Urszula Broll, Bez tytułu, 1965, akwarela, papier, 64 x 50 cm Na zdjęciu Urszula Broll, Bez tytułu, 1965, akwarela, papier, 64 x 50 cm
Galerie

Urszula Broll: Atman znaczy Oddech

  •  Galeria Bielska BWA
    ul. 3 Maja 11
  •  Wstęp: wg cennika

Wystawa malarstwa Urszuli Broll (1930–2020) to rozpięta na przestrzeni dekad opowieść o życiu i twórczości artystki, która miała bezpośredni udział w kształtowaniu się powojennej awangardy na Górnym Śląsku.

Tytułowy atman (z sanskrytu duch, oddech) pojawił się w twórczości Broll w 1967 roku i wiąże się z działalnością słynnej katowickiej Grupy Oneiron. W pracowni, którą artystka prowadziła z mężem Andrzejem Urbanowiczem, w latach 60. XX wieku powstało laboratorium eksperymentów duchowych i artystycznych. W zwrotnym punkcie swoich poszukiwań, pod wpływem lektur i praktyk medytacyjnych, zaczęła malować mandale i abstrakcyjne obrazy geometryczne wykonane techniką akwareli. Sztuce polegającej na wytwarzaniu rzeczy przeciwstawiła sztukę jako jogę. Intymna twórczość Urszuli Broll skłania do przemyślenia relacji człowieka z naturą i metafizycznym wymiarem rzeczywistości.

Partnerem wystawy jest Fundacja Katarzyny Kozyry.
21 stycznia – 20 lutego
kuratorka: Janina Hobgarska

Oprowadzanie Olgi Drendy po wystawie Urszuli Broll  - 16 lutego o godz. 18.00.
O twórczości Urszuli Broll i jej znaczeniu dla śląskiego undergroundu opowie Olga Drenda – pisarka, tłumaczka, antropolożka kulturowa, autorka m.in. książek: Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji, Wyroby. Pomysłowość wokół nas (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia).
Wstęp w cenie biletu na wystawę.

Otwarte oprowadzania po wystawie Urszuli Broll / wstęp w cenie biletu na wystawę - we wtorki – 15 lutego, godz. 17.00 oprowadzają edukatorzy i pracownicy merytoryczni galerii.

Spotkanie w drugą rocznicę śmierci Urszuli Broll odbędzie sie w czwartek, 17 lutego 2022 roku o godz. 16.00. W pierwszej części o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości oraz niezwykłej osobowości artystycznej Urszuli Broll z udziałem jej przyjaciół i znawców sztuki. Rozmowę poprowadzi prof. Ewa Chojecka. W spotkaniu wezmą udział także dr Barbara Szczypka-Gwiazda, autorka tekstów o twórczości Urszuli Broll, oraz Roger Urbanowicz, syn artystki.

Następnie, w blasku świec i w atmosferze medytacji, uczestnicy spotkania wysłuchają reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebekpt. Urszula.

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

galeria czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 18.00,
bilet wstępu normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, grupowy 2 zł (min. 10 osób), w niedziele i święta wstęp za złotówkę, w środy wstęp bezpłatny

Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała