Fotos z projektu 7 śmierci Marii Callas Fotos z projektu 7 śmierci Marii Callas
Muzyka

#WeReStillOpen – kampania wspierająca europejską kulturę i sztukę

  •  Arte
  •  Wstęp: on-line

Arte Opera – trzecia edycja sezonu operowego on-line

Zamknięte teatry, sale koncertowe, kina, muzea - kultura to jedna z najbardziej poszkodowanych branż w czasie powrotu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Chcąc zapewnić dodatkowe wsparcie twórcom kultury, europejski kanał ARTE rozpoczął kampanię #WeReStillOpen. Na swojej platformie www.arte.tv udostępnia bezpłatnie i z polskimi napisami bogaty wachlarz filmów, wydarzeń artystycznych, spektakli i koncertów. We współpracy z 21 głównymi europejskimi scenami operowymi i festiwalami, zainaugurował właśnie trzecią edycję sezonu operowego online - Arte Opera arte.tv/opera, w ramach której widzowie obejrzą najnowsze produkcje operowe i baletowe.

#WeReStillOpen

W odpowiedzi na wprowadzony ostatnio w wielu krajach Europy lockdown, telewizja ARTE chce wspierać jeszcze bardziej europejską kulturę i jej twórców. We współpracy z najbardziej dotkniętymi kryzysem instytucjami, w tym teatrami, orkiestrami i innymi placówkami kulturalnymi oraz środowiskiem twórców została zainicjowana kampania ARTE #WeReStillOpen.

Akcja ma na celu zaproponowanie najwyższej klasy programu obejmującego nie tylko wydarzenia transmitowane na żywo lub retransmitowane, ale także nowe formaty, które nie zostały jeszcze stworzone. Równolegle z sezonem Arte Opera kanał Arte dążyć będzie do osiągnięcia tego celu, kontynuując popularny format Hope@Home, którego mottem będzie od dziś Next Generation, a także wznawiając europejski cykl poświęcony scenie klubów muzycznych UnitedWeStream.

United We Stream www.arte.tv/pl/search/

Wolfgang Bergmann, dyrektor zarządzający Arte Deutschland i koordynator niemieckiego kanału ZDF zapowiedział, że w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy Arte Concert, internetowy cykl Arte (https://arte.tv/concert) poświęcony rozmaitym gatunkom muzycznym, do którego należy Arte Opera, zwiększy swoje wsparcie dla europejskiej sceny artystycznej i kulturalnej.

- W obliczu obecnego kryzysu, Arte jako europejski kanał kulturalny uważa, że dziś, bardziej niż kiedykolwiek, jego misją jest wspieranie artystów, twórców, instytucji kultury i organizatorów imprez, jak tylko jest to możliwe - mówi Wolfgang Bergmann.

Arte Opera - z Europy i dla Europy

Projekt Arte Opera ma na celu przybliżenie europejskiej sceny operowej w całej jej rozpiętości i różnorodności nowym kręgom widzów i miłośników opery na całym świecie. Spektakle najważniejszych europejskich scen operowych, udostępniane bezpłatnie, są transmitowane na żywo lub dostępne w formie wideo na żądanie, w większości przypadków na całym świecie i z napisami w sześciu językach. Dzięki wsparciu finansowemu programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa Arte oferuje obecnie napisy w języku niemieckim, francuskim, angielskim, włoskim, polskim i hiszpańskim. Dzięki temu 70 proc. europejskich widzów może oglądać programy w swoim języku ojczystym. Wiele z prezentowanych oper to koprodukcje Arte i europejskich kanałów partnerskich, takich jak RTÉ, RTBF, YLE, RTS i ČT. Dwa ostatnie sezony operowe Arte, trwające od września 2018 r. do września 2020 r., przyciągnęły ponad dwa miliony widzów.

Trzeci sezon operowy on-line oficjalnie otwarty

Mimo pandemii miłośnicy opery nie będą pozbawieni możliwości podziwiania najlepszych europejskich produkcji. Dzięki współpracy telewizji ARTE z najbardziej prestiżowymi scenami operowymi z Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czech, obejrzą je w internecie, i to bezpłatnie.

14 listopada Arte Opera zaprasza na spektakl Hipolit i Arycja Jean-Philippe’a Rameau, transmitowany na żywo z Opéra Comique w Paryżu, gdzie Ensemble Pygmalion grać będzie pod batutą Raphaëla Pichona, choć bez publiczności.

W listopadzie widzów czekają dwa spektakle baletowe: premiera Mahler/Live, pierwszej choreografii Martina Schläpfera w nowej roli dyrektora i głównego choreografa Państwowego Baletu Wiedeńskiego oraz spektakl Pippi Pończoszanka w inscenizacji Pära Isberga, który był transmitowany przez Arte Opera z Fińskiej Opery Narodowej w marcu tego roku i który zostanie ponownie udostępniony z okazji 75. rocznicy wydania legendarnej już powieści dla dzieci szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren.

W okresie adwentowym będzie można obejrzeć dwie duże produkcje. 6 grudnia Arte Opera zaprezentuje spektakl Simon Boccanegra Verdiego w inscenizacji Andreasa Homokiego w Opernhaus Zurich. Wystawienie tego wielkiego dzieła na orkiestrę i chór nie byłoby możliwe bez nowoczesnych technologii dźwiękowych, w które wyposażona jest scena w Zurychu. Z kolei 13 grudnia widzowie będą mogli obejrzeć Lohengrin Wagnera w inscenizacji reżysera Calixto Bieitosa na deskach Staatsoper Unter den Linden. W gwiazdorskiej obsadzie znajdą się Sonya Yoncheva, René Pape i Roberto Alagna występujący w rolach głównych. Wiosną 2021 roku zostanie pokazana opera Dalibor Bedřicha Smetany w inscenizacji Jiřígo Nekvasila, transmitowana z Praskiej Opery Państwowej pod dyrekcją Jaroslava Kyzlinka.

Choć sezon dopiero się rozpoczął, przyniósł już pierwszy wielki sukces: mowa o projekcie operowym 7 śmierci Marii Callas światowej sławy artystki Mariny Abramović w Bayerische Staatsoper, który w ciągu pierwszego miesiąca obejrzało on-line 170.000 widzów.

Partnerzy Arte Opera (stan na 2 listopada 2020 r.):

    • Festiwal w Aix-en-Provence (Aix-en-Provence)

    • Holenderska Opera Narodowa (Amsterdam)

    • Gran Teatre del Liceu (Barcelona)

    • Staatsoper Unter den Linden (Berlin)

    • Théâtre Royal de la Monnaie (Bruksela)

    • Semperoper (Drezno)

    • Opera Państwowa w Hamburgu (Hamburg)

    • Fińska Opera Narodowa (Helsinki)

    • Opera w Lozannie (Lozanna)

    • Royal Opera House (Londyn)

    • Teatro Real (Madryt)

    • Teatro alla Scala (Mediolan)

    • Bawarska Opera Państwowa (Monachium)

    • Teatro Massimo (Palermo)

    • Opéra-Comique de Paris (Paryż)

    • Paryska Opera Narodowa (Paryż)

    • Czeska Opera Narodowa (Praga),

    • Opéra National du Rhin (Strasburg),

    • Wexford Festival Opera (Wexford),

    • Wiedeńska Opera Narodowa (Wiedeń)

    • Opernhaus Zurich (Zurych).

Więcej informacji na temat Arte Opera uzyskać można pod adresem: arte.tv/opera

O Arte po polsku

AArte po polsku to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy Arte TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. ARTE po polsku ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy Arte są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa Arte po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki Arte TV - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy Arte po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

Więcej informacji i nowości: facebook.com/ARTEpopolsku, twitter.com/ARTEpl

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami Arte po polsku można zapisać się na stronie www.arte.tv lub my.arte.tv/index.php

organizator
Arte
, strona internetowa: https://www.arte.tv/pl/


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała