Współistnienie Na zdjęciu plakat zapowiadający spotkanie
Galerie

Współistnienie

  •  Fundacja Centrum Fotografii
    Batorego 5
  •  Wstęp: on-line

Polsko-czeskie spotkania fotograficzne

Fundacja Centrum Fotografii zaprasza na spotkanie on-line ze wspaniałymi fotografikami - Katarzyną Łatą z Polski i Liborem Fojtikiem z Czech. Artyści zaprezentują swoje prace. 
Będzie szansa na zadawanie pytań i komentarze (w tym celu należy zalogować się na konto You Tube). 
Aby być tylko lub aż widzem wystarczy kliknąć w podany link (bez logowania).

https://youtu.be/0l1BT3hkzLA

Katarzyna Łata
Urodzona w 1973 roku. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Grafiki w Katowicach. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 2002 - 2005 pełniła funkcję wiceprezesa d.s. artystycznych ZPAF, a od 2005 do 2017 roku (przez cztery kolejne kadencje) funkcję prezesa. Od 2000 do 2017 roku była kuratorem Galerii Katowice ZPAF. Obecnie jest kuratorem czterech Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach. Jest także katowickim koordynatorem międzynarodowego, europejskiego projektu kultury „CreArt Network of Cities for Artistic Creation” (2017–2021).
Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych, kilkudziesięciu zbiorowych oraz happeningów fotograficznych. Jest redaktorem książek fotograficznych i koordynatorem projektów dokumentujących Śląsk. Była jurorem wielu konkursów fotograficznych i kuratorką wystaw. Zajmuje się promocją i edukacją w zakresie fotografii: w Wyższej Szkole Technik Informatycznych w Katowicach oraz warszawskim Studium Fotografii ZPAF.
W 2010 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia twórcze i wkład w rozwój polskiej kultury, a w roku 2017 Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Prace Katarzyny Łaty znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Fototece ZPAF w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu oraz w kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, USA i w Polsce.

Libor Fojtik
Urodził się w Czechach w 1977 roku. Uzyskał tytuł magistra w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Zajmuje się społeczną fotografią dokumentalną i reportażową. Fotografował w wielu krajach, m.in. w Nowej Zelandii, USA, Mongolii, Wietnamie, Japonii, Rosji, Indiach, Pakistanie itp. W 2008 roku rozpoczął pracę jako fotograf prasowy w agencji fotograficznej ISIFA w Pradze, partnera Getty Images - czołowego światowego twórcy i dystrybutora fotografii, materiałów filmowych i produktów multimedialnych. W 2009 roku przeniósł się do dziennika Hospodarske Noviny. Jako dokumentalista zajmuje się ważnymi tematami współczesności. Czasami nie stroni od kreatywnej fotografii inscenizowanej i pracuje w kolorze i technologii cyfrowej. Z kolekcją Absurdistan-My home zdobył I nagrodę w konkursie FRAME 2010. To coroczny międzynarodowy konkurs fotograficzny dla profesjonalnych fotografów i studentów fotografii z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Zdobył I nagrodę na czeskiej fotografii prasowej 2010 w kategorii Daily live. Brał udział w selekcji 60 finalistów z całego świata na międzynarodowym festiwalu fotograficznym LUMIX w Hanowerze . Zdobył III nagrodę na Photo Annual Awards 2014. Obecnie mieszka w Pradze.

To trzecie z serii czterech sonlinowych potkań organizowanych przez Fundację Centrum Fotografii z polskimi i czeskimi fotografikami w ramach projektu - Współistnienie. Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie Forum Polsko-Czeskie 2021.

organizator
Fundacja Centrum Fotografii
Batorego 5, 43-300 Bielsko-Biała
mail: info@fundacja-centrum-fotografii.org   strona internetowa: fotoartfestival.com


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała