Amelka, Bóbr i Król na dachu, fot. ze strony Teatru Lalek Banialuka: https://www.banialuka.pl/spektakl/27/amelka-bobr-i-krol-na-dachu Na zdjęciu scena ze spektaklu Amelka, Bóbr i Król na dachu
Teatr

Amelka, Bóbr i Król na dachu

  •  Teatr Lalek Banialuka
    ul. Mickiewicza 20
  •  Wstęp: 36, 29 zł

O czym jest nowe przedstawienie Banialuki Amelka, Bóbr i Król na dachu - o życiu Amelki, które nie jest różowe. Mieszka w kurniku. Musi zawsze wypełniać rozkazy swojej okrutnej, przybranej matki Frygi i jej córki. Wszystko się zmienia pewnego poranka, kiedy Fryga wysyła ją do Szepczącego Lasu po garnek czarnego miodu. Amelka musi zdążyć przed zachodem słońca. W nocy lasem rządzi sowa, której zła sława budzi strach wszystkich mieszkańców krainy. Amelka ma mało czasu, jednak po drodze co chwilę się zatrzymuje, by pomóc wszystkim, których spotyka. Wędrówka okazuje się nie tylko wyprawą po miód, ale także podróżą w głąb siebie, pozwalającą odkryć Amelce swoją prawdziwą tożsamość i zrozumieć otaczający ją świat.

Amelka, Bóbr i Król na dachu to bardzo popularna sztuka dla najmłodszych widzów autorstwa Tankreda Dorsta i Ursuli Ehler. Konstrukcja opowieści bazuje na monomicie opisanym przez Josepha Campbella w książce Bohater o tysiącu twarzy. Historia Amelki odzwierciedla uniwersalną we wszystkich kulturach podróż bohatera. Dzięki jej konstrukcji rozumiemy, przeżywamy i podążamy za opowieścią intuicyjnie. Z pewnością żaden z widzów nie przejdzie obok tego spektaklu obojętnie.

Przebieg fabularny przedstawienia uzupełnia hipnotyzująca i magnetyczna scenografia, która kreuje niezwykły świat. Scenografka Anna Chadaj, wraz z banialukowymi rzemieślnikami przenosi widza w sam środek Szepczącego Lasu. Feeria barw, niekonwencjonalnych materiałów (w tym z recyclingu, które wzmacniają ekologiczny wymiar opowieści) stają się atutem spektaklu na równi z aktorskimi kreacjami. Zastanawiamy się, która z postaci najbardziej spodoba się fanom naszego teatru?

W spektaklu występują: Małgorzata Bulska (Pani Fryga, Grzyb, Pokrzywa) Katarzyna Pohl (Mruksa, Wróżka Lulejka, Sowa), Barbara Rau (Gruszka), Dagmara Włoszek-Rabska (Amelka), Adam Milewski (Bóbr), Radosław Sadowski (Dynia), Piotr Tomaszewski (Król), Tomasz Sylwestrzak (Tajny Radca).

Reżyserka Lucyna Sypniewska ponownie udowadnia, że jej współpraca z wielokrotnie nagradzanym kompozytorem Krzysztofem Maciejowskim przynosi rewelacyjne rezultaty. Niechybnie piosenki ze spektaklu będą nucone przez widzów jeszcze długo po zapadnięciu kurtyny.

Przedstawienie jest z pewnością znakomitą propozycją, by oderwać się od trudnej rzeczywistości.

- Nie możemy się już doczekać, kiedy spektakl zobaczą najmłodsi. Amelka, Bóbr i stary Król będzie gotowa zaraz po zniesieniu pandemicznych ograniczeń – przyznaje Teatr Lalek Banialuka.

Amelka, Bóbr i Król na dachu, Tankred Dorst, Ursula Ehler

przekład Jacek Stanisław Buras

reżyseria Lucyna Sypniewska

scenografia Anna Chadaj

muzyka Krzysztof Maciejowski

ruch sceniczny Katarzyna Zielonka

obsada: Adam Milewski, Barbara Rau, Dagmara Włoszek-Rabska, Katarzyna Pohl, Małgorzata Bulska, Piotr Tomaszewski, Radosław Sadowski, Tomasz Sylwestrzak.

organizator
Teatr Lalek Banialuka
ul. Mickiewicza 20, 43-300 Bielsko-Biała
mail: biuro@banialuka.pl   strona internetowa: www.banialuka.pl

bilety:
- w Kasie Teatru - pn.-pt. w godz. 8.00-16.00, ni. w godz. 9.00-12.00, tel. 338150914, 338221047 lub 338123394 - w. 32
- w Biurze Obsługi Widza - pn.-pt. w godz. 8.00-16.00, ni. w godz. 8.00-16.00, tel. 338150914, 33 8221047 lub 338123394, e-mail: impresariat@banialuka.pl
- w systemie sprzedaży on-line - na niedzielne przedstawienia oraz wybrane spektakle w inne dni tygodnia - www.banialuka.pl/repertuar - przycisk kup bilet

Spektakle    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała