U sąsiadów: Pszczyna wczoraj i dzisiaj
Muzea

U sąsiadów: Pszczyna wczoraj i dzisiaj

  •  Muzeum Zamkowe w Pszczynie
    ul. Brama Wybrańców 1, Pszczyna
  •  Wstęp: wg cennika

Inspiracją dla powstania najnowszego wydawnictwa Muzeum Zamkowego w Pszczynie,  jakim jest album zatytułowany Pszczyna wczoraj i dzisiaj, stał się zbiór negatywów szklanych  Michała Święcha, jednego z najsłynniejszych fotografów pszczyńskich, znajdujący się w kolekcji Muzeum.

Fotografie na nowo zostały zdigitalizowane i opracowane przez  Piotra Kłoska, współczesnego artystę fotografika. Techniki fotografii analogowej pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, kiedy Kłosek zaczynał swoją pracę zawodową, nie różniły się szczególnie od używanych wcześniej przez Michała Święcha, co pozwoliło na odtworzenie publikowanych w książce fotografii z negatywów szklanych w sposób maksymalnie zbliżony do intencji ich autora.

Kłosek podąża śladami Święcha, fotografując miejsca utrwalone na przedwojennych zdjęciach. Karty albumu są przestrzenią, w której odbywa się subtelny dialog przeszłości z teraźniejszością, prowadzony nie słowami, a obrazami ukazującymi świat oglądany okiem obu fotografów. Zdjęcia – relacje niczym wehikuł czasu zabierają czytelnika w podróż ewokującą wspomnienia i nastroje.

Album dopełniają starannie przygotowane teksty o życiu i działalności Michała Święcha, a także o historii miejsc, budynków i ludzi międzywojennej Pszczyny. Autorzy tych opracowań  postanowili wzruszyć czas zatrzymany na szkle, korzystając z historycznych i współczesnych fotografii, materiałów archiwalnych i wywiadów z mieszkańcami.

organizator
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
ul. Brama Wybrańców 1, 43-200 Pszczyna
tel. 322103037
mail: kancelaria@zamek-pszczyna.pl   strona internetowa: www.zamek-pszczyna.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała