U sąsiadów: 24. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Naturalnie Na zdjęciu plakat imprezy
Rozmaitości

U sąsiadów: 24. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Naturalnie

  •  Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
    ul. 28 Lipca 1943 17c, Kraków
  • Wstęp wolny

Bezpłatne oprowadzania z przewodnikami, spacery, warsztaty, wystawy i wiele innych atrakcji! 24, edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbędzie się pod hasłem Naturalnie.

Tegoroczna edycja przypomina, że świadectwem przeszłości są nie tylko wytwory rąk ludzkich – nasze dziedzictwo wpisane jest w otaczającą nas przyrodę. Podczas zwiedzania wspólnie zastanowimy się, jak zachować dla przyszłych pokoleń jedno i drugie.

Przez dwa czerwcowe weekendy (4–5 czerwca, 11–12 czerwca) oraz jedną sobotę (18 czerwca) organizatorzy będa zachęcać do zajrzenia do miejsc, w których kultura w sposób szczególny przenika się z naturą.

Zachęcamy do odwiedzenia pięciu wyjątkowych miejsc:

  • Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie
  • Kościół i klasztor franciszkanów w Kętach
  • Osada młyńska w Roztoce-Brzezinach
  • Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy
  • Las Wolski w Krakowie

Dodatkowo przygotowaliśmy film o Lesie Wolskim, którego premiera i kolejne pokazy odbędą się w plenerze – przestrzeni lasu. Towarzyszyć im będą wydarzenia, pozwalające doświadczyć połączenia tego, co miejskie, z tym, co dzikie. 

Zwiedzaniu i spacerom z przewodni(cz)kami i pasjonatami lokalnej historii towarzyszyć będą wystawy, pokazy, kiermasze rękodzieła, warsztaty dla dzieci, gry terenowe, strefy relaksu i aktywności na świeżym powietrzu oraz wycieczka trekkingowa. W klimat odwiedzanych miejsc wprowadzi nas ponownie Barbara Sadurska książka Naturalnie. Bezpłatny egzemplarz książki będzie dostępny w punktach informacyjnych Dni Dziedzictwa. Natomiast audiobooka i e-booka będzie można pobrać ze strony dnidziedzictwa.pl

Więcej informacji i pełny program na: dnidziedzictwa.pl

11–12 czerwca

Osada młyńska w Roztoce-Brzezinach

Nad Roztoczanką toczą się losy rodziny Winiarskich. Zbudowany rękami przodków młyn, dom, tartak i stodoła to kompleks nielicznych działających drewnianych zabytków na Sądecczyźnie, nad którym pieczę sprawuje wnuk młynarza Józefa Winiarskiego, Michał. Poznajmy niezwykłą historię rodziny, która swój los związała z wodnym żywiołem, obejrzyjmy pokaz przemiału zboża w starym młynie, dowiedzmy się, jak przed laty wyglądało życie w niewielkiej osadzie o wielkich tradycjach. Na miłośników nietoperzy czeka stanowisko animacyjno-promocyjne wiedzy o tych zwierzętach, pasjonaci spacerów mogą wyruszyć na wycieczkę trekkingową na wzgórze Majdan, a wszyscy – zajrzeć na kiermasz rękodzieła i lokalnych frykasów.

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy

Szesnastowieczny drewniany kościół, obraz Madonny z Dzieciątkiem i przyroda. Kwiaty, owoce i zboża, obecnie nie tylko na malowidłach w świątyni, ale w tradycji kulinarnej mieszkańców Przydonicy. Możemy cieszyć oczy pięknem zabytkowej budowli, oprowadzani przez historyków sztuki i pasjonatów lub indywidualnie chłonąć niezwykłą atmosferę miejsca. Możemy sięgnąć po lokalne specjały, przygotowane przez gospodynie z Koła Gospodyń i poznać historię kuchni tych terenów.

18 czerwca

Las Wolski w Krakowie

Krakowskie płuca, pierwotnie dzikie i nieokiełznane, traktowane jako źródło surowca, pod czułą opieką Wincentego Wobra zmieniły się w park, który od przeszło stu lat jest dla krakowian miejscem odpoczynku, kontaktu z przyrodą i ucieczki od hałaśliwej codzienności. Zapraszamy na premierę filmu o Lesie, odkryjemy relację między tym, co w nim miejskie, a co dzikie, zwiedzanie Pawilonu Okocimskiego i warsztaty dla dzieci.

organizator
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków
tel. 12 422 18 84
mail: instytut@mik.krakow.pl   strona internetowa: https://mik.krakow.pl/


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała