Wnętrze kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku, fot. archiwum Stowarzyszenia Olszówka Na zdjęciu wnętrze kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku
Rozmaitości

Wycieczka Stowarzyszenia Olszówka: kościół w Starym Bielsku

  •  Stowarzyszenie Olszówka
    al. Armii Krajowej 141/55
  •  Wstęp: zapisy

17 wycieczek z okazji rocznicy połączenia miasta zorganizuje Stowarzyszenie Olszówka, które rusza z nowym projektem edukacyjnym Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta.

13 listopada Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na odkrywanie tajemnic kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku. To kolejna z cyklu 17 wycieczek z okazji rocznicy połączenia Bielska i Białej przygotowanych przez to stowarzyszenie.

Kościół św. Stanisława w Starym Bielsku to najstarsza świątynia Bielska-Białej, a zarazem jeden z najcenniejszych zabytków gotyckich na terenie Śląska Cieszyńskiego. Mury tej niewielkiej, na pozór skromnej budowli, noszą w sobie wielowiekowy zapis, który - jak na to wskazują badania architektoniczno-archeologiczno - nie ogranicza się tylko do lokalnej historii regionu bielskiego - ale posiada również wymiar ponadregionalny, jako obiekt mecenatu i polityki zagranicznej najwybitniejszych władców piastowskich Śląska Cieszyńskiego.

- Warto też przyjść, żeby dowiedzieć się, jaki element kościoła może mieć coś wspólnego z aktualnym prezydentem Stanów Zjednoczonych – Joe Bidenem! – zapowiadają organizatorzy wycieczki. - Zwiedzenie wnętrza świątyni i zapoznanie z jego wyposażeniem będzie okazją do swoistej wyprawy w czasie i przestrzeni, która pozwoli jej uczestnikom docenić walory tej świątyni jako prawdziwej perły dziedzictwa kulturowego Bielska-Białej. 

Wycieczkę 13 listopada poprowadzą archeolodzy z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej: Bożena i Bogusław Chorążowie. Godzinę (w drugiej części dnia), o której rozpocznie się zwiedzanie poznają osoby, które się zgłoszą. Obowiązuje bowiem ścisły limit uczestników i zapisy. Aby zapisać się na tę wycieczkę, należy wysłać maila na adres: stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub wysłać sms na numer telefonu 693 315 998. Trzeba podać imię i nazwisko oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (jej datę). Uczestnikami wycieczki mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Organizowane przez Stowarzyszenie Olszówka wycieczki są bezpłatne, dofinansowane przez miasto Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1 proc. odpisu z podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Patronat nad wycieczkami objęło Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

organizator
Stowarzyszenie Olszówka
al. Armii Krajowej 141/55, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338161196
mail: olszowka@free.ngo.pl  


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała