Enej, fot. Piotr Ratuszyński Na zdjęciu Enej
Muzyka

Sylwester 2021

  •  plac Ratuszowy
  • Wstęp wolny

Do wspólnego powitania nowego - 2022 roku mieszkańców Bielska-Białej i gości zaprasza na plac Ratuszowy 31 grudnia prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Tego dnia tuż przy Ratuszu odbędzie się plenerowy koncert sylwestrowy, którego gwiazdą będzie zespół Enej. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20.00 i potrwa do 2.00 w nocy.

Na początek wystąpi zespół Pearl Band. To grupa, która powstała pod koniec 2018 roku z inicjatywy basisty Tomasza Daniela i pianisty Mirosława Ryszawy. W tym samym czasie dołączyła do składu bielska wokalistka Karolina Lapczyk Perła, dopełniając tym samym nazwę oraz brzmienie i stylistykę aranżacji. Niedługo później muzycy występowali już w towarzystwie sekcji dętej oraz krakowskiego gitarzysty Piotra Myjaka. Ostatnim nabytkiem zespołu jest świetny perkusista młodego pokolenia Łukasz Daniel. Zespół Pearl Band zagrał m.in. na pierwszym koncercie graMy doBBro w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wykonując, we własnej aranżacji, utwór Dziwny jest ten świat. Wystąpił również podczas kolejnych edycji tego wydarzenia, a także na wielu innych imprezach. Pearl Band wykonuje światowe przeboje, nadając im zupełnie nowe, własne aranżacje i brzmienia. Sylwestrowy skład zespołu będzie poszerzony o zaprzyjaźnionych wokalistów. Poza Karoliną Lapczyk Perłą, wystąpią – wokaliści Agnieszką Dembińska i Zbigniew Kruczek, Tomasz Daniel – bass, Łukasz Nowok – instrumenty klawiszowe, Michał Guzdek – gitary, Łukasz Daniel – perkusja, Bartłomiej Szyma – saksofony oraz Tomasz Janusz – trąbka.

Po zespole Pearl Band sylwestrowa publiczność na placu Ratuszowym usłyszy zespół Cumbacheros. To kolumbijsko-wenezuelsko-meksykańsko-kubański sekstet w składzie Edi Sanchez (Kolumbia)- śpiew, gitara basowa; Paul Chapman (Wenezuela) - perkusja, śpiew; Alberto Suarez (Meksyk) - gitara, śpiew; Manuel Esteve (Wenezuela) - gaita, maracas; Osmar Pegudo (Kuba) - conga oraz Miguel Fonseca (Kuba) - trąbka.

Kolumbijczyk Edi Sánchez od kilkunastu lat mieszka w Polsce. Razem z zespołem prezentuje szeroki repertuar muzyki latynoskiej, wywodzącej się z rejonu Morza Karaibskiego. W repertuarze Cumbacheros znajdują się utwory w stylu rumby, cha-chy, mamba, salsy i inne. Ciągłe eksperymentowanie i łączenie różnych gatunków salsowych to oryginalna i emocjonująca propozycją dla publiczności. Lider zespołu jest nie tylko wielkim orędownikiem muzyki wywodzącej się z jego rodzinnych stron, ale także prawdziwym showmanem, który z charakterystyczną dla Kolumbijczyków energią i pasją prezentuje latynoskie standardy, czym zaraża publiczność, skłania do uśmiechu i tańca w gorących rytmach salsy. Jego ideą jest przekazanie pozytywnych wibracji, które ta muzyka stwarza i przenosi, oraz ukazanie jej niezwykle towarzyskiego charakteru.

Przed północą na scenę wyjdzie gwiazda wieczoru - zespół Enej, który punktualnie o północy wraz z prezydentem miasta Bielska-Białej przywita Nowy Rok. A później do godziny 2.00 zabawa z Marcin Szatan Project.

Gwiazda wieczoru - Enej to polski zespół muzyczny założony w roku 2002 w Olsztynie, reprezentujący szeroko rozumianą muzykę folkową z dodatkiem wielu innych gatunków. Swój wielokulturowy i eklektyczny charakter zawdzięcza niezwykle zróżnicowanej grupie muzyków, którzy go tworzą. Pochodzą oni bowiem z przeróżnych środowisk muzycznych - od jazzu czy klasyki po muzykę stricte etniczną. Sfera muzyczna nie jest jednak jedyną, w której wyczuć można silne zróżnicowanie, jest nią również pochodzenie członków kolektywu. Piotr i Paweł Sołoducha mają ukraińskie korzenie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali są Polakami. Całość spojona jest miłością do muzyki i wiarą w jej silnie jednoczący, ponadpodziałowy charakter, co sami muzycy podkreślają przy każdej możliwej okazji. Bielska publiczność na pewno usłyszy takie przeboje zespołu jak Tak smakuje życieSkrzydlate ręceRadio hello, czy Kamień z napisem love i w folkowym stylu tych utworów wejdzie w 2022 rok.

Marcin Szatan Project zaprezentuje projekt Człowieku poczuj nową energię. Usłyszymy muzykę elektroniczną z instrumentami dętymi. Wystąpią Marcin Szatan – elektronika i choreografia, Grzegorz Wójcik Deeprule - elektronika i  aranżacje, wokaliści NatKa Polka of the Djangos, Kasia Malenda, Jovi  Foxy Lady i Maciej Kamer Szymonowicz (Psio Crew) oraz sekcja dęta – saksofonista Marcin Żupański, puzonista Bartłomiej Golec, trębacz Tomasz Janusz, a także perkusista Michał Dziewiński i gościnnie tancerka Ewa Czubińska-Dutka.

Na koniec jeszcze informacja dla kierowców. W związku z sylwestrowym koncertem plenerowym, plac Ratuszowy od 27 grudnia od godziny 16.00 do 1 stycznia 2022 roku do godziny 20.00 będzie zamknięty dla ruchu drogowego.

organizator
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655, 512265535
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, od 1 grudnia 2020 roku kasa w pokoju nr 12, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała