobrze dobrane kostiumy, jak i scenografia wiernie oddają obyczaje, klimat i realia XVII w., w którym została osadzona fabuła.

(...) Zbójnicy Klimczoka to ponad dwugodzinna podróż w przeszłość z okresu jednego z najbardziej niszczycielskich konfliktów nowożytnej Europy. Dzięki wykreowanej rzeczywistości przenosimy się również do świata magii, gdzie czary mają moc uzdrawiania rannych zbójników i spełniania marzeń. Film warty obejrzenia, choćby ze względu na zawarte w nim wątki, które dotyczą także historii naszego regionu.

To fragment recenzji filmu autorstwa Anny Stolarczyk

Film powstał w ramach konkursu na realizację zadania publicznego. Jego produkcja została dofinansowana przez wójta gminy Wilkowice. Film przeznaczony dla osób dorosłych. Wstęp wolny !Konieczne zapisy.

organizator
Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich
ul. Żywiecka 302, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338163457, 509850057
mail: mikuszowicekrak@mdk.bielsko.pl   strona internetowa: https://www.facebook.com/domkulturymikuszowice/


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała