Od 11 marca 2020 do odwołania w Bielsku-Białej nie będą się odbywały zapowiedziane imprezy kulturalne -> [koronawirus.html]
 Wanda Gołkowska, FIBONACCI-ART, 1999, pisak, papier
Galerie

Wanda Gołkowska: Fi

  •  Galeria Bielska BWA
    ul. 3 Maja 11
  •  Wstęp: 1 zł

Wystawa prac rysunkowych i malarskich Wandy Gołkowskiej (1925–2013), ikony polskiej sztuki awangardowej II połowy XX wieku, inspirowanych tzw. złotą proporcją, której podstawę stanowi wartość fi ϕ (gr. phi). Złoty podział (łac. sectio aurea) określony na podstawie boskiej proporcji, jest uważany również za symboliczny kod budowania natury. Jego wartości możemy odczytać np. w budowie roślin, spiralnej formie muszli czy też w proporcjach budowy ludzkiego ciała i zwierząt. Gwarantuje wyważoną harmonię, odbieraną przez człowieka w kategoriach równowagi, piękna czy wręcz doskonałości; jest stosowany w muzyce, architekturze, poezji i wielu innych sferach ludzkiej działalności.

Systemy matematyczne i zależności przestrzenne wynikające z zasad geometrii były dla Gołkowskiej językiem, którego używała do badania i przedstawiania świata oraz praw nim rządzących. W pracach realizowanych tuszem, najczęściej na papierze, rzadziej na płótnie, artystka badała różne możliwości podziałów płaszczyzn, ich zestawiania i przenikania, oddając bogactwo i sumienność swojego intelektualnego dociekania.

Czytaj więcej o wystawie: http://galeriabielska.pl/wystawa/wanda-golkowska-fi

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

galeria czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 18.00, wstęp na wystawy za 1 zł
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała