Tomasz Juszkiewicz: Poza czasem Na zdjęciu dwie osoby na więziennym spacerniaku
Galerie

Tomasz Juszkiewicz: Poza czasem

  •  Galeria Fotografii B&B
    ul. 1 Maja 12
  • Wstęp wolny

Wystawa to część, ciągle realizowanego od 2015 roku, projektu o polskich więzieniach.

Świat kobiet w więzieniu. W ponad 190 polskich więzieniach osadzonych jest prawie 75 tysięcy osób skazanych, ukaranych lub oczekujących na wyroki, z czego prawie 3.000 stanowią kobiety.

6-8.02.2018 r. - Zakład Karny nr 1 w Grudziądzu, największe więzienie w Polsce. Jedno z 24 przeznaczonych dla kobiet. To świat inny, dziwny, osobliwy, czasami tajemniczy - jak kobieta. To jednak świat mający też swoją zwykłą, szarą powszedniość.

Projekt jest próbą obalenia mitów i stereotypów krążących na temat tabu, jakim jest codzienne życie kobiet za kratami. To też swoista przestroga dla innych, aby mieli szansę dokonania właściwych wyborów.

Tu wiele kobiet próbuje w oczekiwaniu na wolność stworzyć namiastkę domu, a w niektórych przypadkach po prostu go zastąpić, szcególnie, że prawie jedna czwarta kobiet wraca do więzienia ponownie. Niektóre wracają, bo nie potrafią żyć na wolności, inne nie potrafią wyrwać się ze swojej przeszłości. Więzienie staje się dla nich z czasem jedynym domem, w którym obowiązuje pewna schematyczna codzienność związana z wiecznym oczekiwaniem, którego posmak czuć na każdym kroku. Oczekiwanie nie zawsze na wolność, ale często na następny posiłek, spacer, widzenie, wyjście do kościoła lub pracy.

Kobiety żyją tu poza czasem i poza światem, w innej rzeczywistości, chociaż wszędzie są zegary i kalendarze, a rzeczywistość jest na wyciągnięcie ręki – za murem.

Czas odliczają tu codzienne czynności i rytuały i … oczekiwanie. Jednak i tu rodzą się uśmiech, przyjaźnie, miłości, a nawet dzieci. Tu, tak jak na wolności mówi się o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tu się też marzy. Głównie o wolności, życiu bez kryminału i prawdziwej miłości. Niestety nie wszystkie marzenia się spełniają.

Tomasz Juszkiewicz
Artysta fotografik, urodzony w Słupsku, zamieszkały w Koszalinie od ponad 30 lat. Fotograficzny samouk i uczeń legendarnego Tomasza Tomaszewskiego.

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Agencji FOTONOVA.

Laureat i zdobywca wyróżnień w kilkudziesięciu konkursach krajowych i międzynarodowych. Dwukrotny finalista GRAND PRESS PHOTO (2017, 2019).

Autor osiemnastu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. W swojej fotografii ukierunkowany na człowieka - człowieka, jako podmiot, a nie jako przedmiot wyrazu artystycznego.

Specjalizuje się w fotografii reportażowej, dokumentalnej, dokumencie artystycznym. Skupia się na sprawach istotnych w kontekście społecznym, lub tematach, które z różnych powodów są pomijane, niezauważane lub odrzucane.

Podejmuje próby dialogu poprzez fotografię na temat przemijalności ludzkiego życia, zawiłości ludzkich losów, wymiaru osobistego szczęścia i ich wpływu na otaczającą nas rzeczywistość.

Swoją sztuką walczy z kalkami, stereotypami i stygmatyzowaniem, którymi ostatnio polskie społeczeństwo bardzo często się kieruje. 

Widzi w człowieku jego złożoność wypisaną na twarzy, ale przede wszystkim zapisaną we wnętrzu. Prowadzi z widzem dyskusję na temat wymiaru człowieczeństwa i kondycji jednostki w zbiorowości i świadomości widza.

organizator
Galeria Fotografii B&B
ul. 1 Maja 12, 43-300 Bielsko-Biała
mail: office.fcf@gmail.com   strona internetowa: fundacja-centrum-fotografii.org

https://www.facebook.com/galeriafotografiibielskobiala1992/
galeria czynna od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty 9.00-15.00

Wydarzenia    

piątek

6

listopada

18:00


wernisaż wystawy

Bilety

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała