Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej Na zdjęciu siedziba szkoły
Film

Szkoła Filmu i Mediów

  •  Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna
    ul. Sikorskiego 4
  • Wstęp wolny

Cykle wykładów w ramach Szkoły Filmu i Mediów 

Na początku Nowego Roku Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej rozpocznie cykle wydarzeń naukowych, literackich, teatralnych i filmowych w ramach powołanej przez uczelnię Szkoły Filmu i Mediów.

W styczniu 2022 roku szkoła zaprasza na dwa wykłady z wybitną postacią ze świata nauki i literatury- prof. dr hab. Ewą Borkowską.

Prof. dr hab. Ewa Borkowska jest profesorem literatury i kultury brytyjskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego. Opublikowała ponad 60 artykułów na tematy związane z literaturą angielską, niemiecką, irlandzką, polską, estetyką z elementami muzyki, filozofią i sztukami wizualnymi, a także uczestniczyła w licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych w kraju, w Europie i Stanach Zjednoczonych. Prowadziła przez wiele lat konwersatoria i wykłady, a także kursy doktoranckie na Uniwersytecie León w Hiszpanii. Równocześnie współpracuje z Salem State University, MA w USA. Jest autorką książek, których tematyka dotyczy poezji angielskiej, polskiej i niemieckiej (w tym żydowskiej) przez pryzmat filologii Nietzschego, filozofii Heideggera, Merleau-Ponty’ego, a także współredaktorką pięciu książek z dziedziny literatury, muzyki i kultury europejskiej. Prof. dr hab. Ewa Borkowska jest również autorką koedycji książkowej - The Language of  Sense, Common-Sense and Nonsense opublikowanej przez wydawnictwo Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej.

Wykłady prof. dr hab. Ewy Borkowskiej odbędą się w terminach: 11 i 18 stycznia 2022 r. (godzina 10.00- 14.15).

Pierwszy temat wykładu: Dlaczego studia humanistyczne (kultura, estetyka, itp.) mają znaczenie w krajobrazie  ekonomicznego rozwoju świata/Europy/Polski.

Drugi temat wykładu: Dlaczego czytanie/pisanie/rozumienie jest ważne w świecie wizualnym tzw. skopicznego reżimu nowoczesności.

W ramach Szkoły Filmu i Mediów 14 stycznia o godzinie 17.00 zainaugurowany zostanie cykl filmowy, który rozpocznie się prezentacją filmu Popiół i diament poprzedzoną obszernym wstępem prof. Janiny Falkowskiej - wybitnej filmoznawczyni, autorki książek (między innymi – The Political Films of Andrzej Wajda, Andrzej Wajda: History, Politics, and Nostalgia in Polish Cinema) i artykułów na temat kultowego reżysera Andrzeja Wajdy: Powojenne dramaty młodych Polaków (Andrzej Wajda Popiół i diament (1958).  

Istnieje możliwość zdalnego udziału w tych wydarzeniach. Szkoła prosi o potwierdzenie swojej obecności do 7 stycznia: promocja@wseh.pl.

organizator
Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna
ul. Sikorskiego 4, 43-300 Bielsko-Biała


Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała