fot. Klub Gaja
Rozmaitości

Zbieraj makulaturę, ratuj konie

  •  Auchan
    ul. Bohaterów Monte Cassino 421
  • Wstęp wolny

Makulatura na pomoc koniom

Zbiórkę makulatury na rzecz ratowania i leczenia koni znajdujących się pod opieką Klubu Gaja organizuje to stowarzyszenie. Makulaturę można przywieźć do specjalnie oznakowanego kontenera, który w dniach 15-29 czerwca stanie przed hipermarketem Auchan przy ul. Bohaterów Monte Cassino 421 w Bielsku-Białej.

Organizatorami zbiórki, poza Klubem Gaja, są Galeria Auchan w Bielsku-Białej i EkoWtór Jakubiec z Bystrej. Akcja na rzecz ratowania koni w Bielsku-Białej stała się już tradycją, odbywa się już po raz 14. Dzięki zaangażowaniu bielszczan, mieszkańców okolic oraz pracowników hipermarketu w ubiegłym roku udało się zebrać blisko 23 tony makulatury. Niestety, z roku na rok cena makulatury w skupie spada. Dlatego wartość finansowa zbiórki jest symboliczna, natomiast społeczna ogromna. Organizatorzy mają nadzieję, że jest to chwilowy kryzys na rynku surowców wtórnych.

- Cieszymy się, że mieszkańcy Podbeskidzia przyzwyczaili się do naszej akcji, o czym świadczą liczne maile i telefony z zapytaniami o termin kolejnej zbiórki makulatury. Chęć niesienia pomocy potrzebującym zwierzętom, a zarazem mądre wykorzystanie surowców, spotyka się od lat z wielkim zainteresowaniem. Potwierdza to nasze spostrzeżenie, że jeśli umożliwia się obywatelom działanie na rzecz dobra wspólnego, to chętnie z niego korzystają – mówi prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

Pieniądze ze sprzedaży makulatury Klub Gaja przeznacza m.in. na utrzymanie koni, leczenie i terapię, opiekę weterynaryjną, kowalską i dentystyczną. Jedną z podopiecznych stowarzyszenia jest klacz Kasia, która była hodowana na mięso i trzymana na krótkim łańcuchu. Z racji wieku i traumatycznych przeżyć klacz wymaga specjalnego podejścia i leczenia. Cierpi na zwyrodnienie stawów, egzemę skórną i zaburzenia metaboliczne oraz poważne schorzenia stomatologiczne. Bardzo schorowana jest także White Lady, która ma nowotwór tarczycy, wrzody, syndrom shivers (zaburzenia neurologiczne) i katalepsję. Cały czas wymaga opieki i specjalistycznego leczenia. Pegaz, pierwszy uratowany przez Klub Gaja koń, jako źrebię miał trafić do rzeźni. Zmaga się z końską astmą oraz syndromem EOTRH, przez co wymaga częstszych zabiegów dentystycznych. Z racji wieku ma też problemy z lędźwiami.

Przynosząc makulaturę pod Auchan, wszyscy mogą pomóc tym zwierzętom. Klub Gaja zachęca także do przekazywania darowizny na pomoc koniom – numer konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120 oraz do adopcji wirtualnej koni – która polega na stałych, comiesięcznych wpłatach na utrzymywanie i leczenie uratowanych zwierząt.

organizator
Auchan
ul. Bohaterów Monte Cassino 421, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 8278644 strona internetowa: https://www.auchanbielskobiala.pl/pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała