U sąsiadów: Zbigniew Bury: Sztuka miejsca Na zdjęciu prace Zbigniewa Burego
Galerie

U sąsiadów: Zbigniew Bury: Sztuka miejsca

  •  Galeria Sztuki Współczesnej BWA
    Rynek 11, Sandomierz
  •  Wstęp: wg cennika

Wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Sandomierzu.

Zbigniew Bury, urodzony w 1966 roku w Wadowicach. Przez rok uczył się w Prywatnej Szkole Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Przy odnawianiu polichromii w Gierałtowicach zaprzyjaźnił się z artystą Karolem Pustelnikiem, członkiem Grupy Krakowskiej. Pozostawali w bliskim kontakcie aż do śmierci Karola Pustelnika w 2010 r. W 1996 roku wraz z artystą Piotrem Jarguszem założył grupę artystyczną Studio TU. W 1997 roku wziął udział w targach artystycznych Kunst Findet Kunst w Monachium, gdzie prezentował prace poświęcone problemowi wolności w krajach postkomunistycznych. W 2002 roku w Isny (Niemcy) jego projekt pod nazwą Red Line Art – European Art.- Project 2002 zdobywa największe uznanie i zostaje zrealizowany.

Wystawia w kraju i za granicą. Zbigniew Bury jest artystą działającym interdyscyplinarnie, uprawiającym malarstwo, ceramikę, rzeźbę. Od 2008 roku tworzy jednocześnie karykaturalne prace pod pseudonimem Alex Johanson. W 2009 roku artysta został odznaczony Srebrnym Medalem Towarzystwa Labor Omnia Vincit, który jest wyrazem najwyższego uznania dla dotychczasowej działalności zawodowej, artystycznej oraz społeczno-kulturalnej, a w 2013 roku otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. W 2020 r. odebrał Dyplom Honorowy Narodowej Akademii Sztuki Ukrainy w Kijowie.

Należy do Grupy Plastycznej Nadskawie działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Wadowickiej oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki – Kolonii Artystycznej w Kazimierzu Dolnym.

organizator
Galeria Sztuki R7
Roczyny, 34-120 Andrychów strona internetowa: https://annaartgaleria.pl/

https://www.facebook.com/GaleriaSztukiR7/
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała