Zdjęcie z archiwum galerii wykonane z drona, przedstawia zarys murów synagogi zaznaczony na dachu galerii i placyku, wykonany w trakcie projektu Tanceba (kuratorka Małgorzata Łuczyna)
Galerie

Taras z widokiem (na kulturę)

  •  Galeria Bielska BWA
    ul. 3 Maja 11
  • Wstęp wolny

Konsultacje społeczne dotyczących planów rozwoju działalności i oferty kulturalnej Galerii Bielskiej BWA odbędą 5 lutego w godz. 10.00-16.00. Galeria zaprasza do udziału w warsztatach na temat stworzenia tarasu użytkowego na dachu budynku z przeznaczeniem na działalność kulturalną. 
Przed wojną w miejscu obecnego budynku galerii w latach 1881–1939 stała synagoga, zbudowana przez Karola Korna wg projektu Ludwika Schöne i zgodnie ze zwyczajem zorientowana, czyli usytuowana na osi wschód-zachód. Przed wejściem do synagogi od strony ulicy Mickiewicza zasadzono wówczas kasztanowce, które rosną do dziś. Synagoga została spalona i zburzona przez hitlerowców we wrześniu 1939 roku. 
Budynek Galerii Bielskiej BWA, leżący na osi północ południe, powstał w dwóch etapach: w 1960 roku zbudowano parterowy pawilon wystawowy przeznaczony na wystawy sztuki współczesnej, a w 1989 dobudowano salę górną oraz część użytkową - z biurami i kawiarnią. Obecnie powstał pomysł przekształcenia płaskiego dachu Galerii Bielskiej BWA w taras, przeznaczony do użytkowania przez mieszkańców. Pomysł nawiązuje do funkcjonującej tu w latach 60. XX wieku kawiarni letniej, z parasolami na dachu, parterowego wówczas pawilonu wystawowego.
W 2017 roku w Galerii Bielskiej BWA prezentowana była wystawa Tanceba, podczas której artystka Małgorzata Łuczyna, opierając się na mapach i pomiarach geodezyjnych, wyznaczyła zarys murów synagogi. Fragment tej pracy istnieje nadal na pokrytym papą dachu galerii – wśród kominów i urządzeń wentylacyjnych.
Podczas warsztatów, przyszli uczestnicy wydarzeń na projektowanym tarasie z widokiem będą mieli możliwość wypowiedzenia się w trakcie dwóch paneli: na temat planowanych prac architektonicznych, a także dotyczących projektowanych w nowej przestrzeni aktywności kulturalnych.
Galeria Bielska BWA zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących planów rozwoju działalności i oferty kulturalnej galerii oraz w warsztatach mających na celu opracowanie koncepcji stworzenia tarasu użytkowego na dachu budynku Galerii Bielskiej BWA z przeznaczeniem na działalność kulturalną.
Biorący udział w konsultacjach społecznych powinni do 3 lutego dokonać wcześniej rejestracji na stronie internetowej galerii www.galeriabielska.pl lub pod numerem 33 812 58 61. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, ew. reprezentowaną przez siebie organizację, kontakt (numer telefonu lub adres e-mail). Planowany czas warsztatów w środę 5 lutego:
– część 1 (architektoniczna) – godz. 10.00-12.00
– część 2 (dotycząca aktywności kulturalnych) – godz. 13.00-16.00
Można wziąć udział w całości warsztatów lub w jednej wybranej części.

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

galeria czynna codziennie w godz. od 10.00 do 18.00
informacja o biletach: galeriabielska.pl/niezbednik
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała