Marta Wajdzik, fot. Paweł Sowa
Muzyka

Two Women – Two Saxes

  •  Klub Klimat
    Galeria Sfera, ul. Mostowa 5,
  •  Wstęp: 80-40 zł

22. Bielska Zadymka Jazzowa LOTOS Jazz Festival

Dwie młode saksofonistki altowe, pochodzące z dwóch odległych krajów, Polski i USA, spotkają się na podwójnym, klubowym koncercie w Bielsku-Białej 24 lutego i Katowicach 28 lutego. Przed nami dwie premiery. Jako pierwsza wystąpi Marta Wajdzik, która zaprezentuje materiał z debiutanckiej płyty My Planet wydanej przez Stowarzyszenie Sztuka Teatr. Po przerwie odbędzie się koncert Lukecji Benjamin, będący oficjalną, europejską premierą jej czwartej płyty pt. Pursuance / The Music of the Coltranes.

Marta Wajdzik to niezwykle utalentowana, osiemnastoletnia saksofonistka związana z Bielską Zadymką Jazzową od lat najmłodszych. Pierwsze jazzowe „kroki” stawiała podczas koncertów uczniów szkoły muzycznej na Festiwalowej Scenie Promocji. Następnie, już jako solistka wzięła udział w Gali Bielskiego Jazzu w klubie Klimat podczas 20. jubileuszowej edycji festiwalu. Wystąpiła również na gali 47 festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” w Iławie. Rok później, już jako liderka zaprezentowała swój autorski: „Marta Wajdzik Project” na Bielskiej Zadymce Jazzowej oraz w trakcie Sopot Jazz Festival. Mimo młodego wieku występowała już z takimi tuzami jazzu jak: Urszula Dudziak, Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski czy Bracia Golcowie. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, by wspomnieć: (2017) Najlepsza solistka konkursu Centrum Edukacji Artystycznej dla zespołów jazzowych w Warszawie; Najlepsza solistka 20 festiwalu Young Jazz and Blues Bands in Gdynia; 1 nagroda 10 festiwalu Tarnów Jazz Contest; (2019) 1 Miejsce w kategorii solista-instrumentalista Blue Note Poznań Competition; Grand Prix Junior Młyn Jazz Festival.
Marta jest bardzo zaawansowaną technicznie saksofonistką i obdarzoną wielką wyobraźnią kompozytorką. Sama skomponowała cały materiał na płytę, która zostanie wydana przez Stowarzyszenia Sztuka Teatr, a której uroczysta premiera rozpocznie LOTOS Jazz Festival 22. Bielską Zadymkę Jazzową. Płyta została nagrana z udziałem najlepszych muzyków jazzowych w naszym kraju, a jej Kierownikiem muzycznym oraz pianistą jest Paweł Tomaszewski, dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Marta Wajdzik Quartet: My Planet
Marta Wajdzik - saksofon altowy
Paweł Tomaszewski - fortepian, rhodes piano
Robert Kubiszyn - bas
Paweł Dobrowolski - perkusja

Lakecia Benjamin to amerykańska saksofonistka jazzowa, funki i R&B. Jest przedstawicielką młodej sceny nowojorskiej. Występowała już z takimi gwiazdami jak Stevie Wonder, Alicia Keys, The Root i Macy Gray. Grała w Białym Domu dla prezydenta Baracka Obamy w 2009 roku. Wydała dotychczas trzy płyty. Nagrywając i koncertując z zespołem Lakecia Benjamin and Soul Squad dała się poznać jako muzyk zainspirowany klasycznymi brzmieniami Jamesa Browna, Maceo Parkera, Sly i Family Stone i the Meters. Jej czwarty krążek, który ukaże się początkiem 2020 roku w USA, a którego premiera europejska będzie miała miejsce na Bielskiej Zadymce Jazzowej, poświęcony jest muzyce Johna Coltrane’a – jednego z najwybitniejszych twórców i reformatorów jazzu.

Lakecia Benjamin: Pursuance/The Music of the Coltranes
Lakecia Benjamin – saksofon altowy
David Bryant - fortepian
Lonnie Plaxico – kontrabas
Darrell Green – perkusja
Charenne Wade – wokal

organizator
Stowarzyszenie Sztuka Teatr
ul. Mostowa 5, pokój 320, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 577348072
mail: biurofestiwalowe@zadymka.pl   strona internetowa: www.zadymka.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała