9. Bielski Konkurs Satyryczny Wrzuć na luz Na zdjęciu logo 9. Bielskiego Konkursu Satyrycznego Wrzuć na luz
Rozmaitości

9. Bielski Konkurs Satyryczny Wrzuć na luz

  •  Dom Kultury Włókniarzy
    ul. 1 Maja 12
  •  Wstęp: konkurs

Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej zaprasza entuzjastów dobrego humoru do udziału w 9. Bielskim Konkursie Satyrycznym Wrzuć na luz. Prace można zgłaszać do końca listopada. Wyniki zostaną ogłoszone w drugiej połowie grudnia.

Od samego początku zamierzeniem organizatorów konkursu była szeroko pojęta promocja poczucia humoru, uśmiechu i dystansu do rzeczywistości jako postawy życiowej. Rysownicy potrafili wzbogacić te konkursowe drogowskazy o szczyptę złośliwości, nawiązania do tematów obyczajowych bądź trafne obserwacje rzeczywistości społeczno-politycznej.

W poprzednich latach wśród uczestników znaleźli się uznani rysownicy, nagradzani w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, m. in. Sławomir Łuczyński, Henryk Cebula, Mirosław Hajnos, Paweł Kuczyński, Michał Graczyk i Szczepan Sadurski.

W tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu dla rysowników satyrycznych Wrzuć na luz - w którym obok artystów karykatury z całego kraju startuje utalentowana młodzież - ustanowiono trzy nagrody pieniężne. Za pierwsze miejsce Nagrodę Prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego w wysokości 2.000 złotych, za drugie miejsce 1.200 zł, a za trzecie 800 zł. Przewidziane są również trzy wyróżnienia w postaci nagród rzeczowych oraz trzy wyróżnienia honorowe. Ostateczny termin dostarczenia prac do siedziby organizatora konkursu Miejskim Domu Kultury - Domu Kultury Włókniarzy przy ulicy 1 Maja 12 w Bielsku-Białej upływa w poniedziałek 7 grudnia 2020 roku.

Ogłoszeniu wyników zwykle towarzyszy wernisaż wystawy pokonkursowej. W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną, oficjalne wyniki zostaną podane do wiadomości publicznej w formule on-line. Nagrodzone i wyróżnione prace będzie można obejrzeć na stronie: www.mdk.bielsko.pl (również pod tym adresem można sprawdzić szczegółowy regulamin) i na fanpage'u Miejskiego Domu Kultury na Facebooku: www.facebook.com/mdkbielsko/

- Kiedy tylko zmieni się sytuacja związana z epidemią koronawirusa, czyli nastąpi poluzowanie obostrzeń sanitarnych, a świat na nowo wróci do równowagi, postaramy się jak najszybciej zaprezentować bielszczanom plon tegorocznego konkursu również w realu, w ciekawej lokalizacji - mówi kurator konkursu od pierwszej edycji Lech Kotwicz.

Warto podkreślić, że każdy uczestnik może narysować (namalować lub stworzyć w technice komputerowej) trzy prace o dowolnej tematyce (w formacie A4 lub A3). Konkurs Wrzuć na luz od kilku lat ściśle współpracuje z Festiwalem Kabaretowym Fermenty. Podczas Fermentów zwykle prezentowany jest wybór najciekawszych rysunków w przestrzeni jednej z bielskich galerii handlowych. Z festiwalowej sceny bywały ogłaszane oficjalne wyniki konkursu, a w tym roku, w drugim dniu Fermentów w Klubie Klimat ogłoszono nabór prac do bieżącej edycji Wrzuć na luz.

- Szczery śmiech i pogoda ducha wydają się szczególnie ważne w czasach pandemii, kiedy - ograniczeni w wielu aspektach codziennego funkcjonowania - nadal możemy z czystym sumieniem zarażać się optymizmem i pozytywną energią – zachęca do udziału w konkursie L. Kotwicz.

organizator
Dom Kultury Włókniarzy
ul. 1 Maja 12, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125693 strona internetowa: www.mdk.bielsko.pl

https://www.facebook.com/domkulturywlokniarzy/
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała