Wspieranie przez przytulanie Na zdjęciu przykładowa kartka akcji Wspieranie przez przytulanie
Rozmaitości

Wspieranie przez przytulanie

  •  Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
    ul. Słowackiego 17
  • Wstęp wolny

Z okazji Dnia Doceniania Dom Żołnierza i Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz zapraszają do udziału w akcji Wspieranie przez przytulanie. Należy przygotować kartki, ze słowami życzliwości i wsparcia, życzenia, które wywołają uśmiech na twarzach osób samotnych. Kartki przekazane zostaną do domów opieki, domów pomocy społecznej i hospicjów.

Z okazji Dnia Doceniania, który przypada 5 marca, chcemy zwrócić uwagę na siłę pozytywnych słów i gestów, które mogą wspierać innych ludzi, budować porozumienie, które mają wielką moc czynienia dobra. Na co dzień często zapominamy o okazywaniu innym życzliwości i wsparcia. A przecież te drobne gesty docenienia mogą ocieplić nasze relacje z otaczającymi nas ludźmi, pomóc im w rozwiązywaniu codziennych problemów, podnieść ich samoocenę, dodać otuchy. Ważne są nawet najdrobniejsze przejawy naszej życzliwości. Uśmiech, przytulenie, miłe słowa, którymi dzielimy się z innymi ludźmi. Pamiętajmy, że na docenianie zasługują wszyscy. Róbmy to często, dziękujmy za najdrobniejsze, codzienne czynności. Doceniajmy każdego, szczególnie tych, którzy obecnie żyją w samotności i zapomnieniu. Nasze dobre słowa i gesty będą dla nich wyjątkowo ważne i cenne. Szczególnie teraz, w dobie pandemii dowody życzliwości są potrzebne osobom starszym i samotnym – zachęcają organizatorzy akcji.

Badania dowodzą, że przytulanie, dotyk – są kluczowe dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Nie tylko poprawiają nastrój, ale wspomagają też układ odpornościowy, zmniejszają poziom hormonu stresu oraz ryzyko chorób serca. Pandemia uniemożliwia nam odwiedzanie hospicjów i domów opieki i bezpośredni kontakt z podopiecznymi tych instytucji. Ale możemy przecież przytulać innych również dobrymi słowami, okazując w ten sposób życzliwość i chęć niesienia pomocy. Stąd wspólna akcja Domu Żołnierza i Kubiszówki Wspieranie przez przytulanie.

Do uczestnictwa w projekcie obie placówki zapraszają dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, wychowanków domów kultury. Zadaniem uczestników jest wykonanie kartki, która przytula, lub podobnej – według własnego pomysłu, zgodnie z tutorialem załączonym na stronie https://www.mdk.bielsko.pl/dkkubiszowka/wydarzenie/wspieranie-przez-przytulanie oraz na Facebooku Kubiszówki https://www.facebook.com/kubiszowka. Tutorial jest jedynie pomocą i inspiracją do wykonania własnej kartki.

Na kartkach uczestnicy wpisują słowa otuchy, wsparcia, nadziei – słowa docenienia, na przykład: Dobrze, że jesteś!, Dziękuję Ci za to, że jesteś!, Jesteś wspaniałą osobą.

Kartki należy dostarczyć do 4 marca br. do sekretariatu Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz lub do Domu Żołnierza w Bielsku-Białej. Przed przekazaniem ich do domów opieki kartki przejdą dwudniową kwarantannę.

W celu uzyskania dodatkowych informacji można kontaktować się z koordynatorkami akcji: Anną Główką, tel. 784 468 984 – Dom Żołnierza i Aleksandrą Tarnawą, tel. 33 812 58 86 – Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz.

 

oprac. wag

organizator
Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz
ul. Słowackiego 17, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125886
mail: kubiszowka@mdk.bielsko.pl   strona internetowa: www.mdk.beskidy.pl

https://www.facebook.com/kubiszowka
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała