Włosy Mamy, fot. Paweł Sowa Na zdjęciu scena ze spektakli
Teatr

Włosy mamy

  •  Teatr Lalek Banialuka
    ul. Mickiewicza 20
  •  Wstęp: 36, 29 zł

Punktem wyjścia spektaklu jest problem depresji.

Mama Emmy cierpi na depresję. Mała dziewczynka nie do końca rozumie, co się dzieje. Próbuje ujarzmić włosy mamy, w które wplątały się złe myśli.

Inspiracją do stworzenia przedstawienia był picturebook Włosy Mamy norweskiego duetu Gro Dahle i Svein Nyhus, znanego z poruszania tematów tabu z perspektywy dziecka.

Włosy oddają stan psychiczny Mamy, są przedłużeniem jej myśli. Z czasem wyraźnie zaczynają dominować nad wszystkim wokół, są wszędzie. Splątują się, szumią, płaczą, wirują, falują, warczą. W ten sposób ukazują, co się dzieje w jej głowie.

Reżyserka Anita Piotrowska w spektaklu Włosy Mamy zwraca uwagę na sytuację dziecka, którego rodzic jest w depresji. Główna bohaterka Emma odczuwa panującą w domu atmosferę i pomimo braku zrozumienia sytuacji, próbuje się w niej odnaleźć.

- Przedstawienie jest skierowane do widza od ósmego roku życia. Przede wszystkim chcemy powiedzieć, że trzeba prosić o pomoc. Rola dziecka nie polega na opiekowaniu się dorosłym. Dzieci muszą mówić, kiedy widzą, że coś jest nie tak i muszą prosić o pomoc. Cały czas – wszyscy twórcy czuwaliśmy nad tym, aby spektakl był skierowany do małego widza, żeby to nie było za ciężkie, tylko na poziomie dziecka – mówiła reżyserka.

Włosy, które są głównym elementem scenografii, to metafora.

- Włosy pojawiały się także w książce – mówi Anita Piotrowska. – To taka metafora. Włosy i to, jak człowiek wygląda, często świadczą o tym, jak się ktoś czuje. Nie zawsze, ale bardzo często tak jest. I akurat te włosy wydają mi się świetnym sposobem na ukazanie depresji – tłumaczyła.

Spektakl został wyprodukowany w koprodukcji z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, filią w Białymstoku. Jest częścią procesu dydaktycznego akademii, zgodnie z programem studiów na kierunku reżyseria (specjalność reżyseria teatru lalek) i będzie stanowić spektakl dyplomowy reżyserki.

Anita Piotrowska jest studentką V roku reżyserii – specjalność reżyserii teatru lalek oraz III roku technologii teatru lalek w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie filia w Białymstoku.

organizator
Teatr Lalek Banialuka
ul. Mickiewicza 20, 43-300 Bielsko-Biała
mail: biuro@banialuka.pl   strona internetowa: www.banialuka.pl

bilety:
- w Kasie Teatru - pn.-pt. w godz. 8.00-16.00, ni. w godz. 9.00-12.00, tel. 338150914, 338221047 lub 338123394 - w. 32
- w Biurze Obsługi Widza - pn.-pt. w godz. 8.00-16.00, ni. w godz. 8.00-16.00, tel. 338150914, 33 8221047 lub 338123394, e-mail: impresariat@banialuka.pl
- w systemie sprzedaży on-line - na niedzielne przedstawienia oraz wybrane spektakle w inne dni tygodnia - www.banialuka.pl/repertuar - przycisk kup bilet

Spektakle    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała