Od 11 marca 2020 do odwołania w Bielsku-Białej nie będą się odbywały zapowiedziane imprezy kulturalne -> [koronawirus.html]
 Tajemnice ceramiki - wypał raku
Galerie

Tajemnice ceramiki - wypał raku

  •  Dom Kultury w Olszówce
    ul. Olszówka 20
  •  Wstęp: on-line

Witamy w wirtualnej galerii Domu Kultury w Olszówce. W ramach akcji #zostanwdomu z MDK, proponujemy dla Państwa czwartą wystawę w naszej galerii wirtualnej Tajemnice ceramiki - wypał raku. Od kilku lat w Domu Kultury w Olszówce zajęcia z ceramiki i fusingu prowadzi Anna Guzowska. Są to zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystkie prace, które powstają podczas zajęć, wypalane są w piecu ceramicznym w DK, jednak od jakiegoś czasu instruktorka swoją pracownię prowadzi również w ogrodzie. Tam właśnie wypala swoje prace wykorzystując do tego technikę wypału raku – informuje DK.

A co to takiego? To wypały plenerowe według japońskiej techniki wypału raku z dodanymi elementami raku amerykańskiego i swojego własnego?. Raku oznacza radość, szczęście i takim właśnie jest ten wypał. W skrócie polega on na wypale ceramiki w specjalnie do tego przystosowanym piecu w tzw. żywym ogniu. Rozżarzone prace wyciąga się szczypcami z pieca z około 1000 stopni i poddaje redukcji. Polega to na szybkim włożeniu gorącego przedmiotu np. w trociny. Efektem tego jest spękanie szkliwa i wniknięcie dymu w strukturę gliny, co nadaje ceramice charakterystyczny wygląd. Każda praca jest inna, niepowtarzalna, zrodzona w ogniu.

. Anna Guzowska – ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, uzyskując dyplom w klasie wystawiennictwa. Z zamiłowania ceramik. Uczestnik warsztatów ceramicznych prowadzonych przez artystę Remigiusza Gryta oraz kursu z zakresu lepienia i szkliwienia. Ukończyła również kurs I i II stopnia Ceramika w terapii ręki prowadzony w Warszawie przez Agnieszkę Artych według autorskiego programu Ceramika w terapii ręki – wspomaganie rozwoju manualnego dzieci, I i II stopnia z zakresu fusingu (artystyczne metody topienia szkła) oraz tworzenia witrażu metodą Tiffaniego.

organizator
Dom Kultury w Olszówce
ul. Olszówka 20, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338292584
mail: olszowka@mdk.bielsko.pl   strona internetowa: https://www.facebook.com/DomKulturyWOlszowce


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała