Zbójnicy Klimczoka Na zdjęciu plakat filmu
Film

Zbójnicy Klimczoka

  •  Dom Kultury im. Jacka Lecha
    ul. Żywiecka 302
  •  Wstęp: zapisy

27 marca o godz. 16.00 w Mikrze, czyli Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich, odbędzie się projekcja filmu inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Mikuszowicach Krakowskich i gminie Wilkowice.

Zbójników Klimczoka opracował, jako reżyser i scenograf, Krzysztof Kufel - prezes Stowarzyszenia Zbójników Beskidnicy. Obsadę aktorską stanowią członkowie Stowarzyszenia Zbójników Beskidnicy oraz osoby zaprzyjaźnione. Film posiada wiele wątków: historyczny, miłosny, kultury dawnych Słowian oraz zbójników i górali. Zbójnicy Klimczoka to historia oparta na prawdziwych postaciach i wydarzeniach z okresu najazdu armii szwedzkiej na Polskę w 1656 r. Celem produkcji jest upamiętnienie heroizmu osób oraz czynów związanych z wydarzeniami tego czasu, jak również kultywowanie pamięci o regionalnych tradycjach i obrzędach.

Tytuł Zbójnicy Klimczoka nawiązuje do grupy zbójników działających w XVII w. na śląsko-żywieckim pograniczu pod zwierzchnictwem Jana Klimczoka. Król Jan Kazimierz odpuścił Klimczokowi zbójeckie przestępstwa za czynny udział w obronie ojczyzny w walce z najeźdźcą szwedzkim. Od imienia zbójnika pochodzi nazwa popularnego szczytu w Beskidzkie Śląskim – Klimczok (1117 m n.p.m.). Zarówno charakteryzacja aktorów, dobrze dobrane kostiumy, jak i scenografia wiernie oddają obyczaje, klimat i realia XVII w., w którym została osadzona fabuła.

(...) Zbójnicy Klimczoka to ponad dwugodzinna podróż w przeszłość z okresu jednego z najbardziej niszczycielskich konfliktów nowożytnej Europy. Dzięki wykreowanej rzeczywistości przenosimy się również do świata magii, gdzie czary mają moc uzdrawiania rannych zbójników i spełniania marzeń. Film warty obejrzenia, choćby ze względu na zawarte w nim wątki, które dotyczą także historii naszego regionu.

To fragment recenzji filmu autorstwa Anny Stolarczyk

Film powstał w ramach konkursu na realizację zadania publicznego. Jego produkcja została dofinansowana przez wójta gminy Wilkowice. Film przeznaczony dla osób dorosłych. Wstęp wolny !Konieczne zapisy.

organizator
Dom Kultury im. Jacka Lecha
ul. Żywiecka 302, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338163457, 509850057
mail: mikuszowicekrak@mdk.bielsko.pl   strona internetowa: https://www.facebook.com/domkulturymikuszowice/

dawniej Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich - Mikra
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała