U sąsiadów: Wieczory u Telemanna Na zdjęciu plakat imprezy
Muzyka

U sąsiadów: Wieczory u Telemanna

  •  Muzeum Zamkowe w Pszczynie
    ul. Brama Wybrańców 1, Pszczyna
  •  Wstęp: 60 zł

75. urodziny Muzeum Zamkowego w Pszczynie, 340. urodziny Georga Philippa Telemanna, znakomici wykonawcy, dwie niezwykle ciekawe propozycje programowe - Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza na 42. Festiwal Wieczory u Telemanna.

- Tegoroczna edycja festiwalu prezentuje się niezwykle atrakcyjnie pod względem programowym i wykonawczym. Motywem przewodnim jest wątek polski w twórczości Telemanna, a także ukazanie jego dzieła w kontekście polskich kompozytorów doby romantyzmu – informują organizatorzy.

Podczas pierwszego wieczoru w Sali lustrzanej zamku pszczyńskiego usłyszymy w wykonaniu Equilibrium String Quartet niedawno odkryty skarb kameralistyki polskiej, jakim są dwa kwartety smyczkowe Józefa Elsnera, C-dur nr 1 i Es-dur nr 2 z opusu 8. Dziś Elsnera znamy głównie jako nauczyciela Fryderyka Chopina, podczas gdy jego własna twórczość i dokonania pozostają w cieniu. A przecież Elsner jest postacią niezwykle ciekawą – to artysta o barwnym życiorysie i wielu talentach oraz imponujących zasługach dla kultury polskiej. Dopełnieniem koncertu jest Kwartet d-moll Stanisława Moniuszki, wielkiej urody dzieło kompozytora kojarzonego głównie z twórczością operową i pieśniową, zresztą dedykowane Elsnerowi.

Drugi wieczór w całości wypełnią kompozycje Georga Philippa Telemanna. Wiemy, że Telemann był zafascynowany polską muzyką ludową, z którą zetknął się podczas pobytu na dworze hrabiego Promnitza w Żarach i Pszczynie. Wyraźne jej ślady (szczególnie polskich tańców) można odnaleźć w wielu kompozycjach w typie polskim. Te właśnie dzieła usłyszymy podczas sobotniego koncertu w wykonaniu światowej klasy orkiestry Holland Baroque, która zaprezentuje program pt. Polonoise. Holendrzy dokładnie studiując i wsłuchując się w polskie kompozycje Telemanna, odnajdują w nich niezwykłą energię i świeżość. Koncert odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Pszczynie.

Partnerem Wieczorów u Telemanna jest PKO Bank Polski

Tegoroczna edycja Festiwalu Wieczory u Telemanna realizowana jest we współpracy z Festiwalem All’improvviso w Gliwicach.

 

Bilety w cenie 60 zł można zakupić za pośrednictwem strony https://rezerwacja.zamek-pszczyna.pl oraz osobiście w kasie Muzeum Zamkowego w Pszczynie (wtorek-piątek w godz. 10-15; sobota w godz. 10-16).

organizator
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
ul. Brama Wybrańców 1, 43-200 Pszczyna
tel. 322103037
mail: kancelaria@zamek-pszczyna.pl   strona internetowa: www.zamek-pszczyna.pl


Spektakle    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała