Wynton Marsalis artystą rezydentem Bielskiej Zadymki Jazzowej 2021 Na zdjęciu Wynton Marsalis
Muzyka

Wynton Marsalis artystą rezydentem Bielskiej Zadymki Jazzowej 2021

  •  teren obok hali pod Dębowcem
    ulica Krabowa 26,
  •  Wstęp: 280-200 zł

Lotos Jazz Festival - 23. Bielska Zadymka Jazzowa

Wynton Marsalis będzie pełnił funkcję Artysty Rezydenta Bielskiej Zadymki Jazzowej 2021. To jedna z najważniejszych postaci współczesnego jazzu. Ten światowej sławy trębacz i kompozytor, jest również ogromnie cenionym nauczycielem i działaczem na rzecz edukacji muzycznej. Nazywany jest ambasadorem kultury amerykańskiej, został wyróżniony tytułami doktora honoris causa przez kilkadziesiąt uczelni. Znany jest z interpretacji zarówno muzyki jazzowej, jak i klasycznej i jako jedyny instrumentalista otrzymał w jednym roku nagrody Grammy za nagrania w tych dwóch kategoriach. Jest również dyrektorem zarządzającym i artystycznym Jazz at Lincoln Center – ośrodka kultury, który swą misję promocji jazzu realizuje między innymi prowadząc własną orkiestrę, z którą koncertuje na całym świecie. 

Zakręciło się koło historii. 17 listopada 1994 r. w Bielsku-Białej wystąpił Wynton Marsalis Septet. Był to pierwszy wielki koncert światowej gwiazdy jazzu w Bielsku-Białej. Polska publiczność poznała tego wybitnego muzyka podczas Jazz Jamboree w 1983 roku, i kiedy  po jedenastu latach zapowiedziano jego kolejne trzy koncerty w naszym kraju, to oczywiste było, że wystąpił w takich prestiżowych salach, jak Filharmonia Narodowa w Warszawie i Aula Uniwersytecka w Poznaniu, ale zupełnym zaskoczeniem było miejsce inauguracji tej trasy: Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. To historyczny moment, od którego rozpoczęła się złota era jazzu w mieście, które znane było dotąd z filmowych bohaterów Bolka i Lolka i Małego Fiata a obecnie uznawane jest za jeden z najprężniejszych jazzowych ośrodków w Polsce i Europie Środkowej. 
Zakręciło się koło historii. Po 27 latach do Bielsku-Białej ponownie przybędzie Wynton Marsalis. Jako Artysta Rezydent LOTOS Jazz Festival 23. Bielskiej Zadymki Jazzowej  wystąpi 25 czerwca, tak jak w pamiętnym 1994 r. ze swoim septetem, a dzień później zaprezentuje swoją słynną Jazz at Lincoln Center Orchestra. W trakcie jego pobytu zaplanowane są dodatkowe spotkania z muzykami, dziennikarzami i publicznością.

EUROPEJSKA PREMIERA SUITY DEMOKRACJA!
„Muzyka jazzowa to doskonała metafora demokracji” – mówi Wynton Marsalis. W czasach, gdy Ameryka - a właściwie cały świat - znajduje się na rozdrożu, kompozytor, zdobywca nagrody Pulitzera, został zainspirowany do napisania przejmującego dzieła „Demokracja! Suita”, które udowadnia, że ​​radość i piękno jazzu może nas wszystkich zbliżyć. Utwór został nagrany na żywo 27 września 2020 r. podczas pierwszego koncertu, jaki po obowiązującym w Nowym Jorku lockdownie odbył się w Jazz at Lincoln Center's Appel Room.  Jego wydźwięk był także artystycznym głosem w toczącej się kampanii prezydenckiej w USA. Utwory takie jak „Out Amongst the People (For J Bat)” i „Be Present” są odzwierciedleniem burzliwych czasów, w których muzycy tworzą harmonijną społeczność, zachęcając nas do refleksji nad przeszłością i ponownego przemyślenia przyszłości. „Pytanie, które teraz stoi przed naszym narodem, brzmi: Czy chcemy znaleźć lepszą drogę?”- po premierze mówił Marsalis. „The Democracy! Suite” jest utworem instrumentalnym, ale ma jednoznaczny przekaz - wzywa nas do działania - do aktywnej walki o świat, w który wierzymy. 
Płyta „The Democracy! Suite” Jazz at Lincoln Center Orchestra Septet with Wynton Marsalis ukazała się 15 stycznia 2021 r. nakładem Blue Engine Records. Koncert na tegorocznej Zadymce będzie jej europejską premierą.

WYNTON MARSALIS SEPTET
Obed Calvaire - perkusja, tamburyn
Carlos Henriquez - kontrabas
Dan Nimmer - fortepian
Chris Crenshaw - puzon
Walter Blanding - saksofon tenorowy, sopranowy, klarnet
Victor Goines - saksofon tenorowy, sopranowy, klarnet, klarnet basowy
Wynton Marsalis - trąbka

JAZZ AT LINCOLN CENTER ORCHESTRA WITH WYNTON MARSALIS
W skład grupy Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis wchodzi piętnastu najlepszych współczesnych solistów i członków zespołów jazzowych. JLCO to niezwykle wszechstronna orkiestra – pod przewodnictwem Wyntona Marsalisa, dyrektora zarządzającego i artystycznego w Jazz at Lincoln Center, wykonuje szeroki repertuar: począwszy od autorskich kompozycji i utworów jazzowych powstałych na zlecenie Lincoln Center, skończywszy na niespotykanych, historycznych kompozycjach i arcydziełach artystów, takich jak Duke Ellington, Count Basie, Fletcher Henderson, Thelonious Monk, Mary Lou Williams, Dizzy Gillespie, Benny Goodman, Charles Mingus. JLCO, rezydująca w Jazz at Lincoln Center od 1988 roku, występuje i prowadzi wydarzenia edukacyjne w Nowym Jorku, na terenie Stanów Zjednoczonych i na całym świecie. W ramach licznych tras koncertowych muzycy odwiedzili ponad trzysta miast na sześciu kontynentach. JLCO przez cztery lata z rzędu (2013–2016) wybierano za najlepszy Big Band w dorocznym plebiscycie czytelników „DownBeat”.

JAZZ AT LINCOLN CENTER ORCHESTRA WITH WYNTON MARSALIS
Obed Calvaire - perkusja, tamburyn
Carlos Henriquez - kontrabas
Dan Nimmer - fortepian
Victor Goines - saksofon tenorowy, sopranowy, klarnet, klarnet basowy
Ted Nash - saksofon altowy, sopranowy, klarnet, flet, piccolo
Sherman Irby - saksofon altowy, sopranowy, klarnet, flet
Walter Blanding - saksofon tenorowy, sopranowy, klarnet
Paul Nedzela - saksofon barytonowy, klarnet basowy
Chris Crenshaw - puzon
Vincent Gardner - puzon
Elliot Mason - puzon
Ryan Kisor - trąbka
Kenny Rampton - trąbka
Marcus Printup - trąbka
Wynton Marsalis - trąbka

organizator
Stowarzyszenie Sztuka Teatr
ul. Mostowa 5, pokój 320, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 577348072
mail: biurofestiwalowe@zadymka.pl   strona internetowa: www.zadymka.pl


Wydarzenia    

piątek

25

21:00


koncert JLCO Septet with Wynton Marsalis: The Democracy! Suite

Kup bilet online!

sobota

26

21:00


koncert Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis

Kup bilet online!

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała